Internet, który zbudował Tucker Carlson

0
68

Droogan mówi, że w tej teorii jest ukryta przemoc, zwłaszcza gdy jest przefiltrowana przez amerykańską perspektywę. Amerykańskie media głównego nurtu, a w szczególności Fox, dają platformy ludziom, którzy używają terminologii spiskowej – w tym odniesień do „elit” i „globalistów” oraz ukłonów w stronę „wielkiego resetu”, jak te dokonane przez Vlaardingerbroek – w sposób, który rzadko zdarza się na nadawanie telewizji w Europie lub Australii.

„Terminy takie jak„ wojna rasowa ”, koncepcje takie jak akceleracjonizm – aby wyjść tam i wywołać kryzysy społeczne lub wyolbrzymić je, aby je zintensyfikować, aby stworzyć coś w rodzaju kulminacyjnej, oczyszczającej przemocy przeciwko wszystkim tym zagrożeniom dla białej tożsamości – tak naprawdę pochodzą z amerykańską psychikę i kulturę popularną” – mówi Droogan.

Niemożliwe jest narysowanie bezpośredniej linii między treściami na Tucker Carlson Dzisiejszy wieczór i wydarzenia polityczne w Stanach Zjednoczonych lub poza nimi. Ale jego miejsce w ekosystemie informacyjnym oznacza, że ​​był co najmniej biernym uczestnikiem niektórych zaskakujących zbiegów okoliczności.

W czerwcu 2022 roku Carlson przeprowadził wywiad z Jairem Bolsonaro , ówczesnym prawicowym prezydentem Brazylii, który spędził miesiące poprzedzające październikowe wybory w tym kraju, próbując zasiać wątpliwości co do ważności głosowania.

“Podczas wywiadu, [Carlson] mówił tym samym językiem, co skrajna prawica w Brazylii” – mówi Bruna Santos, badaczka i aktywistka z Coalizão Direitos na Rede w Brazylii. Santos mówi, że skupienie się Carlsona na antykomunizmie, sceptycyzm wobec pandemii COVID-19 i zaniepokojenie „antybiałym rasizmem” głęboko odbiły się echem wśród skrajnej prawicy w Brazylii. „Zewnętrzna aprobata płynąca z USA” — mówi Santos — wzmacnia i potwierdza poglądy skrajnej prawicy w tym kraju.

Eduardo Bolsonaro, syn Jaira Bolsonaro, często zamieszczał fragmenty programu Carlsona na jego popularnym kanale YouTube, na którym ma ponad milion subskrybentów, z tłumaczeniami i napisami w języku portugalskim. Te klipy, jak również inne z programu Carlsona, krążyły następnie wśród skrajnie prawicowych grup w kraju, pojawiając się na kanałach Telegrama i grupach WhatsApp.

W okresie poprzedzającym wybory w Brazylii, mówi Santos, w tych grupach były udostępniane krótkie klipy z programu Carlsona. „Wiele krytyki Carlsona nt [US President Joe] Biden, lub to, co reprezentuje Biden, zostałoby przekierowane do czegoś, co mogłoby pomóc Bolsonaro” – mówi Santos. „Wiele z tego pochodzi z YouTube i sieci społecznościowych, i generalnie od tego zaczyna się rozmowa”.

Następnie 8 stycznia 2023 r. zwolennicy Bolsonaro podjęli próbę szturmu na pałac prezydencki w Brasilii, po tym jak prawicowy populista przegrał w drugiej turze wyborów ze swoim lewicowym przeciwnikiem Luizem Inácio Lula da Silva.

Bolsonaro nie jest jedynym autorytarnym autorytetem, którego wzmocnił Carlson. Był głośnym orędownikiem Viktora Orbana, prezydenta Węgier, który sprzeciwiał się prawom LGBTQ i migracji, i który rutynowo oskarża amerykańskiego finansistę i bete noire ze skrajnej prawicy, George’a Sorosa, o ingerowanie w politykę kraju.

“[Carlson] jest znaną postacią w krajach autorytarnych, których bronił w swoim programie” — mówi Matt Gertz, starszy badacz w Media Matters for America, grupie nadzorującej media. „Został entuzjastycznie przyjęty przez Orbána, a jego relacje z Ukrainą były reklamowane i promowane przez rosyjskich propagandzistów”.

Carlson powtórzył rosyjskie argumenty na temat Ukrainy i skrytykował rząd USA za wspieranie rządu w Kijowie. Kilku badaczy powiedziało WIRED, że Fox, a zwłaszcza Carlson, byli użytecznymi narzędziami dla Rosji, wzmacniając narracje o niebezpieczeństwach liberalizmu i zbliżającym się upadku zachodniej cywilizacji. Kiedy rozeszła się wiadomość o jego zwolnieniu, kremlowski propagandysta Władimir Sołowjow zaproponował Carlsonowi pracę.

Wczoraj, Vlaardingerbroek opublikował zdjęcie na Twitterze o sobie z ramieniem obejmującym Carlsona. „Tucker jest najlepszym z najlepszych w branży. Mówi prawdę, jak nikt inny, w sposób, w jaki nikt inny nie potrafi. Stoję za nim w 100%” – napisała, zanim przesłała dalej tweeta prawicowemu teoretykowi spiskowemu Mike’owi Cernovichowi, który twierdził, że zwolnienie Carlsona oznaczało, że „źli będą próbowali wygrać i usunąć go z historii i rozpocząć kolejne ludobójstwo w stylu Ormian” przeciwko nam wszystkim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj