10.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Inteligencja Open Source może zmienić starą szkołę

Musisz przeczytać

Ford twierdzi, że wysoki poziom łączności mobilnej wśród Ukraińców i zauważalny brak materiałów filmowych z walk ze smartfonów i kamer nagłownych, zwłaszcza we wczesnej fazie wojny, sugerują, że skuteczna operacja informacyjna może być w toku. „Niewątpliwie Ukraińcy obawiają się, że takie obrazy ujawnią ich taktykę, techniki i procedury” – mówi Ford. Więc Ukraińcy mogą się po prostu cenzurować.

Platformy mediów społecznościowych i telefony komórkowe również wzmacniają siły tradycyjnie słabszych sił wojskowych, takich jak Ukraina, zwłaszcza jeśli chodzi o koordynację zbierania informacji wywiadowczych w celu ukierunkowania działań. „Informacje o kierowaniu są obecnie wymieniane online” — mówi Ford. „Udane zabójstwa świętowano na Telegramie. Powstały chatboty, które pomagają Ukraińcom udostępniać współrzędne celu ze swoimi smartfonami. Identyfikacja celów nie obejmuje skomplikowanych systemów wojskowych; działa z cywilnej infrastruktury informacyjnej”.

„Problem z danymi wywiadowczymi opartymi na crowdsourcingu podczas wojny takiej jak na Ukrainie polega na ujednoliceniu raportowania” – mówi Ford. Na przykład: „Chcesz być w stanie zidentyfikować pojazd, zlokalizować go geograficznie, a następnie odwzorować wszelkie dostępne sygnały lub zdjęcia satelitarne lub inne dyscypliny gromadzenia, łącząc go w przydatne informacje o celu”.

Według Forda rosyjska inwazja na Ukrainę jest nie tylko pierwszą konwencjonalną wojną XXI wieku w Europie, ale także „najbardziej połączoną cyfrowo w historii”. „Jeżeli Ukraińcy potrafią sprawić, że wywiad będzie działał szybciej niż Rosjanie, będą mogli skutecznie wykorzystać swoje ograniczone zdalne ostrzały, artylerię, drony, a może nawet pociski lub siły powietrzne. Dlatego celem jest znalezienie, naprawienie i wykończenie sił rosyjskich szybciej, niż sami Rosjanie mogą to zrobić”.

Kiedy Rosja rozpoczęła swoją inwazję na pełną skalę pod koniec lutego, USA, ich sojusznicy i Rosja doszli do wniosku, że siły ukraińskie są asymetrycznie mniej uprzywilejowane w stosunku do obdarzonego i historycznie brutalnego odpowiednika Putina. Urzędnicy amerykańscy spodziewali się, że kraj upadnie w ciągu kilku dni. Jednak pomimo ogromnego sukcesu Stanów Zjednoczonych w przewidywaniu zamiarów i planów Rosji oraz oferowaniu ostrzeżeń, amerykańskie agencje wywiadowcze niewłaściwie oceniły perspektywy Ukrainy, która jest obecnie przedmiotem wewnętrznego przeglądu.

Ford podejrzewa, że ​​w obliczu pełnego ataku rosyjskich sił zbrojnych odporność militarna Ukrainy mogła nawet zaskoczyć samych Ukraińców. Jednak błędne sądy na temat oczekiwanej równowagi pomiędzy mocnymi i słabymi siłami, którym towarzyszy strategiczne zaskoczenie, mogą być w epoce informacyjnej częstym zjawiskiem. Zanim uznana rola mediów społecznościowych w napędzaniu Arabskiej Wiosny lub doniesienia o znaczeniu napędów kciuka w nowszych niepowodzeniach kontrwywiadu — telekomunikacja, infrastruktura open source oraz tania i dostępna technologia konsumencka wpłynęły na rachunek parytetów dla podmiotów państwowych i niepaństwowych zarówno.

Rzeczywiście, to ogólnoświatowy rozwój telekomunikacji w latach 90. umożliwił Al-Kaidzie przeprowadzenie udanych tajnych ataków wojskowych na terytorium USA 11 września 2001 r. Ale w okresie poprzedzającym te ataki Departament Obrony USA nie zrobił tego. Sporządziła projekt oceny netto zdolności wojskowych i wywiadowczych tego, co później Komisja określiła jako „najgroźniejszego zagranicznego wroga Ameryki”. Pomysł był wtedy niewyobrażalny, ale nie powinien być teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -