Jestem ukraińskim urzędnikiem. Potrzebujemy więcej pomocy na froncie cyfrowym

0
113

Do tej pory to powinno być jasne, że Rosja musi zostać ukarana za bezprawną inwazję na Ukrainę. Ponieważ Ukraińcy zaciekle opierają się okupacji, musimy wezwać międzynarodowe firmy technologiczne do podjęcia drastycznych działań niezbędnych do odizolowania agresora i powstrzymania rosyjskiej propagandy państwowej na różnych platformach – a także do ograniczenia jej udziału w globalnym ekosystemie technologicznym.

Rosyjskie narracje dezinformacyjne, z których wiele wciąż rozpowszechnia się za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, zagrażają życiu Ukraińców. W rezultacie Instagram zaczął oznaczać profile rosyjskich mediów propagandowych, a Meta i YouTube zablokowały niektóre media stworzone przez rosyjskich propagandystów państwowych. W odpowiedzi na te działania Rosja zakazała niezależnych platform medialnych, w tym Facebooka. Aby przeciwstawić się rozpowszechnianiu prawdy o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rosyjski parlament uchwalił ustawę nakładającą karę pozbawienia wolności do 15 lat za celowe rozpowszechnianie „fałszywych” wiadomości o rosyjskim wojsku.

Przez ostatnie dwa lata Ukraina koncentrowała się na technologii przekształcania się w państwo cyfrowe, z ambitnym celem przekształcenia Ukrainy w duży europejski ośrodek IT. Ale teraz mamy nowy cel technologiczny: zmusić Rosjan do zwątpienia w ich państwową propagandę i protestów przeciwko ich urzędnikom rządowym.

Ukraiński rząd wysłał prośby do firm takich jak Google, Apple, Mastercard, Visa i Paypal z prośbą o zablokowanie ich usług w Rosji. Nasze działania nie są skierowane przeciwko pokojowo nastawionym Rosjanom. Dążymy tylko do uświadomienia Rosjanom rzeczywistego stanu rzeczy, aby przeciwstawił się dyktaturze Putina.

Wstępne wyniki są obiecujące, a wiele firm już podjęło odpowiednie działania. Tylko w zeszłym tygodniu Apple przestał sprzedawać swoje produkty w Rosji, a YouTube zablokował wszystkie rosyjskie państwowe kanały medialne w Europie. Sklep Google Play zawiesił również aplikacje tych punktów sprzedaży na całym kontynencie. Microsoft i Adobe ogłosiły zawieszenie sprzedaży wszystkich nowych produktów i usług w Rosji, a IBM, Cisco, SAP i Netscout wstrzymały wszelkie operacje biznesowe w tym kraju. Przemysł rozrywkowy w Rosji również się zmienia. Netflix odmówił nadawania rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych, a Spotify zamknął swoje biura w Rosji i ograniczył programy sponsorowane przez rosyjskie państwo. Ponadto Disney, Sony i Warner Bros. wstrzymały wydawanie filmów w Rosji.

Szczególnie skuteczne są sankcje nakładane przez firmy świadczące usługi finansowe. Apple Pay i Google Pay są niedostępne dla wielu Rosjan. PayPal i Payoneer zamknęły swoje usługi w Rosji, a Visa i Mastercard zawiesiły wszystkie operacje finansowe w tym kraju. To są środki, na które czekaliśmy najbardziej. Sankcje te uderzają nieodwołalnie i mogą doprowadzić do upadku reżimu Putina.

Ale trzeba zrobić więcej. Po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie Rosja nie może być częścią globalnego ekosystemu IT. Wzywamy świat do zaprzestania finansowania firm technologicznych, które są rodzime lub obecne w Rosji. Choć Rosja niekoniecznie jest światowym liderem w dziedzinie technologii, firmy znajdujące się pod kontrolą Kremla są niebezpieczne i powinny w pełni odczuć skutki sankcji. Według danych Pitchbooka opublikowanych przez dziennik „Wall Street, w 2021 r. inwestorzy amerykańscy uczestniczyli w 20 transakcjach dotyczących startupów prowadzących część działalności w Rosji, natomiast inwestorzy z Unii Europejskiej uczestniczyli w 36. Każdy startup mający siedzibę lub działający w Rosji musi mieć świadomość, że nie będzie w stanie zwiększyć zysków, ponieważ dostęp do venture kapitał jest dla niego zamknięty. Z zamiarem lub bez takiego zamiaru rosyjskie firmy sponsorują rozlew krwi na Ukrainie poprzez swoje podatki.

W imieniu narodu ukraińskiego pragnę podziękować każdej firmie i krajowi za ich zdecydowane działania przeciwko agresorowi oraz za miliardy darowizn, które zostaną przeznaczone na odbudowę wolnej, demokratycznej i odnoszącej sukcesy Ukrainy. Prosimy cały świat, aby nas wspierał.


WIRED Opinia publikuje artykuły zewnętrznych autorów reprezentujących szeroki zakres punktów widzenia. Przeczytaj więcej opinii tutaji zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi przesyłania tutaj. Prześlij komentarz na [email protected].


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj