Jak pomóc ofiarom wojny na Ukrainie

0
132

Każdego dnia, że Rosja kontynuuje inwazję na Ukrainę, rośnie liczba osób dotkniętych wojną. Relacja WIRED o konflikcie uwypukliła transformacyjne zastosowania mediów społecznościowych, od bałaganu TikTok po zwiększone poleganie na Telegramie. Starszy pisarz Matt Burgess opisał, jak wolontariusze zajmujący się cyberbezpieczeństwem na Ukrainie walczą online z Rosją.

Jeśli obserwujesz inwazję z daleka i szukasz sposobów, aby pomóc narodowi Ukrainy, zebraliśmy osiem organizacji działających na tym obszarze, które mogą skorzystać z twojego wsparcia finansowego. Wiele z tych grup udziela bezpośredniej pomocy, takiej jak żywność i pierwsza pomoc, osobom przesiedlonym przez wojnę. Inne opcje darowizn na tej liście obejmują ukraińską organizację informacyjną i grupy działające na rzecz łagodzenia trwałych skutków konfliktu zbrojnego.

Ukraiński Czerwony Krzyż

Utworzony w 1918 r. Ukraiński Czerwony Krzyż pomagał w szczególności ofiarom katastrofy w Czarnobylu. Obecnie zapewnia Ukraińcom lekarstwa, pościel, żywność, wsparcie zdrowia psychicznego, lekcje pierwszej pomocy i inną bezpośrednią pomoc. Grupa ostatnio opublikowane na Twitterze o dawaniu jedzenia i wody tysiącom cywilów, którzy ukrywali się pod ziemią na stacjach transportu publicznego.

Głosy dzieci

Voices of Children współpracuje z psychologami i angażuje się w pomoc dzieciom po traumie wojennej. Strona internetowa grupy zawiera wstrząsające historie młodych ludzi dotyczące ich wojennych doświadczeń. Program arteterapii Głosy Dziecka został zaprojektowany jako bezpieczna przestrzeń, w której dzieci mogą przepracować skomplikowane emocje i poczuć wsparcie.

Odrodzeni żołnierze Ukraina

Dla tych, którzy przeżyją, brutalność wojny pozostawia wielu żołnierzy trwale rannych. Revived Soldiers Ukraine to organizacja non-profit, której celem jest pomoc rannym żołnierzom w procesie rehabilitacji. Częścią pracy Revived Soldiers Ukraine jest pomoc w kosztach leczenia i transportu kosztownych, niezbędnych procedur medycznych.

Niepodległa Kijów

Dziennikarstwo międzynarodowe z zewnątrz ma swoje ograniczenia. Jeśli chcesz wesprzeć reporterów mieszkających na Ukrainie, Niepodległa Kijów to lokalna anglojęzyczna organizacja informacyjna. Świeże przedsięwzięcie profesjonalnych dziennikarzy, które niedawno zawierało artykuły dotyczące przejść uchodźców i ofiar wojennych. Publikacja finansowana przez crowdfunding opiera się na ponad 4000 sponsorów Patreon, aby finansować swoje dziennikarstwo.

OPIEKA

Uruchomiony jako sposób na dystrybucję nadwyżki racji wojskowych po II wojnie światowej, ta organizacja non-profit początkowo nosiła nazwę Spółdzielnia na rzecz amerykańskich przekazów pieniężnych w Europie. W miarę poszerzania się zakresu działalności charytatywnej grupa zachowała akronim, ale zaktualizowała jego znaczenie do Spółdzielni Pomocy i Pomocy Wszędzie. Na stronie internetowej CARE ukraińskiego funduszu kryzysowego czytamy: „Naszym priorytetem jest zaspokojenie najpilniejszych potrzeb dotkniętych rodzin poprzez dystrybucję niezbędnych zapasów żywności i wody, a także zestawów higienicznych, pomocy pieniężnej i wsparcia psychospołecznego”.

Międzynarodowy Korpus Medyczny

Międzynarodowy Korpus Medyczny współpracuje z lokalnym personelem, oferując wsparcie w nagłych wypadkach na całym świecie. Według IMC pierwsze zaangażowanie organizacji w pomoc ukraińską miało miejsce w 1999 roku. Wysiłki grupy rosną na Ukrainie i koncentrują się wokół świadczenia pomocy medycznej, pomocy w zakresie zdrowia psychicznego, usług dla osób dotkniętych przemocą ze względu na płeć oraz zapobiegania pandemii.

Uratować dzieci

Rozpoczęty w następstwie I wojny światowej Save the Children pomaga młodym ludziom na całym świecie, a także w Ameryce. Organizacja non-profit szeroko pomaga dzieciom dotkniętym wojną w Afganistanie i Jemenie. Save the Children ma fundusz pomocy przeznaczony specjalnie na pomoc ukraińskim dzieciom i twierdzi, że pomaga uchodźcom przebywającym w Rumunii.

Światowa kuchnia centralna

Hiszpański szef kuchni José Andrés założyła World Central Kitchen ponad 10 lat temu, a organizacja serwuje miliony posiłków osobom znajdującym się w kryzysie na całym świecie. Jak informuje organizacja non-profit, WCK działa w Polsce i dożywia ukraińskich uchodźców przekraczających granicę. Andrés jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych i opublikował wiele filmów, w których przedstawia piekarnie i ciężarówki z jedzeniem, które zapewniają żywność potrzebującym. Awaryjne działania żywnościowe są podstawą misji organizacji i są również poświęcone pomocy osobom dotkniętym zmianami klimatycznymi.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj