Jeśli USA zablokują TikTok, WeChat może być następny

0
83

Platforma wydaje się również podatna na cenzurę i manipulacje algorytmiczne. W tym miesiącu dyrektor firmy otwarcie powiedział, że zastąpił algorytm aplikacji, aby przesyłać treści na TikTok, a platforma została zgłoszona do blokowania treści od użytkowników z zespołem Downa, autyzmem i innymi niepełnosprawnościami, a także użytkowników uznanych za „biednych lub brzydkich” ”. Moderatorzy aplikacji ocenzurowali również filmy o placu Tiananmen i niepodległości Tybetu, co oznacza, że ​​użytkownikom w USA przedstawia się chińską wersję tej historii. To właśnie te aspekty są sygnałem ostrzegawczym dla ekspertów ds. dezinformacji i cyberbezpieczeństwa.

„Rzeczy, które nie pozwalają mi spać w nocy, to rzeczy trudniejsze do zrozumienia – agregat, szerszy obraz, propaganda – rzeczy, które można zrobić na dużą skalę, aby przesunąć całą populację o jeden lub dwa tiki” – mówi Adam Marrè , były agent specjalny FBI ds. cyberbezpieczeństwa i główny oficer ds. bezpieczeństwa informacji w Arctic Wolf, firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem w Eden Prairie w stanie Minnesota, dodając, że „modele psychologiczne i interaktywny charakter” aplikacji takich jak TikTok pozostawiają również miejsce na manipulacje polityczne.

Maureen Shanahan, dyrektor ds. globalnej komunikacji korporacyjnej w TikTok, zaprzeczyła doniesieniom, że aplikacja cenzuruje informacje, mówiąc: „TikTok nie zezwala na praktyki, o których twierdzisz, i każdy może dziś wejść do aplikacji i znaleźć treści krytyczne wobec chińskiego rządu. ”

Nie jest jasne, czy obawy rządu dotyczące cenzury są wystarczające, aby uzasadnić zakaz korzystania z usługi, czy też przeciętni użytkownicy są bezpośrednio narażeni na ryzyko.

„Myślę, że można śmiało powiedzieć, że rozmowa jest napędzana strachem”, mówi Dakota Cary, pracownik Global China Hub Rady Atlantyckiej i konsultant w Krebs Stamos Group, firmie konsultingowej ds. rozmowa to strach. Czy podlegamy wpływom, o których nie wiemy? Czy to atak? Nie sądzę, aby podejmowanie decyzji politycznych w miejscu strachu prowadziło do dobrych decyzji”.

Analitycy zwracają uwagę, że w debacie wokół ochrony danych obowiązują również podwójne standardy. „Wszyscy to robią – nie tylko TikTok. Facebook, Instagram, Snapchat, Google, co tylko chcesz. Jeśli nie płacisz za niesamowitą usługę, jesteś częścią produktu, a bycie częścią produktu oznacza, że ​​Twoje informacje są pobierane i zarabiane” – mówi Marrè.

Powodem, dla którego TikTok, ze wszystkich chińskich aplikacji, znalazł się w obliczu tak silnej presji, jest głównie jego skala i zasięg. „Istnieje ogromna różnica między TikTokiem a innymi” — mówi Marrè. „Mimo że są w pierwszej dwudziestce, TikTok jest Lewiatanem”.

Ale analitycy twierdzą, że jeśli zakaz TikTok zostanie przeprowadzony, istnieje duża szansa, że ​​WeChat może być następny.

Cociani mówi, że zakazanie platformy w USA „byłoby wysoce eskalacyjnym posunięciem” i mogłoby pogorszyć stosunki z Chinami. I może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

„Sprawiłoby to, że ogólna komunikacja międzynarodowa byłaby trudniejsza i prawdopodobnie droższa” — mówi Cociani. „Użytkownicy WeChat w zakazanych jurysdykcjach musieliby uciekać się do VPN, aby ominąć zakaz – lub ich rodziny i kontakty musiałyby korzystać z VPN, aby ominąć chińską cenzurę w zagranicznych aplikacjach, takich jak WhatsApp i Facebook”.

W Nowym Jorku Zhou martwi się tym, że jego rodzice zostają odcięci dla kaprysu. „Myślę, że to uzasadnione, że istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa… ale nie sądzę też, aby go całkowicie zakazać – po prostu nie jest to właściwy sposób podejścia do rzeczy” — mówi Zhou. „Mam na myśli, że każda aplikacja może zbierać dane. Jak daleko sięga? Jakikolwiek nieprzyjazny kraj USA? Ma to po prostu wiele konsekwencji”.

Mówi, że zakaz byłby druzgocący dla starszych pokoleń, dodając, że usunie je z „ekosystemu” rodziny, przyjaciół i firm mieszczących się między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Możemy… prawdopodobnie moglibyśmy coś wymyślić i nauczyć ich przynajmniej kontaktu z nami, ale po prostu odbierając im główne źródła komunikacji i rozrywki? To będzie dla nich trudne” – powiedział Zhou. „To nie tylko ludzie w Chinach, ale ludzie tutaj”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj