Jeden zastrzyk białka nerki dał małpom impuls mózgu

0
125

Następnie podawali pojedynczą małą dawkę klotho pod skórę każdej małpy, podnosząc poziom białka do poziomu normalnie występującego u zwierząt po urodzeniu. Cztery godziny później naukowcy kazali im wykonać zadanie znalezienia pożywienia w partiach po 20 prób, a następnie zespół ponownie przetestował małpy w ciągu następnych dwóch tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, zwierzęta częściej dokonywały właściwych wyborów niż przed otrzymaniem zastrzyku. Zespół przetestował małpy w dwóch wersjach zadania: łatwiejszej, w której było mniej przedziałów do wyboru, oraz trudniejszej, w której było ich więcej. Dubal mówi, że Klotho poprawiło ich wydajność w łatwiejszym zadaniu o około 6 procent, a w trudniejszej wersji o około 20 procent.

„To bardzo budujące” — mówi Moe, który nie był zaangażowany w nowe badanie.

Naukowcy kazali małpom wykonać to zadanie kilka razy w ciągu dwóch tygodni, a zespół zauważył, że chociaż klotho jest rozkładane przez organizm w ciągu kilku dni od wstrzyknięcia, efekt poprawiający funkcje poznawcze utrzymywał się przez cały czas. „Fakt, że można go podać raz i trwać przez dwa tygodnie, wydaje się świetny, chociaż w tym momencie nie wiemy, czy wielokrotne podawanie znów zadziała” – mówi Eric Verdin, dyrektor generalny Buck Institute for Research on Aging, który był nie bierze udziału w badaniu.

W rzeczywistości, we wcześniejszych badaniach na myszach, zarówno niskie, jak i wysokie dawki klotho poprawiały funkcje poznawcze, pomagając im lepiej wykonywać kilka zadań w labiryncie, które stanowią wyzwanie dla uczenia się i pamięci. Ale kiedy zespół Dubala dał małpom dawki 10, 20 i 30 mikrogramów na kilogram masy ciała, korzyści ustabilizowały się przy dawce 10 mikrogramów. To podnosi ważną flagę dla naukowców, ponieważ rozważają pewnego dnia przetestowanie zastrzyków klotho na ludziach. Jeśli chodzi o dawkowanie, Verdin mówi: „Więcej nie zawsze znaczy lepiej”.

Ludzie rodzą się z około pięć razy większą ilością klotho niż w wieku dorosłym – a w eksperymencie na małpach niska dawka klotho była równoważna poziomowi w niemowlęctwie. Dubal spekuluje, że dawkowanie w zakresie, którego organizm doświadczył wcześniej, bez przekroczenia dawki, może być ważniejsze dla naczelnych niż myszy. Następnym krokiem będzie przetestowanie jeszcze niższych dawek w badaniach klinicznych na ludziach, aby znaleźć „terapeutyczny punkt dla ludzi” – mówi Dubal. „Może to uzupełnienie, a nie super dawka, jest potrzebne dla zdrowia mózgu”.

Ale klotho jest wielką tajemnicą: nikt nie wie dokładnie, jak działa na mózg. „To kompletna czarna skrzynka” — mówi Verdin. Naukowcy uważają, że białko musi w jakiś sposób chronić mózg – ale w jaki sposób? Wydaje się, że nie przekracza bariery krew-mózg, półprzepuszczalnej granicy naczyń krwionośnych i tkanek, która zatrzymuje wiele szkodliwych substancji z dala od mózgu.

Biorąc pod uwagę, że efekt poznawczy klotho trwa dłużej niż jego obecność w ciele, Dubal podejrzewa, że ​​musi to mieć wpływ na połączenia między neuronami w mózgu, potencjalnie „przebudowując synapsę, aby lepiej odbierać i zachowywać wspomnienia” – mówi. Jej grupa badawcza pracuje obecnie nad zrozumieniem, w jaki sposób klotho dostaje się do mózgu i co robi, gdy już się tam znajdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj