Pomysł Lenovo na laptop Yoga Book 9i – porzuć klawiaturę i zastąp ją drugim ekranem dotykowym – był już wcześniej robiony, ale nigdy zbyt dobrze. Prawdopodobnie najlepszym jak dotąd przykładem w tym zakresie był HP Omen X 2S, który zawierał miniaturowy wyświetlacz zamontowany nad fizyczną klawiaturą, ale był to zdecydowanie niszowy pomysł przeznaczony do gier i wyceniony na prawie 3000 USD w momencie premiery. Nigdy nie zyskał dużej przyczepności. Teraz kolej Lenovo na podróż tą drogą i może to być najbardziej ambitna i udana odmiana do tej pory.
W Yoga Book 9i „drugi ekran” oznacza pełny ekran. W ogóle nie ma tu klawiatury; dolna połowa laptopa to ekran dotykowy identyczny z górną połową. Weź dwa 13,3-calowe wyświetlacze OLED i umieść je razem z zawiasem pomiędzy nimi i masz pomysł.
Lenovo wykonało ogromną ilość prac inżynieryjnych, aby to zadziałało, i chociaż jest kilka nierównych krawędzi, w większości jest to sukces. Oczywiście możesz używać laptopa tak, jakby to były dwa tablety z systemem Windows lub jeden gigantyczny, umieszczając różne aplikacje na obu ekranach urządzenia i trzymając całość tak, jakby to była jedna z ogromnych kamiennych tablic Mojżesza. Chcesz wykazać się kreatywnością? Możesz nawet ustawić go na stole w formacji odwróconej litery V i pozwolić dwóm dzieciom oglądać różne filmy po obu stronach (chociaż możesz odtwarzać tylko jedną ścieżkę dźwiękową).
Wszystko to może brzmieć fantazyjnie, a nawet niepoważnie, ale Yoga Book 9i jest zaskakująco dobrze przygotowany do wykonywania prawdziwej pracy – i potencjalnie radzi sobie na tym froncie lepiej niż standardowy laptop. Otwórz urządzenie w standardowym trybie laptopa i przesuń ośmioma palcami w górę na dolnym ekranie dotykowym, aby wyświetlić obszar wirtualnej klawiatury i gładzika. Chcesz zrezygnować z gładzika i przenieść klawiaturę bliżej ciała? Po prostu przeciągnij go w dół, a klawiatura przesunie się w twoją stronę, pozostawiając miejsce na różne konfigurowalne widżety w kilku centymetrach wolnej przestrzeni, która została zwolniona.
Opanowanie wszystkich przesunięć i gestów służących do przesuwania rzeczy w Yoga Book 9i — w szczególności przenoszenia okna z jednego ekranu na drugi — wymaga trochę nauki oraz trochę prób i błędów, ale przy praktyce nie jest trudno się w tym połapać z.
Zdjęcie: Lenovo
Yoga Book działa dobrze z klawiaturą z ekranem dotykowym, chociaż, co zrozumiałe, pisałem nieco wolniej niż na klawiaturze mechanicznej, pomimo systemu opartego na dotyku, który zapewnia pewien poziom sprzężenia zwrotnego. Profesjonalnym posunięciem jest uruchomienie zewnętrznej klawiatury i myszy Bluetooth — obie są dołączone do zakupu wraz z rysikiem — i używanie obu ekranów jako wyświetlaczy. Maszynę można podeprzeć dwoma ekranami obok siebie lub jeden na drugim za pomocą dołączonego stojaka na folio, prostego gadżetu, który składa się w klin i jest utrzymywany razem za pomocą magnesów. Wszystko jest wystarczająco kompaktowe, aby zmieścić się na standardowym stoliku lotniczym (bez myszy), co kategorycznie sprawi, że będziesz jedyną osobą korzystającą z dwóch monitorów w autokarze.
Rozsądnie byłoby oczywiście zastanowić się nad resztą specyfikacji 9i, a dane są mieszane. Każdy z dwóch ekranów ma rozdzielczość 2880 x 1800 pikseli i jest olśniewająco jasny — do tego stopnia, że musiałem zmniejszyć jasność, ponieważ bolały mnie oczy przy pełnej mocy. (Jasność można ustawić niezależnie dla każdego ekranu.) Urządzenie ma zaledwie 18 milimetrów grubości i waży 2,8 funta, czyli mniej niż czuje się w dłoni.
Ale pod maską specyfikacje są dość podstawowe. Sok zapewnia procesor Intel Core i7-1355U 13. generacji (1,7 GHz), 16 GB pamięci RAM i dysk SSD 512 GB oraz zintegrowana grafika. Wydajność jest raczej przeciętna we wszystkich dziedzinach: zauważyłem, że wykonywanie prostych zadań, takich jak ponowne obliczanie arkuszy kalkulacyjnych i sprawdzanie gramatyki długich dokumentów, było powolne, chociaż byłem przynajmniej w stanie ukończyć pełny zestaw testów porównawczych, pomimo wielokrotnych ostrzeżeń, że cięższe testy oparte na grafice mogą nie można uruchomić na urządzeniu.