Gdy firmy Gig Economy uciekają z Europy, Getir przejmuje kontrolę

0
67

Pięć lat temu, inwestorzy nie odpowiadali na telefony Nazima Salura. Teraz jego firma, Getir, jest największą firmą oferującą szybkie dostawy artykułów spożywczych w Europie. Po tym, jak turecki startup przejął w zeszłym miesiącu niemieckiego rywala Gorillas, firma została wyceniona na 8,8 miliarda dolarów.

Getir po raz pierwszy rozszerzył swoją działalność na Europę przez Londyn w 2021 r., kiedy po pandemii trwała gorączka złota na błyskawiczne artykuły spożywcze. Inwestorzy byli przekonani, że nawyki lockdownu utrzymają się, a konsumenci nadal będą domagać się dostaw artykułów spożywczych bezpośrednio do domów. Od 2020 r. inwestorzy zalali światowy sektor finansowaniem o wartości ponad 5 miliardów dolarów. Te miliardy sfinansowały dramatyczną ekspansję branży obiecującej nową erę najwyższej wygody: artykuły spożywcze na wyciągnięcie ręki w 10 minut. W samej Europie firmy uruchomione w latach 2020-2021 to Gorillas, Weezy, Blok, Dija, Fancy i Cajoo.

W rozliczeniu aplikacji dostarczającej wszystkie te firmy zniknęły lub zostały wchłonięte przez trzech głównych europejskich graczy: Getir, Flink i GoPuff. Odkąd Getir połknął Goryle w grudniu, żółte i fioletowe motorowery firmy można znaleźć na drogach w siedmiu krajach europejskich. Jej kolejny co do wielkości konkurent, niemiecki Flink, jest aktywny w trzech. Amerykańska konkurencja, GoPuff, ostatnio zmniejszyła swoją działalność i obecnie działa tylko we Francji i Wielkiej Brytanii. Getir otrzymał fundusze od inwestora państwowego Abu Dhabi Mubadala oraz firm inwestycyjnych Sequoia i Tiger Global, aby napędzać swój wzrost.

Treść

Treści te można również przeglądać na stronie, z której pochodzą.

Treść

Treści te można również przeglądać na stronie, z której pochodzą.

Rozwój firmy z Londynu do największego europejskiego dostawcy artykułów spożywczych typu instant jest możliwy dzięki doświadczeniu Getir na rodzimym rynku, mówi dyrektor generalny na Europę, Turancan Salur. „Jesteśmy pionierami w branży” – mówi. Getir może być nowy w Europie, ale działa w Turcji od ośmiu lat i twierdzi, że już przynosi zyski w Stambule. Jako firma prywatna Getir nie publikuje sprawozdań finansowych. „Mamy tam duże doświadczenie i poradziliśmy sobie z wieloma trudnymi sytuacjami i trudnościami gospodarczymi” — mówi Salur.

Mówi, że podczas gdy nowi europejscy gracze zmagali się z problemami informatycznymi związanymi z zarządzaniem logistyką, Getir miał już gotowe poprawki na zamówienie. „Zasadniczo mieliśmy podgląd na przyszłość, podczas gdy nasi konkurenci nie”.

Dominacja Getira znajduje odzwierciedlenie w liczbie pobrań. Aplikacja firmy została pobrana na telefony z Androidem 28 milionów razy na całym świecie, zgodnie z danymi AppRadar, które nie liczą instalacji iPhone’a. Liczba ta znacznie przewyższa liczbę pobrań aplikacji GoPuff, która została zainstalowana 5,4 miliona razy. A Getir nie tylko przekonuje konsumentów – do firmy przechodzą też kurierzy. „Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że ​​Getir jest o wiele lepszy niż bycie w pełni zależnym od Deliveroo lub UberEats” — mówi Ian Morrison, kurier z Londynu, który pracuje dla Getir w Londynie od czerwca 2021 r. Otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 11,05 GBP (13 USD) za osobę. godzinę i otrzymuje urlop oraz zasiłek chorobowy. Firma zapewnia mu elektryczny motorower do jazdy podczas zmian i pokrywa jego ubezpieczenie.

Mimo to Getir nie jest doskonały – podkreśla. W porównaniu do czasu, kiedy dołączył, musi pracować więcej godzin, aby otrzymać takie samo wynagrodzenie, ze względu na zmiany w systemie premiowym. Opisuje również presję, pod jaką znajduje się jego magazyn, aby szybko realizować dostawy, co oznacza, że ​​ludzie pakujący zamówienia są bardziej narażeni na popełnianie błędów, co skutkuje niewłaściwymi lub brakującymi artykułami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj