Jak ty lub ktokolwiek inny może ominąć zakaz TikTok w Montanie

0
94

Zakaz TikToka w Montanie jest technologicznym koszmarem. Eksperci ostrzegają, że egzekwowanie będzie niezwykle trudne dla urzędników i niezwykle łatwe dla prawie każdego. Ale co więcej, jest to ruch, który podważa amerykańską historię wspierania otwartego, demokratycznego internetu.

Prawo, które wejdzie w życie na początku 2024 r., zablokuje TikTok w sklepach z aplikacjami mobilnymi w Montanie, a także zablokuje TikTok w stanie. Jest to ruch, który niesie ze sobą wiele obaw dotyczących Pierwszej Poprawki i może nigdy nie zostać uchwalony, jeśli zablokują go wyzwania prawne. Ale jeśli tak się stanie, eksperci ostrzegają, że prawdopodobnie będzie bałagan.

„Z technicznego punktu widzenia, nawet gdyby było to prawo krajowe, próba wprowadzenia tego w życie byłaby trudna” — mówi John Morris, dyrektor ds. Polityki internetowej i rzecznictwa w Internet Society, organizacji non-profit promującej otwarty internet. Ale ponieważ ludzie mogą używać VPN do zmiany lokalizacji przeglądania, jeszcze trudniej jest zapewnić, że lokalny zakaz zadziała. „Granice państwowe nie są czymś wbudowanym w Internet”.

Nowe prawo jest pierwszym w księgach po latach niepokoju w USA wokół TikTok jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. To postrzegane zagrożenie pojawia się, ponieważ firma macierzysta TikTok, ByteDance, jest własnością Chińczyków. TikTok stał się również jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie, z 150 milionami użytkowników w samych Stanach Zjednoczonych.

Prawo Montany wymaga nałożenia kar w wysokości 10 000 USD na sklepy z aplikacjami mobilnymi, gdy pozwalają ludziom pobierać lub używać TikTok. TikTok może również zostać ukarany grzywną za działanie w państwie. Kary nie dotyczyłyby osób, które pobierają aplikację.

Stany Zjednoczone w przeszłości opowiadały się za otwartym internetem i krytykowały kraje, które cenzurują dostęp online. Chiny odnoszą sukcesy w masowej cenzurze dzięki Wielkiej Zaporze Sieciowej — systemowi niepodobnemu do niczego w Stanach Zjednoczonych i takiemu, którego Montana nie byłaby w stanie zbudować dla siebie. Inne kraje, w tym Indonezja i Pakistan, zakazały TikTok, a następnie zniosły blokady. Zakaz TikTok w Indiach, wprowadzony w czerwcu 2020 r., nadal obowiązuje. Montana wraz z innymi stanami i rządem federalnym USA zablokowały TikTok na urządzeniach rządowych, ale blokowanie geograficzne z określonych regionów w USA byłoby znacznie trudniejsze.

Starsza wersja ustawy z Montany zmusiłaby dostawców usług internetowych do zablokowania TikTok w stanie. Ale dostawcy usług internetowych powiedzieli, że nie będzie to możliwe, i wymóg został usunięty. Dostawcy aplikacji mobilnych, tacy jak Apple i Google, nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. I chociaż Montana uchwaliła teraz prawo zakazujące TikTok, okaże się, jak planuje to zrobić.

Urzędnicy Montany zasugerowali, że technologia ograniczająca hazard sportowy online, który pozostaje nielegalny w kilkunastu stanach USA, może zostać wykorzystana do wyrzucenia TikToka z jego granic. Jeśli ktoś zgłosi naruszenie, urzędnicy zbadają to, a jeśli naruszenie zostanie zweryfikowane, do firm zostaną wysłane pisma o zaprzestaniu działalności, powiedział Associated Press biuro prokuratora generalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj