Jak nowy dolar cyfrowy może wstrząsnąć amerykańskim systemem finansowym

0
122

Rezerwa Federalna twierdzi, że nie zdecydowała, czy realizować walutę cyfrową, ale zauważa, że ​​CBDC „może zapewnić gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom wygodną, ​​elektroniczną formę pieniądza banku centralnego, z bezpieczeństwem i płynnością, które by to za sobą pociągało; dać przedsiębiorcom platformę do tworzenia nowych produktów i usług finansowych; wspierać szybsze i tańsze płatności (w tym płatności transgraniczne); i poszerzyć dostęp konsumentów do systemu finansowego.”

„Rezerwa Federalna nie zamierza kontynuować emisji CBDC bez wyraźnego wsparcia ze strony władzy wykonawczej i Kongresu, najlepiej w postaci konkretnego prawa autoryzującego”, mówi również Rezerwa Federalna.

Amerykańska CBDC nie zastąpiłaby gotówki ani papierowej waluty. „Rezerwa Federalna jest zaangażowana w zapewnienie stałego bezpieczeństwa i dostępności gotówki i rozważa CBDC jako sposób na rozszerzenie bezpiecznych opcji płatności, a nie ich zmniejszanie lub zastępowanie” – powiedziała Rezerwa Federalna.

Wyżsi urzędnicy administracji Bidena powiedzieli dziennikarzom, że „konsekwencje potencjalnej emisji cyfrowego dolara są głębokie”. Ale ci urzędnicy dodali, że zamierzają „utrzymać centralną pozycję dolara na światowych rynkach finansowych i w światowej gospodarce”.

Waluta cyfrowa może być narzędziem nadzoru

Waluta cyfrowa emitowana przez bank centralny może być wykorzystywana jako narzędzie rządowego nadzoru obywateli i kontroli ich transakcji finansowych. Jest to problem związany z chińską walutą cyfrową, która jest na wczesnym etapie wdrażania. Jak napisał w zeszłym roku Akram Keram, ekspert ds. Chin w National Endowment for Democracy: „Dzięki cyfrowemu juanowi KPCh [Chinese Communist Party] będzie mieć bezpośrednią kontrolę i dostęp do życia finansowego osób fizycznych, bez konieczności silnego wzmacniania pośredniczących podmiotów finansowych. W społeczeństwie skonsumowanym na cyfrowym juanie rząd z łatwością mógłby zawiesić cyfrowe portfele dysydentów i obrońców praw człowieka”.

Rezerwa Federalna stwierdziła, że ​​każda waluta cyfrowa emitowana w USA „musi zachować odpowiednią równowagę między ochroną praw konsumentów do prywatności a zapewnieniem przejrzystości niezbędnej do powstrzymania działalności przestępczej”. Można to osiągnąć za pomocą modelu pośredniego, w którym „sektor prywatny oferowałby rachunki lub portfele cyfrowe w celu ułatwienia zarządzania zasobami i płatnościami CBDC”, a zatem „ułatwia[ing] wykorzystanie istniejących ram zarządzania prywatnością i tożsamością sektora prywatnego” – powiedziała Rezerwa Federalna.

Rezerwa Federalna podała więcej informacji na temat potencjalnej waluty cyfrowej w raporcie wydanym w styczniu 2022 roku.

Biden poszukuje analizy

Raport zamówiony przez Bidena ma sporządzić sekretarz skarbu w porozumieniu z sekretarzem stanu, prokuratorem generalnym, sekretarzem handlu, sekretarzem bezpieczeństwa wewnętrznego, dyrektorem Biura Zarządzania i Budżetu oraz dyrektorem Krajowego inteligencja.

Raport ma przeanalizować potencjalne konsekwencje waluty cyfrowej dla wzrostu gospodarczego, stabilności i „włączenia finansowego”; związek między walutą cyfrową wyemitowaną w USA a aktywami cyfrowymi administrowanymi przez sektor prywatny; „przyszłość suwerennych i prywatnie produkowanych pieniędzy na całym świecie oraz implikacje dla naszego systemu finansowego i demokracji”; „zakres, w jakim zagraniczne CBDC mogą zastąpić istniejące waluty i zmienić system płatności w sposób, który mógłby podważyć centralną pozycję finansową Stanów Zjednoczonych”; potencjalne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego, przestępczości finansowej i praw człowieka; oraz wpływ, jaki zagraniczne CBDC mogą mieć ogólnie na interesy USA.

Rozporządzenie wykonawcze zachęca Rezerwę Federalną do „oceny optymalnej formy CBDC Stanów Zjednoczonych” i opracowania planu strategicznego „oceniającego niezbędne kroki i wymagania dotyczące potencjalnego wdrożenia i uruchomienia CBDC w Stanach Zjednoczonych”. Biden chce również, aby Rezerwa Federalna oceniła, w jaki sposób CBDC „może wzmocnić lub utrudnić skuteczne funkcjonowanie polityki pieniężnej jako krytyczne narzędzie stabilizacji makroekonomicznej”. Biden poprosił następnie agencje federalne o ocenę, czy Kongres musiałby wprowadzić zmiany legislacyjne, zanim Stany Zjednoczone będą mogły wyemitować cyfrową walutę.

Ta historia pierwotnie ukazała się na Ars Technica.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj