Szyfrowanie plików, folderów, i dysków na twoim komputerze oznacza, że nikt inny nie może zrozumieć zawartych w nich danych bez określonego klucza odszyfrowywania — który w większości przypadków jest hasłem znanym tylko tobie.
Więc chociaż ktoś mógłby dostać się do twoich plików, jeśli zna twoje hasło (klucz odszyfrowywania), nie będzie mógł wyjąć dysku z twojego systemu i uzyskać dostępu do tego, co się na nim znajduje, ani użyć drugiego komputera do odczytania twoich danych – to wszystko będzie bełkotem. Oznacza to, że jeśli Twój komputer z systemem Windows lub macOS zostanie zgubiony lub skradziony, nie musisz się martwić, że ktoś użyje znajdujących się na nim danych.
Sposób, w jaki najpopularniejsze systemy operacyjne obsługiwały szyfrowanie, zmienił się na przestrzeni lat, a dostępne są narzędzia innych firm, które zapewniają więcej opcji szyfrowania do wyboru. Przeprowadzimy Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o tych opcjach, aby pomóc Ci wybrać właściwą.
Wbudowane opcje dla systemu Windows
Szyfrowanie w systemie Windows jest nieco bardziej skomplikowane, niż być może powinno. Przede wszystkim istnieją różnice między wersjami Windows Home i Windows Pro: użytkownicy Pro otrzymują potężne narzędzie o nazwie BitLocker do szyfrowania, ale w wersji Home dostępna jest bardziej podstawowa alternatywa. Nazywa się to po prostu szyfrowaniem urządzenia i można je znaleźć, wybierając Prywatność i bezpieczeństwo i wtedy Szyfrowanie urządzenia z panelu Ustawienia w systemie Windows.
Jednak nie tak szybko, ponieważ ta opcja nie pojawi się dla wszystkich: wymaga pewnego poziomu obsługi zabezpieczeń sprzętu ze strony komputera stacjonarnego lub laptopa. To wszystko jest dość skomplikowane i nie mamy tutaj miejsca, aby szczegółowo omówić wszystko, ale The Windows Club ma doskonałe wyjaśnienie. Jeśli przeszukasz menu Start w poszukiwaniu narzędzia o nazwie „informacje o systemie”, a następnie klikniesz prawym przyciskiem myszy i uruchomisz je jako administrator, możesz zobaczyć, dlaczego Twój komputer obsługuje lub nie obsługuje tej funkcji, za pośrednictwem wpisu Obsługa szyfrowania urządzeń.
Zakładając, że twój sprzęt spełnia wszystkie wymagania, a Szyfrowanie urządzenia wpis jest widoczny, możesz go kliknąć, aby sprawdzić, czy dyski systemowe są zaszyfrowane — domyślnie powinny być, jeśli logujesz się do komputera za pomocą konta Microsoft. Oznacza to, że każdy, kto uzyska dostęp do twoich dysków twardych bez tej autoryzacji, nie będzie mógł zobaczyć danych na nich, ponieważ będą one zaszyfrowane i chronione. Jeśli szyfrowanie nie jest włączone z jakiegokolwiek powodu, możesz ustawić przełącznik w pozycji Na.
Jeśli chodzi o dyski zewnętrzne i pamięci USB, jeśli masz wersję Pro systemu Windows, możesz użyć funkcji BitLocker: po prostu kliknij dysk prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze plików, wybierz Pokaż więcej opcji oraz Włącz funkcję BitLockeri ustaw hasło. Jednak dla osób korzystających z wersji Home ta opcja nie jest dostępna – będziesz musiał użyć narzędzia innej firmy do szyfrowania dysków zewnętrznych, a my przejdziemy do nich w dalszej części tego artykułu.
Wbudowane opcje dla systemu macOS
Szyfrowanie w systemie macOS nie jest tak mylące jak w systemie Windows, ale nadal wymaga wyjaśnienia. Jeśli masz komputer Mac z układem zabezpieczającym T2 lub układem Apple firmy Apple (takim z końca 2017 r. lub nowszym), zawartość dysku systemowego jest domyślnie szyfrowana. Hasło do konta jest wymagane, aby dostać się do komputera i do wszystkich danych zabezpieczonych na dysku.