Jak „agencja seksualna” ONZ wykorzystuje technologię do ratowania życia matek

0
46

Ku końcowi 2020 roku podczas podróży służbowej do Chocó w Kolumbii Jaime Aguirre natknął się na dziewczynkę — może 11-12-letnią — trzymającą noworodka.

„Czy to twoje dziecko?” — zapytał Aguirre. Tak, powiedziała. On był w szoku. – Czy mogę cię zapytać… przepraszam… dlaczego zaszłaś w ciążę w tak młodym wieku?

„Mój ówczesny chłopak powiedział mi, że kiedy uprawiasz seks po raz pierwszy, nie zachodzisz w ciążę”, mówi, odpowiedziała.

Aguirre jest koordynatorem ds. innowacji w Funduszu Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA) w Kolumbii, agencji zajmującej się prawami człowieka zajmującej się zdrowiem reprodukcyjnym. To „agencja seksualna” ONZ, a Aguirre opisuje swoją pracę jako wzmacnianie zdrowia w swoim kraju poprzez wspieranie nowych technologii. Ułatwienie dostępu do nich młodym ludziom jest szczególnie ważne, ponieważ według danych Save The Children i UNFPA ciąża jest na całym świecie zabójcą numer jeden dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat.

Chocó to biedny obszar z dużą populacją afro-kolumbijską i stosunkowo wysokim odsetkiem nastoletnich ciąż. Ludzie tam polegają bardziej na tradycyjnym położnictwie niż na systemie szpitalnym, więc w czasie, gdy poznał młodą matkę, Aguirre był tam, aby wspierać Partera Vital, czyli Vital Midwife. W ramach projektu wdrażana jest aplikacja mobilna, która pomoże położnym rejestrować noworodki oraz identyfikować czynniki ryzyka i powikłania, które uzasadniają pilne skierowanie do najbliższego szpitala. Ma łączyć to, co najlepsze z obu światów — zachować mądrość i tradycję położnictwa z danymi i zasobami instytucjonalnej opieki zdrowotnej. „Kultura innowacji jest dla nas bardzo ważna” — mówi Aguirre.

„Czujemy, że jesteśmy jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic ONZ” — mówi Eddie Wright, przedstawiciel UNFPA. „Chcemy, aby każda ciąża była chciana, każdy poród był bezpieczny, a każdy młody człowiek osiągnął swój potencjał”. Oznacza to pomoc w zapewnieniu ludziom w 150 krajach, w tym w regionach ogarniętych wojną, planowania rodziny, kontroli urodzeń i kontroli zdrowia matek. Na całym świecie agencja wprowadza innowacje w zakresie Big Data, dronów, a nawet robota, starając się chronić zdrowie i prawa. Oto spojrzenie na niektóre z projektów, które prowadzą.

Kolumbia

Kiedy Aguirre wrócił z Chocó, wciąż myślał o wysokim wskaźniku nastoletnich ciąż i śmiertelności matek w mieście. Mity na temat zdrowia reprodukcyjnego musi odgrywają rolę, pomyślał, i odwrócenie ich powinno pomóc. Postanowił więc zidentyfikować te, które krążą w mediach społecznościowych.

„Więc dostałem moje R”, mówi Aguirre, odnosząc się do języka programowania, i napisał kod do zeskrobywania tweetów w języku hiszpańskim z dowolnego miejsca na świecie. „Bardzo szybko znalazłem dwa mity” — wspomina. „I bardzo się martwiłem”. Jeden zniechęcał ludzi do zakładania wkładek, twierdząc, że noworodki mogą wychodzić trzymając wkładki w dłoni; inny zaleca gotowanie prezerwatyw i picie wody, aby uniknąć ciąży. Jego zespół, który nazwał projekt Taboo, powiększył skalę, przechwytując 12 000 tweetów z Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii, które przedstawiały mity na temat antykoncepcji. Podzielili je na 22 dominujące motywy, od mówienia ludziom, że nie mogą zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową poprzez seks oralny, po zachęcanie ich do używania Coca-Coli jako środka antykoncepcyjnego.

Dane, metodologia i podsumowania zespołu są teraz dostępne na stronie internetowej przeznaczonej dla młodych kobiet, edukatorów i decydentów, wraz z infografikami obalającymi każdy mit. Podzielili się swoimi odkryciami zarówno z Ministerstwem Zdrowia Kolumbii, jak i urzędnikami dystryktu w Bogocie, którzy opracowują programy edukacji seksualnej. „Zmiany zachowań nie da się zmierzyć w krótkim czasie”, mówi Aguirre, ale jest optymistycznie nastawiony do potencjału swojego projektu.

Filipiny

Zespół UNFPA z Filipin ustanowił podobny projekt podczas blokad Covid. Naród ten ma jeden z najwyższych wskaźników ciąż wśród nastolatek w Azji — w 2017 r. 9 procent osób w wieku od 15 do 19 lat miało dzieci. (Filipińska Komisja ds. Ludności i Rozwoju, znana jako PopCom, nazwała to stanem wyjątkowym w kraju). Prawie jedna czwarta zamężnych kobiet i połowa niezamężnych kobiet w kraju ma niezaspokojone potrzeby związane z planowaniem rodziny.

„Zauważyliśmy, że dane dotyczące planowania rodziny są ograniczone i nieaktualne” — mówi Leila Joudane, przedstawicielka UNFPA na Filipinach. Podobnie jak w Kolumbii, zespół zaczął zbierać komentarze w Internecie, aby uzyskać bardziej aktualne informacje uzupełniające rządowe badania demograficzne. Wykorzystali Twittera i RH-Care.info, edukacyjną stronę internetową dla filipińskiej opinii publicznej na temat zdrowia reprodukcyjnego, i odkryli, że ludzie skarżyli się na słaby dostęp do środków antykoncepcyjnych. „To była bardzo surowa blokada” — wspomina Joudane. „Wiele osób online miało wiele wyzwań”. Udostępnili te dane firmie PopCom, która odpowiedziała, rozprowadzając środki antykoncepcyjne od drzwi do drzwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj