Jak uniknąć oszustw online w Czarny piątek

0
19

Czarny piątek przyciąga tłumy, a tłumy przyciągają oszustów, a to oznacza, że ​​musisz zachować szczególną ostrożność podczas zakupów online w weekend w Czarny piątek i Cyberponiedziałek. Znajdą się ludzie, którzy będą chcieli uwolnić cię od większej ilości pieniędzy, niż zaoszczędzisz na telewizorze lub konsoli do gier.

Poniższe środki ostrożności obowiązują o każdej porze roku, ale warto o nich przypominać za każdym razem, gdy nadchodzi poważny sezon wakacyjny. W pośpiechu, aby posortować prezenty, zbyt łatwo przegapić znak ostrzegawczy lub popaść w samozadowolenie z bezpieczeństwa online.

Zaktualizuj całe swoje oprogramowanie

Aktualizowanie programów i systemów operacyjnych jest na tyle ważne, że firmy Microsoft, Apple, Google, Mozilla i wszystkie inne wielkie nazwiska technologiczne utrudniają teraz każdemu pozostawanie w tyle za aktualizacjami — w większości przypadków pojawi się monit regularnie instalować nowe wersje oprogramowania, a nawet może się to odbywać automatycznie w tle bez Twojej wiedzy.

Dzisiejsze przeglądarki, aplikacje i systemy operacyjne doskonale wykrywają oszustwa na bieżąco, niezależnie od tego, czy są to e-maile typu phishing (mające na celu zwabienie Cię na fałszywą witrynę handlową lub bankową), czy nieautoryzowane logowanie na Twoje konta. Aby w pełni wykorzystać te wbudowane zabezpieczenia, upewnij się, że korzystasz z najnowszych wersji, co oznacza najnowsze poprawki zabezpieczeń — jeśli odkładasz aktualizacje na telefonie lub komputerze, zrób je z wyprzedzeniem z Czarnego Piątku.

Jeśli masz laptopa, który jest zbyt stary, aby obsługiwać najnowsze wersje systemu Windows lub macOS, unikaj go, jeśli to możliwe — będziesz bezpieczniej robić zakupy na telefonie, o ile ma on najnowsze aktualizacje Androida lub iOS. W systemie Android możesz sprawdzić dostępność aktualizacji za pomocą System oraz Aktualizacja systemu w Ustawieniach; na iOS jest Ustawienia i wtedy Ogólny oraz Aktualizacja oprogramowania.

Uważaj na oferty e-maili i mediów społecznościowych

W ten Czarny piątek prawdopodobnie zostaniesz zasypany ofertami specjalnymi za pośrednictwem poczty elektronicznej i mediów społecznościowych, ale bądź ostrożny, jeśli chodzi o klikanie ofert pochodzących z podejrzanych źródeł (na przykład sklepów, w których nigdy wcześniej nie robiłeś zakupów). Zawsze sprawdzaj, czy kliknięty link przekierowuje Cię do strony, którą zamierzałeś odwiedzić.

Nie ma łatwego i szybkiego sposobu na zagwarantowanie, że nigdy nie zostaniesz przyłapany na podejrzanym linku (poza całkowitym ich zignorowaniem), ale możesz zminimalizować ryzyko: Sprawdź, czy konto w mediach społecznościowych lub adres e-mail wysyłający link są autentyczne , przejdź do danej witryny w osobnym oknie przeglądarki, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć tę samą reklamowaną ofertę i upewnić się, że przeglądana oferta jest tą, która była promowana.

Jeśli Twoja przeglądarka jest aktualna, jak wspomnieliśmy powyżej, niebezpieczne linki powinny zostać zablokowane, zanim do nich dotrzesz, ale nadal zalecamy ostrożność. Zobaczysz kilka świetnych ofert reklamowanych w mediach społecznościowych i e-mailach, ale żadna zniżka nie jest warta ryzyka narażenia się na oszustów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj