W przypadku telefonów z systemem Android, które spełniają wymagania dotyczące kompatybilności z aparatami słuchowymi określone przez amerykańską Federalną Komisję ds. menu ułatwień dostępu w następujący sposób:
- Na telefonie z Androidem przejdź do Ustawienia > Dostępność > Aparaty słuchowe.
- Uzyskiwać Kontynuować i wybierz Sparuj nowe urządzenie.
- Wybierz swoje aparaty słuchowe z listy. Jeśli masz dwa, poczekaj na połączenie pierwszego aparatu słuchowego, a następnie dotknij drugiego z listy. Powinien powiedzieć, Aktywny, lewy i prawy kiedy się powiodło.
Jeśli producent Twojego aparatu słuchowego oferuje aplikację na Androida, prawdopodobnie oferuje ona dodatkowe ustawienia. Możesz także znaleźć film, taki jak ten z firmy Cochlear, który przeprowadzi Cię przez najlepszy sposób podłączenia określonych aparatów słuchowych.
Słowo o Bluetooth
Łączenie się z innymi urządzeniami z aparatami słuchowymi, nawet jeśli dostępny jest Bluetooth, niestety nie jest tak proste, jak powinno być. Aby zrozumieć, dlaczego, musimy zagłębić się w standardy Bluetooth. W 2009 roku Bluetooth Low Energy (LE) został wprowadzony jako część Bluetooth 4.0, aby oferować niektóre funkcje Bluetooth, ale przy niższym zapotrzebowaniu na energię, dzięki czemu idealnie nadaje się do małych urządzeń o ograniczonej żywotności baterii, takich jak urządzenia do noszenia. Niestety, jedną z wyciętych rzeczy było strumieniowanie audio. Bluetooth LE został również pierwotnie zaprojektowany do przesyłania danych, a nie ich odbierania.
W pełni funkcjonalny klasyczny Bluetooth może przesyłać strumieniowo dźwięk, ale klasyczny Bluetooth i Bluetooth LE nie mogą ze sobą rozmawiać, a klasyczny Bluetooth wymaga większej mocy do działania.
Aby obejść ten problem, firma Apple opracowała zastrzeżony standard aparatów słuchowych Made for iPhone (MFi), a pierwsze obsługujące go aparaty słuchowe pojawiły się w 2014 roku. Jednak przez wiele lat nie było odpowiednika dla Androida. Ostatecznie firma Google współpracowała z GN Hearing i Cochlear, aby opracować open source Android Streaming for Hearing Aids (ASHA), wydany w 2019 roku wraz z systemem Android 10. Niestety nie ma odpowiednika tych standardów dla platform takich jak Windows, macOS czy Chrome OS, ale Bluetooth w końcu ma odpowiedź.
Bluetooth LE Audio, nad którym prace trwają od 2015 r., ogłoszono w 2020 r. i zakończono pod koniec 2022 r., w końcu zapewnia obsługę między innymi aparatów słuchowych i obejmuje funkcję Auracast, która może przesyłać strumienie audio do wielu urządzeń, takich jak aparaty słuchowe . Auracast oferuje lepszą jakość dźwięku niż cewki telefoniczne stosowane obecnie w wielu miejscach publicznych.
Wielkim haczykiem z LE Audio jest to, że będziesz potrzebować urządzeń i aparatów słuchowych obsługujących Bluetooth 5.2, aby skorzystać. Wydaje się prawdopodobne, że LE Audio stanie się wszechobecne i mamy nadzieję, że przyniesie bezpośrednią obsługę strumieniowego przesyłania dźwięku na smartfony, laptopy, telewizory i wszelkiego rodzaju inne urządzenia, ale trudno przewidzieć, jak długo to potrwa, a jeszcze trudniej przewidzieć kiedy Auracast będzie szeroko dostępny.
Opcje alternatywne
Wielu producentów aparatów słuchowych oferuje urządzenia pośredniczące między aparatami słuchowymi a urządzeniem, z którego chcesz przesyłać strumieniowo dźwięk. Royal National Institute for Deaf People wyjaśnia alternatywne opcje, takie jak pętle słuchowe, słuchacze telewizji i streamery Bluetooth. Istnieje również kilka aparatów słuchowych obsługujących Bluetooth Classic do bezprzewodowego przesyłania strumieniowego dźwięku z dowolnego kompatybilnego urządzenia.