Ile naprawde masz lat? Nowe testy chcą ci powiedzieć

0
92

Wiek jest sprawiedliwy numer — i jeden, który możesz zmienić. Przynajmniej taka jest podstawa Tally Health, nowego start-upu, który jest jednym z wielu firm sprzedających testy, które oferują konsumentom określenie ich „wieku biologicznego”.

Słyszałeś o testach domowych, takich jak te z 23andMe i Ancestry, które skanują twoje DNA w celu uzyskania informacji o pochodzeniu etnicznym i zagrożeniach dla zdrowia. Teraz fala startupów to testy marketingowe, które twierdzą, że analizują twoją krew, mocz lub wymaz z policzka, aby ujawnić twój wiek biologiczny. Testy mierzą wzorce epigenetyczne lub zmiany w organizmie, które wpływają na zachowanie genów. W przeciwieństwie do wieku kalendarzowego, który przebiega w tym samym tempie dla wszystkich, wiek biologiczny to szybkość, z jaką komórki, tkanki i narządy wydają się zanikać – i może się to różnić w zależności od historii zdrowia danej osoby.

Tally Health, która została uruchomiona w zeszłym tygodniu, jest jedną z kilkunastu firm oferujących te testy. Biolog z Uniwersytetu Harvarda, David Sinclair, współzałożyciel firmy, opisuje jej wersję jako coś w rodzaju oceny kredytowej dla twojego ciała. Robisz wymaz z policzka i wrzucasz próbkę pocztą, a firma odsyła cię z powrotem do wieku biologicznego. „Jeśli jesteś młodszy, to świetnie. Chcemy cię tam zatrzymać, a nawet sprawić, abyś pozostał młodszy, gdy będziesz chronologicznie starszy” – mówi Sinclair. „Jeśli wymyślisz liczbę, która jest starsza niż twoja kohorta, jesteśmy tutaj, aby pomóc ci wrócić nie tylko do średniej, ale nawet poniżej przeciętny, biologiczny wiek”.

Zarówno genetyka, jak i styl życia przyczyniają się do starzenia. Wybory takie jak dieta, ćwiczenia, palenie i picie alkoholu powodują zmiany epigenetyczne w zachowaniu genów. Narażenie na stres, urazy i zanieczyszczenia również mogą mieć wpływ. Naukowcy uważają, że nagromadzenie wszystkich tych czynników wpływa na wiek biologiczny człowieka, ale Sinclair uważa, że ​​genetyka jest znacznie mniej ważna niż czynniki, które w dużej mierze znajdują się pod kontrolą danej osoby. (Sinclair ma 53 lata, ale mówi, że według testu Tally Health jego wiek biologiczny to raczej 43.)

Sinclair jest wpływowym i często kontrowersyjnym badaczem w dziedzinie przeciwdziałania starzeniu dzięki promowaniu resweratrolu, związku występującego w czerwonych winogronach, który kiedyś nazwał „tak blisko cudownej cząsteczki, jak tylko można znaleźć”. Inni badacze byli bardziej ostrożni co do możliwych korzyści resweratrolu, biorąc pod uwagę jego mieszane wyniki w testach na zwierzętach. (Sinclair codziennie przyjmuje suplementy resweratrolu, a jego laboratorium na Harvardzie wciąż prowadzi badania nad tym związkiem). Sinclair założył kilka firm biotechnologicznych, w tym koncentrujących się na długowieczności, oraz swoją książkę z 2019 roku Długość życia: dlaczego się starzejemy i dlaczego nie musimy, zadebiutował na The New York Times lista bestsellerów.

„Na najwyższym poziomie staramy się zmienić sposób, w jaki się starzejemy” — mówi Melanie Goldey, dyrektor generalny Tally Health. „To jedna liczba, która mówi ci, jak naprawdę starzeje się twoje ciało w porównaniu z liczbą urodzin”. (Goldey mówi, że jej wiek biologiczny jest o sześć miesięcy młodszy niż wiek chronologiczny).

Oprócz umożliwienia każdemu klientowi odczytania wieku, nowojorska firma zapewnia plan działania zawierający spersonalizowane zalecenia dotyczące stylu życia, takie jak więcej snu, spędzanie mniej czasu na siedzeniu, minimalizowanie stresu lub spożywanie większej ilości warzyw — prawdopodobnie rzeczy, których większość ludzi mógłby skorzystać. Użytkownicy mogą przystąpić do jednorazowego testu za 229 USD lub uzyskać członkostwo do testowania co trzy miesiące, aby móc monitorować swój wiek biologiczny w czasie. „Uważamy, że to dobry czas, aby ludzie otrzymali plan działania, wzmocnili się informacjami, wybrali poprawki, które chcą wprowadzić, i faktycznie wprowadzili jakieś zmiany” — mówi Goldey.

Mówi, że firma zgromadziła listę oczekujących ponad 270 000 osób, kiedy została uruchomiona, chociaż nie powiedziała, ile osób zapisało się na członkostwo, które waha się od 129 do 199 USD miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj