Jak działać na rzecz praw osób transseksualnych w Twojej społeczności

0
94

Osoby transpłciowe i niezgodne z płcią ludzie nadal walczą o równe prawa, pomimo uporczywych ataków konserwatywnych prawodawców w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Podczas gdy wielu członków społeczności LGBTQ+ może wcale nie czuć się bezpiecznie, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, kolorowe kobiety transpłciowe pozostają najbardziej narażone na dyskryminację i przemoc. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, jak wspierać członków Twojej społeczności, WIRED rozmawiał z trzema grupami rzeczników, które działają na rzecz ochrony i wzmocnienia pozycji osób transpłciowych.

Uznaj człowieczeństwo innych

Jeśli jesteś osobą cispłciową (nie, to nie jest oszczerstwo), od czego możesz zacząć? To całkiem proste. „Najbardziej humanitarną rzeczą do zrobienia jest uznanie naszego człowieczeństwa. Niektórzy ludzie naprawdę wierzą, że nie zasługujemy na miejsce na świecie” – mówi Tiommi Luckett, starszy krajowy organizator Positively Trans w Transgender Law Center. „Myślę, że muszą zobaczyć nasze człowieczeństwo i uznać, że nie prosimy o specjalne prawa”.

Nie zakładaj, że rozumiesz niuanse życiowego doświadczenia osoby transpłciowej w oparciu o z góry przyjęte idee lub czyjąś opinię. Chociaż ważne jest, aby rozpoznać trudności i dyskryminację, z jakimi borykają się osoby transpłciowe (lub osoby z jakiejkolwiek marginalizowanej grupy), żywiołowość i niuanse ich życia nie są często przedstawiane w mediach. „Musimy widzieć radość osób trans bardziej widocznych na świecie”, mówi Camila Camaleón, koordynator administracyjny w Gender Justice LA.

Zaangażuj się w lokalne organizacje

Organizacje krajowe mogą działać na rzecz dobra, ale prawdopodobnie poczujesz się bardziej związany z otaczającymi cię osobami i potencjalnie możesz mieć większy wpływ, angażując się w lokalną grupę wsparcia. Nie wiesz, gdzie w pobliżu znaleźć grupy zajmujące się prawami osób transpłciowych? Jeśli jesteś w Stanach Zjednoczonych, sprawdź tę listę z naszej siostrzanej publikacji Them, aby znaleźć grupę, która może być bliżej domu. Wpisy są uwzględniane ze wszystkich 50 stanów. Znajduje się w Wielkiej Brytanii? Trans Unite to jedna strona internetowa, której możesz użyć do znalezienia grup w pobliżu.

„Sprawiedliwość płci w Los Angeles odegrała kluczową rolę w zbudowaniu tej społecznościowej przestrzeni uzdrawiania dla naszych członków i uhonorowaniu naszych transcestorów” — mówi Sonia Guiñansaca, dyrektor programowa organizacji oddolnej. To jeden z przykładów grupy rzeczników kierowanej przez osoby BIPOC, które są transpłciowe, niezgodne z płcią i mają dwa duchy. Walczą o poprawę życia ludzi, którzy są marginalizowani, budują nowe pokolenie liderów i zapewniają fizyczne miejsce, w którym ludzie mogą leczyć, tworzyć sztukę i wyobrażać sobie lepszą przyszłość.

Cofnij się i posłuchaj Trans People of Color

„Koncentrowanie się na sobie nie jest samolubne” — mówi Ezak Perez, dyrektor wykonawczy Gender Justice LA. „Powinniśmy skupiać się na sobie i na sobie nawzajem, abyśmy mogli wyjść i naprawdę walczyć o problemy, które mają wpływ na nasze społeczności”. Cis biali ludzie muszą zrozumieć, że praca sojusznika nie polega na przejmowaniu kontroli nad sytuacją. Zamiast tego słuchaj przywództwa osób zmarginalizowanych i podążaj za nimi. „Niekoniecznie potrzebujemy ludzi do kierowania”, mówią. „Ale potrzebujemy ludzi, którzy naprawdę weszli na pokład i walczyli razem z nami”.

Jeśli nie, zarejestruj się, aby zagłosować

„To bardzo ważne, aby ludzie poświęcali czas na zarejestrowanie się, aby głosować, a następnie głosowanie” — mówi Sasha Buchert, dyrektor projektu Nonbinary and Transgender Rights Project w Lambda Legal. Wspomniała o konsekwentnym głosowaniu jako o jednym z najważniejszych działań, jakie sojusznik może podjąć, zwłaszcza w przypadku młodszych osób, które opowiadają się za równymi prawami, ale mogą nie pojawić się w urnach wyborczych w dniu wyborów.

Skontaktuj się ze swoimi przedstawicielami

Poza głosowaniem, Buchert zaleca zadzwonić do liderów lokalnych władz i zapytać ich, co ostatnio zrobili, aby chronić życie wyborców transpłciowych. „Gwarantuję, że są inni ludzie, którzy sprzeciwiają się transseksualistom, którzy znają ten system” – mówi. „Znają moc rozmawiania z ustawodawcami stanowymi”. Odwiedź tę witrynę, aby znaleźć informacje kontaktowe lokalnego wybranego przedstawiciela w Stanach Zjednoczonych, a jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii, przejdź tutaj.

Wypowiedz się przeciwko molestowaniu

„Nie stój z boku i nie dopuszczaj do subtelnej transfobii” — mówi Buchert. Zwraca uwagę, że mniej jawne przykłady transfobii, takie jak szyderczy komentarz przyjaciela, aktywnie przyczyniają się do wrogiego środowiska doświadczanego przez osoby transpłciowe i nonkonformistyczne.

„To nie żart, że jesteśmy atakowani na ulicy tylko dlatego, że jesteśmy tym, kim jesteśmy” — mówi Luckett. Interweniowanie, jeśli widzisz nękanie w miejscach publicznych, może być przerażające i niebezpieczne, ale jako świadek masz wiele możliwości, takich jak rozproszenie uwagi lub użycie telefonu do dokumentacji. Ten komiks internetowy z NPR jest doskonałym źródłem informacji dla osób postronnych, które chcą lepiej zrozumieć, jak reagować w danej chwili na nękanie.

Wspieraj sprawę przez cały rok

Każdy, kto jest w stanie finansowo, powinien rozważyć przekazywanie datków na rzecz transcentrycznych grup wsparcia — takich jak House of Tulip w Luizjanie czy Lucie’s Place w Arkansas — przez cały rok, a nie tylko podczas miesiąca dumy. „Gdybyśmy co miesiąc mieli miesiąc dumy, naprawdę bylibyśmy w stanie rozszerzać i rozwijać nasze programy w ogromnym tempie” — mówi Perez. Darowizny dla małych, lokalnych grup mogą mieć ogromny wpływ na ich zdolność do zapewniania zasobów otaczającej społeczności.

Dlaczego walka o prawa osób transpłciowych jest tak ważna? „Nikt z nas nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni” — mówi Luckett. „Moje wyzwolenie jest zdecydowanie związane z waszym wyzwoleniem i wyzwoleniem wszystkich. Ponieważ kiedy wyzwolimy czarnych transseksualistów, wyzwolenie jest możliwe dla wszystkich”. Zajrzyj do Transgender Law Center’s Trans Agenda for Liberation, aby dowiedzieć się więcej na ten kluczowy temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj