Księżycowe strzały Samsunga zmuszają nas do pytania, ile AI to za dużo

0
61

I w przeciwieństwie do np. Wieży Eiffla, jej wygląd nie zmieni się drastycznie w zależności od oświetlenia. Fotografowanie na Księżycu zwykle odbywa się tylko w nocy, a przetwarzanie Samsunga rozpada się, jeśli księżyc jest częściowo zasłonięty przez chmury.

Jednym z najwyraźniejszych sposobów, w jaki przetwarzanie Samsunga majstruje przy księżycu, jest manipulowanie kontrastem tonów średnich, dzięki czemu jego topografia jest bardziej wyraźna. Jednak wyraźnie jest również w stanie wprowadzić wygląd tekstury i szczegółów, których nie ma na surowym zdjęciu.

Samsung robi to, ponieważ obrazy z 100-krotnym zoomem w telefonach Galaxy S21, S22 i S23 Ultra są do niczego. Oczywiście, że tak. Obejmują one masowe kadrowanie do małego czujnika 10 MP. Zoomy peryskopowe w telefonach są świetne, ale nie są magiczne.

Wiarygodne teorie

Huawei to kolejna duża firma oskarżona o fałszowanie zdjęć księżyca, z skądinąd genialnym Huawei P30 Pro z 2019 roku. Był to ostatni flagowiec wydany przez Huawei, zanim firma znalazła się na czarnej liście w USA, skutecznie niszcząc atrakcyjność jej telefonów na Zachodzie.

Android Authority twierdzi, że telefon wkleił zdjęcie księżyca do twoich zdjęć. Oto odpowiedź firmy: „Tryb księżyca działa na tej samej zasadzie, co inne główne tryby sztucznej inteligencji, ponieważ rozpoznaje i optymalizuje szczegóły obrazu, aby pomóc poszczególnym osobom robić lepsze zdjęcia. W żaden sposób nie zastępuje obrazu — wymagałoby to nierealistycznej ilości miejsca do przechowywania, ponieważ tryb AI rozpoznaje ponad 1300 scenariuszy. W oparciu o zasady uczenia maszynowego kamera rozpoznaje scenariusz i pomaga zoptymalizować ostrość i ekspozycję, aby uwypuklić szczegóły, takie jak kształty, kolory oraz światła jasne i słabe”.

Znajomy, prawda?

Nie zobaczysz tych technik stosowanych w zbyt wielu innych markach, ale nie z żadnego szlachetnego powodu. Jeśli telefon nie ma co najmniej 5-krotnego zoomu dalekiego rzutu, tryb Księżyca jest w dużej mierze bezcelowy.

Próba sfotografowania księżyca za pomocą iPhone’a jest trudna. Nawet iPhone 14 Pro Max nie ma do tego zakresu zoomu, a automatyczna ekspozycja telefonu zmieni księżyc w płonącą białą plamę. Z punktu widzenia fotografa kontrola ekspozycji samego S23 jest doskonała. Ale jak naprawdę „fałszywe” są obrazy księżyca S23?

Najbardziej hojna interpretacja jest taka, że ​​Samsung wykorzystuje rzeczywiste dane obrazu z kamery i po prostu wdraża swoją wiedzę o uczeniu maszynowym, aby masować przetwarzanie. Może to na przykład pomóc w śledzeniu konturów Morza Spokoju i Morza Spokoju podczas próby wydobycia większego poczucia szczegółów z niewyraźnego źródła.

Jednak ta linia jest rozciągnięta w sposób, w jaki ostateczny obraz oddaje położenie kraterów Keplera, Arystarcha i Kopernika z pozornie niesamowitą dokładnością, gdy te małe cechy nie są dostrzegalne w źródle. Chociaż możesz wywnioskować, gdzie znajdują się cechy księżyca z rozmytego źródła, jest to coś na wyższym poziomie.

Mimo to łatwo przecenić, jak dużą przewagę ma tutaj Samsung Galaxy S23. Jego zdjęcia księżyca mogą na pierwszy rzut oka wyglądać dobrze, ale nadal są złe. Niedawny film Versus przedstawiający S23 Ultra i Nikon P1000 pokazuje, do czego zdolny jest przyzwoity konsumencki aparat z superzoomem sub-DSLR.

Kwestia zaufania

Furia wokół tej kwestii księżyca jest zrozumiała. Samsung wykorzystuje zdjęcia księżycowe, aby podkręcić tryb aparatu 100x, a obrazy są do pewnego stopnia syntetyzowane. Ale tak naprawdę właśnie wystawił stopę poza stale rozwijające się okno Overton AI, które kierowało innowacjami w fotografii telefonicznej przez ostatnią dekadę.

Każda z tych sztuczek technicznych, niezależnie od tego, czy nazywasz je sztuczną inteligencją, czy nie, została zaprojektowana tak, aby zrobić to, co byłoby niemożliwe przy surowych podstawach aparatu telefonicznego. Jednym z pierwszych i prawdopodobnie najbardziej konsekwentnym był HDR (High Dynamic Range). Apple wbudował HDR w swoją aplikację aparatu w systemie iOS 4.1, wydanym w 2010 roku, roku iPhone’a 4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj