Jak korzystać ze smartfona, aby poradzić sobie z utratą wzroku

0
75

Aby wprowadzić podobne zmiany w Asystencie Google, przejdź do Ustawienia > Google > Ustawienia dla Aplikacji Google > Wyszukiwanie, Asystent i Głosi wybierz Asystent Google. Możesz dotknąć Ekran blokady i włącz Odpowiedzi asystenta na ekranie blokady. Jeśli przewiniesz w dół, możesz także dostosować czułość, włącz Kontynuacja rozmowyi wybierz który Powiadomienia chcesz, aby dał Ci Asystent Google.

Jak identyfikować obiekty, drzwi i odległości

Uruchomiona po raz pierwszy w 2019 roku aplikacja Lookout na Androida umożliwia skierowanie aparatu na obiekt, aby dowiedzieć się, co to jest. Ta sprytna aplikacja pomoże Ci sortować pocztę, identyfikować artykuły spożywcze, liczyć pieniądze, czytać etykiety żywności i wykonywać wiele innych zadań. Aplikacja oferuje różne tryby dla określonych scenariuszy:

Tekst tryb jest przeznaczony dla znaków lub poczty (krótki tekst).

Dokumenty tryb może przeczytać cały odręcznie napisany list lub całą stronę tekstu.

Zdjęcia tryb wykorzystuje najnowszy model uczenia maszynowego Google, aby zapewnić audiodeskrypcję obrazu.

Etykieta żywności może skanować kody kreskowe i rozpoznawać produkty spożywcze.

Waluta tryb identyfikuje nominały dla różnych walut.

Badać tryb podświetli obiekty i tekst wokół ciebie podczas poruszania aparatem.

Funkcje obsługujące sztuczną inteligencję działają w trybie offline, bez Wi-Fi lub połączeń transmisji danych, a aplikacja obsługuje kilka języków.

Apple ma coś podobnego wbudowanego w swoją aplikację Magnifier. Opiera się jednak na połączeniu kamery, uczenia maszynowego na urządzeniu i lidaru. Niestety lidar jest dostępny tylko na modelach iPhone Pro (12 lub nowszych), iPadzie Pro 12,9 cala (4. generacji lub nowszym) oraz iPadzie Pro 11 cali (2. generacji lub nowszym). Jeśli go masz, otwórz aplikację, dotknij ikony koła zębatego i wybierz Ustawienia dodać Tryb wykrywania do twoich kontrolek. Istnieją trzy opcje:

Wykrywanie osób ostrzeże Cię o ludziach w pobliżu i może powiedzieć, jak daleko się znajdują.

Wykrywanie drzwi może zrobić to samo z drzwiami, ale może również dodać kontur w preferowanym kolorze, podać informacje o kolorze drzwi, materiale i kształcie oraz opisać dekoracje, znaki lub tekst (np. godziny otwarcia). Ten film pokazuje w działaniu szereg funkcji ułatwień dostępu firmy Apple, w tym wykrywanie drzwi.

Apple przez Simona Hilla

Apple przez Simona Hilla

Opisy obrazów może identyfikować wiele obiektów wokół ciebie za pomocą tekstu na ekranie, mowy lub obu tych elementów. Jeśli używasz mowy, możesz również przejść do Ustawienia > Dostępność > VoiceOver > Rozpoznawanie VoiceOver > Opisy obrazów i włącz go, aby włączyć tryb wykrywania opisujący to, co jest przedstawione na obrazach, na które wskazujesz iPhone’a, takich jak obrazy.

Aby korzystać z tych funkcji, nie potrzebujesz połączenia Wi-Fi ani transmisji danych. Możesz skonfigurować takie rzeczy, jak odległości, czy chcesz dźwięk, dotyk, sprzężenie zwrotne mowy i więcej za pośrednictwem Detektory sekcja na dole Ustawienia w aplikacji Lupa.

Jak robić lepsze selfie

Ramka z przewodnikiem to zupełnie nowa funkcja, która współpracuje z TalkBack, ale obecnie jest dostępna tylko w Google Pixel 7 lub 7 Pro. Osoby niewidome lub niedowidzące mogą zrobić doskonałe selfie dzięki połączeniu precyzyjnych wskazówek dźwiękowych (poruszanie się w prawo, w lewo, w górę, w dół, do przodu lub do tyłu), animacji wizualnych o wysokim kontraście i dotykowych informacji zwrotnych (różne kombinacje wibracji). Ta funkcja informuje, ile osób znajduje się w kadrze, a kiedy trafisz w ten „słodki punkt” (który zespół wykorzystał do znalezienia uczenia maszynowego), odlicza czas przed zrobieniem zdjęcia.

Funkcja Buddy Controller na iPhonie (z systemem iOS 16 lub nowszym) umożliwia grę z kimś w grze dla jednego gracza z dwoma kontrolerami. Możesz potencjalnie pomóc przyjaciołom lub rodzinie z wadami wzroku, gdy utkną w grze (pamiętaj, aby najpierw zapytać). Aby włączyć tę funkcję, połącz dwa kontrolery i przejdź do Ustawienia > Ogólny > Kontroler gry > Kontroler znajomego.

Chociaż ten przewodnik nie może omówić wszystkich funkcji, które mogą pomóc osobom z wadami wzroku, oto kilka końcowych wskazówek, które mogą się przydać.

Możesz otrzymywać wskazówki głosowe, gdy jesteś poza domem, na telefonie z Androidem lub iPhonie, które powinny być domyślnie włączone. Jeśli korzystasz z Map Google, dotknij swojego zdjęcia profilowego w prawym górnym rogu i wybierz Ustawienia > Ustawienia nawigacjii wybierz preferowane Głośność wskazówek.

Zarówno Mapy Google, jak i Mapy Apple oferują funkcję, dzięki której możesz uzyskać podgląd na żywo wskazówek dojazdu nałożonych na otoczenie, po prostu podnosząc telefon. W przypadku Map Apple zamelduj się Ustawienia > Mapy > Pieszy (pod Kierunki) i upewnij się Podnieś, aby wyświetlić jest włączony. W przypadku Map Google przejdź do Ustawienia > Ustawienia nawigacji, i przewiń w dół, aby się upewnić Na żywo pod Opcje chodzenia jest włączony.

Jeśli przeglądasz internet na urządzeniu z Androidem, zawsze możesz poprosić Asystenta Google o przeczytanie strony internetowej, mówiąc: „OK Google, przeczytaj”.

Więcej przydatnych porad na temat tego, jak technologia może wspierać osoby z utratą wzroku, można znaleźć w Królewskim Narodowym Instytucie Osób Niewidomych (RNIB). Aby znaleźć samouczki wideo dotyczące niektórych omówionych przez nas funkcji, zalecamy odwiedzenie strony internetowej Hadley i wypróbowanie warsztatów (będziesz musiał się zarejestrować).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj