Jak oszczędzać żywotność baterii smartfona

0
112

Jedna korzyść z większych smartfonów jest to, że jest miejsce na większe baterie. Żywotność baterii nie jest tak uciążliwa, jak kiedyś, ale niepokój o wyczerpanie energii jest nadal powszechny. Wiele porad dotyczących oszczędzania baterii smartfona jest przestarzałych lub wątpliwych, dlatego przygotowaliśmy kilka porad dotyczących oszczędzania baterii, które działają, a co nie.

Możesz być również zainteresowany tym, jak dbać o baterię smartfona, aby działała jak najdłużej i jak uzyskać wymianę baterii, gdy nadejdzie czas. Jeśli szukasz sposobów na ładowanie telefonu, zapoznaj się z naszymi przewodnikami po najlepszych ładowarkach bezprzewodowych, najlepszych ładowarkach przenośnych i najlepszych ładowarkach bezprzewodowych Apple 3 w 1.

Specjalna oferta dla czytelników Gear: Zdobądź Roczna subskrypcja WIRED za 5 USD (25 USD zniżki). Obejmuje to nieograniczony dostęp do WIRED.com i naszego magazynu drukowanego (jeśli chcesz). Subskrypcje pomagają finansować pracę, którą wykonujemy każdego dnia.

Włącz tryb oszczędzania energii

Wszystkie smartfony mają jakąś formę trybu niskiego zużycia energii, który wstrzymuje lub ogranicza niektóre funkcje, działania i efekty wizualne. Te tryby są idealne do zachowania cennego czasu pracy baterii, gdy bateria jest słaba, zwłaszcza jeśli zajmie trochę czasu, zanim będzie można dostać się do ładowarki.

Dla iPhone’ów

 • Iść do Ustawienia > Bateria i włącz Tryb niskiego zużycia energii.
 • Dodaj go do Centrum sterowania przez Ustawienia > Centrum Kontroli > Dostosuj elementy sterujące i wybierz Tryb niskiego zużycia energii.
 • Wyłącza się automatycznie, gdy bateria jest naładowana do 80 procent.

W przypadku telefonów z systemem Android instrukcje różnią się nieznacznie w zależności od producenta. Większość telefonów z Androidem ma dwa tryby oszczędzania energii. Pierwszy zmniejsza zużycie baterii, ograniczając niektóre działania i efekty wizualne, a drugi jest bardziej ekstremalny i zatrzymuje powiadomienia i uruchamianie większości aplikacji.

Dla telefonów Google Pixel

 • Iść do Ustawienia > Bateria > Program oszczędzający baterię i włącz Użyj Oszczędzania baterii. Można go znaleźć również w Szybkie ustawienia gdy rozwiniesz obszar powiadomień (jeśli go tam nie ma, dotknij ikony pióra, aby go edytować i dodać).
 • Uzyskiwać Ustaw harmonogram na Program oszczędzający baterię ekran, aby zdecydować, kiedy się włączy.
 • Uzyskiwać Ekstremalne oszczędzanie baterii aby zdecydować, kiedy ma zostać uruchomiony, i stuknij w Niezbędne aplikacje aby zaznaczyć aplikacje, które chcesz wykluczyć.
 • Dobrym pomysłem jest również obrócenie się Bateria adaptacyjna na w Ustawienia > Bateria > Preferencje adaptacyjne.

Do telefonów Samsung Galaxy

 • Iść do Ustawienia > Pielęgnacja baterii i urządzeń > Bateria znaleźć Tryb oszczędzania energii.
 • Możesz skonfigurować, co robi na Oszczędzanie energii ekran.
 • Warto też stuknąć Więcej ustawień baterii włączyć Bateria adaptacyjna.

Zmniejsz jasność ekranu

Jasność ekranu ma znaczący wpływ na baterię, więc chcesz, aby była tak niska, jak jest wygodna dla oczu. Zawsze możesz zmienić jasność ekranu, przesuwając palcem w dół, aby otworzyć Centrum sterowania na iPhonie lub Cień powiadomień na telefonie z Androidem i przeciągając suwak Jasność. Możesz również rozważyć automatyczną regulację w oparciu o poziom oświetlenia otoczenia.

Dla iPhone’ów

 • Iść do Ustawienia > Dostępność > Rozmiar wyświetlacza i tekstu i upewnij się Automatyczna jasność jest włączony.

Dla telefonów z systemem Android

 • Iść do Ustawienia > Wyświetlacz i upewnij się Jasność adaptacyjna jest włączony. Kontynuuj przesuwanie suwaka ręcznie, aż pozna Twoje preferencje.

Wyłącz zawsze włączony wyświetlacz i skróć limit czasu ekranu

Ponieważ ekran najbardziej zużywa baterię, dobrym pomysłem jest również skrócenie czasu jego działania. Najniższe ustawienie może być denerwujące, więc wybierz limit czasu, który Ci odpowiada.

Dla iPhone’ów

 • Iść do Ustawienia > Wyświetlacz i jasność i nastaw Automatyczne blokowanie do 30 sekund. Rozważ przełączanie Zawsze włączone wyłączony.

Dla telefonów z systemem Android

 • Iść do Ustawienia > Wyświetlacz i nastaw Wygaszanie ekranu do 15 sekund. Rozważ zawracanie Wygaszacz ekranu wyłączony.
 • Wejść do Ustawienia > Wyświetlacz > Ekran blokady i zapewnić Zawsze pokazuj czas i informacje jest wyłączony.

Możesz także zaoszczędzić trochę czasu pracy na baterii, włączając tryb ciemny, jeśli smartfon ma ekran OLED (lub AMOLED), ponieważ te panele wyłączają piksele podczas wyświetlania czerni.

Unikaj ekstremalnych temperatur

Jeśli jest bardzo zimno lub gorąco, bateria ucierpi. Niewiele możesz z tym zrobić, ale staraj się unikać rzeczy takich jak pozostawianie smartfona na desce rozdzielczej w samochodzie w słoneczny dzień.

Dowiedz się, co wyczerpuje Twoją baterię

Jeśli poprawiłeś wszystkie ustawienia, które do tej pory wyróżniliśmy, i nadal stwierdzasz, że bateria nie wystarcza na cały dzień, warto to zbadać. Smartfony mają wbudowane wykresy zużycia baterii, które pokazują, dokąd zmierza moc.

Dla iPhone’ów

 • Iść do Ustawienia > Bateria i przewiń w dół, aby zobaczyć wykresy użytkowania z ostatnich 24 godzin lub 10 dni.
 • Jeśli wybierzesz Ostatnie 10 dni i przewiń w dół, zobaczysz listę aplikacji. Możesz przełączać się między używanym procentem baterii a aktywnością (która obejmuje czas na ekranie i tło).

Dla telefonów z systemem Android

 • Iść do Ustawienia > Bateria > Zużycie baterii i przewiń w dół, aby zobaczyć aplikacje i funkcje systemowe, które pochłaniały energię w ciągu ostatnich 24 godzin. Możesz także dotknąć dwugodzinnych bloków na wykresie u góry.

Usuń i ogranicz aplikacje

Jeśli Twoje dochodzenie wykazało, że nieużywane lub rzadko używane aplikacje wyczerpują Twoją baterię, nadszedł czas, aby przejrzeć listę aplikacji i odinstalować wszystko, czego nie potrzebujesz.

Dla iPhone’ów

 • Iść do Ustawienia > Sklep z aplikacjami i włącz Odciąż nieużywane aplikacje aby usunąć nieużywane aplikacje, ale zachować dane, więc po ponownej instalacji tej aplikacji wszelkie zapisane dane pozostaną nienaruszone.
 • Aby ręcznie odciążyć aplikacje, przejdź do Ustawienia > Ogólny > Pamięć iPhone’awybierz aplikację i stuknij Odciąż aplikację.
 • Wróć do Ustawienia i przewiń w dół, aby znaleźć zainstalowane aplikacje. Stuknij w dowolną aplikację i możesz wyłączyć lub ograniczyć uprawnienia, takie jak Lokalizacjawyłącz odświeżanie aplikacji w tle aby zapobiec pobieraniu danych w tle, gdy go nie używasz, i ogranicz Powiadomienia.

Dla telefonów z systemem Android

 • Iść do Ustawienia > Aplikacjei przewiń w dół. Stuknij w Nieużywane aplikacje aby znaleźć aplikacje, których nie używałeś przez co najmniej trzy miesiące, i odinstalować wszystko, czego nie potrzebujesz.
 • Teraz wróć do Ustawienia > Aplikacjeuzyskiwać Widzieć wszystkoi znajdź dowolną aplikację, która pojawiła się na wykresie zużycia baterii jako znaczące zużycie energii.
 • Rozważ wyłączenie Powiadomienia dla dowolnej aplikacji, która ich nie potrzebuje (na przykład aplikacje do przesyłania wiadomości nie będą działać poprawnie bez nich, ale większość gier nie musi wysyłać powiadomień).
 • Ograniczać Uprawnienia które nie wydają się istotne (na przykład wyłącz lokalizację dla aplikacji, które nie śledzą Cię żadne firmy).
 • Upewnić się, że Wstrzymaj aktywność aplikacji, jeśli nie jest używana jest włączony.
 • Możesz także uniemożliwić aplikacjom rozładowywanie baterii, pobierając dane w tle, gdy jesteś poza domem, wchodząc do środka Ustawienia > Sieć i Internet > Oszczędzanie danychi włączając go.

Użyj Nie przeszkadzać

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie regularnych przestojów w smartfonie. Ustawienie czasu, w którym powiadomienia są ograniczone, może pomóc Ci spać, skupić się na pracy i odpocząć od ciągłych wymagań, z dodatkową korzyścią w postaci dłuższego działania baterii.

Dla iPhone’ów

 • Iść do Ustawienia > Centrum i harmonogram Nie przeszkadzać oraz Spać czas. Obejmuje to opcję dostosowywania ekranów, ustawiania wyjątków, aby określone osoby lub aplikacje nadal mogły się z Tobą kontaktować, a nawet filtrowania tego, co niektóre aplikacje mogą Ci wyświetlać. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak korzystać z trybu ostrości Apple tutaj.

Dla telefonów z systemem Android

 • Iść do Ustawienia > Powiadomienia lub Dźwięk i wibracjei stuknij Nie przeszkadzać do ustawiania harmonogramów, wyjątków i nie tylko.

Połącz się z Wi-Fi i użyj trybu samolotowego

Gdy znajdujesz się w obszarze lub budynku, w którym nie ma silnego sygnału komórkowego, bateria telefonu będzie się szybciej rozładowywać. Dzieje się tak, ponieważ wyszukuje sygnał komórkowy lub zwiększa moc, aby utrzymać silne połączenie. Jeśli to możliwe, zamiast tego łącz się z siecią Wi-Fi i upewnij się, że masz włączone połączenia przez Wi-Fi. (Pamiętaj, aby wykonać te kroki, aby zabezpieczyć się podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi).

Jeśli podróżujesz przez obszar wiejski o słabym zasięgu i nie potrzebujesz korzystać ze smartfona przez jakiś czas, rozważ włączenie trybu samolotowego, aby oszczędzać baterię. Pamiętaj tylko, aby go ponownie wyłączyć i pamiętaj, że telefon jest odłączony, gdy tryb samolotowy jest włączony.

Zabij dźwięki i wibracje klawiatury

Dźwięki klawiatury są nie tylko irytujące dla osób w pobliżu, gdy piszesz SMS-y, ale zużywają też trochę energii, więc dlaczego ich nie wyłączyć? Realistycznie rzecz biorąc, wyłączenie dźwięków i wibracji klawiatury będzie miało znikomy wpływ na żywotność baterii, chyba że często piszesz na klawiaturze.

Dla iPhone’ów

 • Iść do Ustawienia > Dźwięki i dotyk i przełącz Zablokuj dźwięk wyłączony.
 • Uzyskiwać Opinia o klawiaturze i przełącz Dźwięk wyłączony. Możesz pomyśleć o zawróceniu dotykowy też wyłączony.

Dla telefonów z systemem Android

 • Iść do Ustawienia > Dźwięk i wibracje i wyłącz Dźwięk blokady ekranu oraz Dotknij dźwięków.
 • Możesz też rozważyć wyłączenie Wibracje i dotyk.

Nie zamykaj aplikacji na siłę

To uporczywy mit, że wymuszone zamykanie aplikacji oszczędza żywotność baterii. W rzeczywistości, jeśli ciągle przesuwasz aplikacje, aby je zamknąć lub zamykasz na siłę menu aplikacji, może to spowodować większe zużycie baterii. Dzieje się tak, ponieważ aplikacje, które pojawiają się na Twojej ostatniej liście, są w rzeczywistości w stanie wstrzymania, zapisane w pamięci, dzięki czemu możesz wznowić pracę od miejsca, w którym ją przerwałeś, przy następnym otwarciu tej aplikacji. Załadowanie ich od zera wymaga więcej mocy, więc zostaw je w spokoju.

Nie wyłączaj Bluetooth

Inną często pojawiającą się wskazówką dotyczącą oszczędzania baterii jest wyłączanie Bluetooth, gdy go nie używasz. Ale Bluetooth wydaje się nie zużywać dużo, jeśli w ogóle, baterii, chyba że jest podłączony do urządzenia. Przesyłanie strumieniowe dźwięku przez Bluetooth wyczerpuje baterię, ale nawet połączenia Bluetooth LE (Low Energy) z rzeczami (takimi jak monitory fitness) prawie nie zużywają energii, a wyczerpanie bezczynności jest znikome.

Nie wyłączaj Wi-Fi

W przypadku Wi-Fi jest tak samo, jak w przypadku Bluetooth. Włączenie Wi-Fi będzie miało znikomy wpływ na baterię, chyba że faktycznie masz połączenie z siecią Wi-Fi. Nie warto męczyć się z włączaniem i wyłączaniem. Możesz także oszczędzać baterię, mając ją cały czas włączoną, ponieważ umożliwia przełączanie telefonu z sieci komórkowej, która zwykle wymaga większej mocy, do sieci Wi-Fi, gdy tylko jest dostępna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj