Jak wykonać kopię zapasową swojego cyfrowego życia

0
23

Zaletą zakupu dysku do tworzenia kopii zapasowych danych jest to, że nie musisz się martwić o prędkość dysku. Nawet wolny dysk o prędkości 5400 obr./min jest w porządku. Te wolniejsze dyski są tańsze, a ponieważ oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych działa w tle, prawdopodobnie nie zauważysz mniejszej prędkości.

Kup największy dysk do tworzenia kopii zapasowych, na jaki Cię stać. Przyrostowe kopie zapasowe — tak działa każde dobre oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych — oszczędzają miejsce na dysku, tworząc kopie zapasowe tylko tych plików, które uległy zmianie od ostatniej kopii zapasowej. Ale mimo to potrzebujesz większego dysku na kopie zapasowe niż cokolwiek, co znajduje się na twoim komputerze. Dobrą zasadą jest posiadanie dysku do tworzenia kopii zapasowych, który jest dwa, a nawet trzy razy większy niż dysk w komputerze.

Ustaw i zapomnij

Dobry system tworzenia kopii zapasowych działa bez konieczności robienia czegokolwiek. Jeśli musisz robić kopię zapasową, prawdopodobnie nie. Obecnie istnieje oprogramowanie, które może zautomatyzować wszystkie zadania związane z tworzeniem kopii zapasowych.

Użytkownicy komputerów Mac powinni używać Time Machine. To cudownie proste oprogramowanie i prawdopodobnie najlepszy powód, aby kupić komputer Mac. Apple ma dobre instrukcje, jak skonfigurować Time Machine, aby codziennie tworzył kopie zapasowe na zewnętrznym dysku twardym. Time Machine też jest inteligentny; będzie tworzyć kopie zapasowe tylko plików, które uległy zmianie, więc nie zajmie całego miejsca na dysku.

System Windows 11 oferuje kopię zapasową systemu Windows, która utworzy kopię zapasową większości danych osobistych na koncie Microsoft, ale nie ma ona na celu pełnego przywrócenia systemu w przypadku awarii dysku twardego. Czytnik WIRED zwrócił mi uwagę na funkcje historii plików w systemie Windows, które wykonują automatyczne przyrostowe kopie zapasowe w dowolnym wyznaczonym folderze. Podczas gdy Historia plików działa całkiem dobrze w moich testach i może zastąpić coś takiego jak Time Machine, jeśli przejdziesz i skonfigurujesz ją dla każdego folderu, którego kopię zapasową chcesz utworzyć, Windows nadal nie ma narzędzia takiego jak Time Machine.

Aby uzyskać prostotę Time Machine w systemie Windows, musisz skorzystać z oprogramowania innych firm. Miałem szczęście z Macrium Reflect, który ma darmową opcję, która robi większość tego, czego potrzebujesz.

Kopie zapasowe poza siedzibą firmy: wszystko w jednym

Druga kopia zapasowa, którą sugeruję, znajduje się poza siedzibą firmy lub w „chmurze”, jak nazywają to działy marketingu. Oczywiście jest to po prostu inny sposób powiedzenia „na czyimś komputerze”. W tym przypadku mam na myśli serwer w centrum danych daleko od domu. To jest kopia zapasowa obejmująca ten okropny scenariusz fizycznego zniszczenia. Na przykład kiedyś straciłem laptopa w wyniku uderzenia pioruna. (Tak, miałem zabezpieczenie przeciwprzepięciowe; prawie się upłynniło.) Ale ponieważ moje dane zostały zapisane w chmurze, mogłem odzyskać wszystko.

To, czego nie chcesz, to coś takiego jak Dropbox, Dysk Google lub Sync.com. To wszystko są świetne sposoby udostępniania i synchronizowania dokumentów, ale nie nadają się do tworzenia kopii zapasowych. Gdy zmienisz plik na komputerze, zmiany te zostaną zsynchronizowane z Dropbox. Oznacza to, że jeśli plik ulegnie uszkodzeniu, uszkodzenie jest następnie wysyłane do Dropbox i przechodzi kaskadowo przez wszystkie Twoje kopie zapasowe. To nie jest to, czego chcesz. Dobra kopia zapasowa nigdy się nie zmienia. Kopiujesz plik do kopii zapasowej, a następnie nigdy więcej go nie dotykasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj