Jak przestać zasypiać na kanapie podczas oglądania filmów

0
108

Oglądałem pierwszej połowy miliarda filmów. Oto jak wygląda mój typowy wieczór filmowy: po zjedzeniu zbyt dużej ilości frytek z Rocketbird i popijaniu tego kilkoma piwami, leżę owinięty w pluszowy koc, leżąc poziomo na kanapie i śpię na długo przed tym, jak Michelle Yeoh dotrze do mnie scena z palcem w hot dogu Wszystko Wszędzie Wszystko na raz.

Może twój harmonogram jest napięty, ale nadal chcesz złapać każdy zwrot akcji szklana cebula film. A może randka wybrana przez twoją drugą połówkę wydaje się drzemką, a ty próbujesz rzucić kredyty na Morbius. Bez względu na powód, dla którego nie możesz zasnąć, pamiętaj o poniższych wskazówkach, gdy następnym razem będziesz transmitować coś w domu.

Zachowaj twarde napoje na kolejną noc

Sześciopak piwa może wymagać spędzenia kolejnego wieczoru w lodówce, jeśli nie chcesz zasnąć podczas wieczoru filmowego. Aric Prather, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, zwraca uwagę na usypiające działanie alkoholu. „Jeśli masz ten dodatkowy kieliszek wina podczas oglądania filmu w nocy, a ty się nie ruszasz i jesteś śpiący?” on mówi. „Wow, lepiej, żeby to był thriller, żeby cię nie zasnąć”.

Zamiast na wynos, spróbuj wędlin na obiad

OK, więc popijam teraz whisky i colę (potrzymaj whisky). A co z moim wynosem? Duża, tłusta pizza lub pyszna góra indyjskiego jedzenia prawdopodobnie nie jest idealna, jeśli chcesz mieć oczy otwarte. „Twoje ciało ma taką reakcję relaksacyjną, która może wystąpić po zjedzeniu dużego posiłku”, mówi Brittney Jones, psycholog, który jest specjalistą od bezsenności w firmie telemedycznej o nazwie DrLullaby. „Powiedziałbym więc, aby wybrać coś mniejszego, czy to przekąskę, czy mały posiłek, na przykład deskę do wędlin”. To fantastyczna propozycja, chociaż najwyraźniej nigdy nie widziała, ile sera i krakersów mogę odłożyć, pochłaniając deskę wędlin.

Twoja kanapa może być trochę zbyt przytulna

Jeśli lubisz drzemać na tej samej kanapie, na której próbujesz obejrzeć film, twoje ciało może zostać wyszkolone, aby rozpoznawać lokalizację jako najlepsze miejsce do wyłączenia. „Ktoś może zamiast tego chcieć obejrzeć go w domu swojego partnera lub przyjaciela. Lub usiądź na krześle, które nie jest tak wygodne w salonie, zamiast na wygodnej kanapie” — mówi Jones.

Twoje łóżko jest zdecydowanie zbyt przytulne

Choć może się to wydawać kuszące, łóżko jest prawdopodobnie najgorszym miejscem w domu do strumieniowego przesyłania filmów. „Chcemy więc spróbować uczynić łóżko świątynią do spania” — mówi Prather. „Sen i seks”. Czy masz problemy z utrzymaniem regularnego harmonogramu snu? Wieczory filmowe w łóżku zdecydowanie nie są dobrym rozwiązaniem. „Dla osób, które mają tendencję do problemów ze snem lub już mają problemy ze snem, może to pomóc w ich utrwaleniu” – mówi. „Twoje ciało jest trochę zdezorientowane tym, co powinno robić”.

Zmierz się z ogólnym deficytem snu

„Jeśli osoba jest pozbawiona snu, a potem chce obejrzeć film w nocy? Możesz nie przetrwać nawet 30 minut filmu” — mówi Jones. Sugeruje, aby spróbować odpocząć poprzedniej nocy, a także zająć się wszelkimi przyczynami leżącymi u podstaw braku snu.

Trzymaj pilota w pobliżu, aby nacisnąć pauzę

Przywróć krążenie krwi dzięki częstym przerwom podczas filmu, a nie tylko wtedy, gdy musisz skorzystać z łazienki. Czujesz, że jesteś o krok od zaśnięcia? „To może być wskazówka, by nacisnąć pauzę, wstać, wziąć popcorn, napić się czegoś, trochę się poruszać” — mówi Jones.

Poddaj się dekadenckiej błogości snu

„Nie próbowałabym nie zasnąć” — pisze e-mailem Christine Blume, naukowiec zajmujący się snem w Centrum Chronobiologii w Szwajcarii. „Daj swojemu ciału to, czego oczywiście desperacko potrzebuje”. Ona ma racje! Jeśli jesteś wyczerpany po wyczerpującym tygodniu, skrócenie wieczoru filmowego to zdrowa decyzja.

Ciągle się dzieje? Rozważ rozmowę z lekarzem

Nawykowe zasypianie podczas oglądania filmów może potencjalnie być oznaką niezdiagnozowanego bezdechu sennego, mówi Prather, „jeśli dzieje się to stale i dzieje się w innych warunkach, szczególnie w ciągu dnia po tym, co uważasz za dobrą noc snu”. Czy dotyczy to Ciebie? Pomyśl o skontaktowaniu się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby porozmawiać o problemach ze snem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj