Malejące powroty przesytu oszustów w streamingu

0
249

Wyobraź to sobie: to Wrzesień 2015. Wychodzisz na spacer samotną polną drogą i wpadasz do studni. Twój telefon się psuje. Nikt nie może cię znaleźć. Śmierć kusi. Na szczęście woda jest świeża, a do spania jest sucha półka. Odkrywasz, że mech i glony pokrywające cegły szybu są jadalne. Czasami nawet łapiesz jaszczurkę. Przeżyjesz siedem długich lat. Wreszcie jesteś uratowany! Po otrzymaniu pomocy medycznej, prysznicu, spotkaniu z bliskimi itd., decydujesz się na oglądanie telewizji. „Co to jest „Paw”?” pytasz, patrząc na ekran zapełniony nieznanymi aplikacjami. „Czy HBO Max jest jak HBO Go? W jaki sposób kanał Discovery ma wystarczająco dużo programów dla całej usługi przesyłania strumieniowego?” Wszyscy już mówią, żebyś się odprężył i wybrał przedstawienie. Więc wybierasz nową limitowaną serię Hulu Rezygnacja.

Tylko mgliście pamiętasz Theranosa — ma to coś wspólnego z krwią? — i jego młodą, jasnowłosą założycielkę, Elizabeth Holmes, z okładek magazynów z okresu przed zdrowiem. Obserwujesz Amandę Seyfried, z szeroko otwartymi oczami, ściszonym głosem i kryminalnie nakręconymi włosami, gdy przemienia się z zakręconego, ale oddanego pierwszego roku studiów Stanforda w szalenie odnoszącą sukcesy, rażąco niemoralną oszustkę, która sprzedaje medyczne niczego niepodejrzewającym amerykańskim masom. Jesteś zachwycony. Aktorstwo jest rewelacyjne. Fabuła jest porywająca. Twój umysł dziwi się, jak rozwinął się Theranos. Po zakończeniu Rezygnacja, publikujesz na Facebooku, opowiadając światu o wspaniałym programie, który właśnie obejrzałeś. Prawie nikt nie odpowiada — ludzie już nie sprawdzają Facebooka? — ale ciocia pisze: „Ech. Słuchałem już podcastów. I obejrzałem dokument. I przeczytaj książkę.

Książka? Film dokumentalny? Podcasty? Szybko odkrywasz, że każda historia, którą warto opowiedzieć w 2022 roku, jest warta opowiadania tyle razy, ile to możliwe, w jak największej liczbie mediów. Przed obejrzeniem Rezygnacjaludzie mogli czytać Złej krwi, książka non-fiction autorstwa reportera Johna Carreyrou dokumentująca upadek Theranosa. Mogą też posłuchać podcastu o Holmesie, również zatytułowanego: Rezygnacja. Albo mogliby obejrzeć film dokumentalny HBO Wynalazca. A to nie koniec zawartości Theranosa. W przygotowaniu jest film fabularny z Jennifer Lawrence oraz nadchodzące filmy dokumentalne z Prawdziwy świat dostawcy Bunim/Murray Productions.

Zawartość

Treść tę można również przeglądać w witrynie, z której pochodzi.

Po co robić serię o historii, którą wszyscy już znają? Jesteś zdezorientowany, ale wkrótce natkniesz się na inne odkrycie: większość historii, które warto opowiedzieć w dzisiejszych czasach, to podgatunek prawdziwych przestępstw skoncentrowany na oszustach. Oprócz Rezygnacjawidzisz Shondę Rhimes Wymyślanie Anny na Netflix, który opowiada o przebiegłej Rosjance, która nazywa siebie Anna Delvey, wbijając się w nowojorską scenę artystycznych idiotów. Wymyślanie Anny został zaadaptowany z Nowy Jork artykuł w gazecie; jest już Targowisko próżności artykuł i pamiętnik o eskapadach Delvey opublikowanych przez pisarza, który oszukała. Potem jest podcast BBC Fałszywa dziedziczka. Na HBO Max filmy dokumentalne Pokolenie zgiełkuktóry bada 10 różnych współczesnych oszustów, Również ma odcinek Anny Delvey.

Filmy dokumentalne o oszustach cieszą się obecnie ogromną popularnością. Netflix ma Oszuści z krzesiwadokument o izraelskim mężczyźnie, który oszukuje kilka skandynawskich kobiet z małych fortun, oraz Władca marionetek: polowanie na ostatecznego oszusta o Brytyjczyku, który zasadniczo porywa dzieciaki z college’u i samotną matkę, udając szpiega. Platforma również właśnie została wydana Najgorszy współlokator w historii?seria antologii z oszukanymi współlokatorami oparta na Nowy Jork artykuł w gazecie. Amazon Prime ma LulaRich, serial dokumentalny o systemie marketingu wielopoziomowego LulaRoe. Jeśli w jakiś sposób zabraknie ci ostatnich oszustw, filmy dokumentalne pojedynku 2019 o niekompetentnym promotorze imprez Billy’m McFarland’s Fyre Festival, zatytułowane Fyre oraz Podpal oszustwosą nadal dostępne w Hulu i Netflix.

A przed nami jeszcze więcej. Netflix wypuszcza film dokumentalny o oszustach weganin o nazwie Zły Weganin później w tym miesiącu. Kiedy na początku tego roku imieniem Heather Morgan została aresztowana ze swoim chłopakiem w związku z praniem miliardów dolarów w bitcoinach, Hollywood ogłosiło trzy oddzielne projekty w ciągu tygodnia od natychmiastowego aresztowania Crypto Couple. W miarę jak rynek kryptowalut będzie się dalej rozwijał, bez wątpienia pojawi się o wiele więcej oburzających historii o oszustach blockchain, które zostaną złapane i wrzucone do potoku wiadomości kryminalnych od oszustw telewizyjnych.

Historie o oszustwach rozkwitły w czasie prawdziwego boomu przestępczego i podobnie jak w przypadku prawdziwej przestępczości, zwykle są one wyrywane z nagłówków gazet, w oparciu o istniejącą wcześniej własność intelektualną. Jeśli są dramatyzacjami, często występują w nich obsady kaskaderskie. W przypadku obu Wymyślanie Anny oraz Rezygnacja, dają one prowadzącym okazję do zagrania narcyza o specyficznym sposobie mówienia, a zwłaszcza złych włosach. (Trend ten będzie kontynuowany wraz z nadchodzącym nadejściem Appleg WeCrashedgdzie Jared Leto gra CEO WeWork Adama Neumanna z chudym bobem i izraelskim akcentem, a także Rzecz o Pamie, limitowana seria NBC z ledwo rozpoznawalną Renée Zellweger jako intrygantką ze Środkowego Zachodu. Oba programy opierają się na innych relacjach z prawdziwych wydarzeń.) A ich narracje skłaniają się do dobrze zużytej ścieżki wzlotów i upadków: patrz, jak osoba oszukuje wszystkich, aż nagle przestają.

Prawdziwe kryminały pociągają w równym stopniu perwersyjnym poczuciem komfortu, jakie dają swoim widzom, co zastępczymi dreszczami, które oferują. Jeśli obserwujesz zbrodnię, nie możesz też być jej ofiarą. Spożywanie przestępstwa jako rozrywki może zatem wydawać się profilaktyką przeciw katastrofie. W ten sam sposób nasz apetyt na historie o oszustwach odzwierciedla kulturowy niepokój o to, że sami staniemy się znakami. W tej epoce oszustów rozpowszechnienie historii badających, jak dochodzi do oszustw, daje nam możliwość obserwowania oszustw, które rozwijają się z bezpiecznej odległości.

Przy tak wielu usługach przesyłania strumieniowego przepychających się przez tak wiele treści, opieranie się na tego typu historiach ma sens biznesowy. Podobnie jak film o napadzie lub slasher, opowieści o oszustwach są znaną liczbą, a ponieważ są oparte na już udanych projektach w innych formatach, są znane dwukrotnie. Ale to entuzjastyczne przyjęcie fajerwerków spowodowało przesycenie, które utrudnia nowym wpisom do kanonu Scam Show uniknięcie poczucia przestarzałości. Nawet Rezygnacja, zdecydowanie najdoskonalsza nowa propozycja, została osłabiona przez tę zbytnią znajomość. W pewnym momencie decyzja o spędzeniu naszego ograniczonego czasu w tym świecie, oglądając w kółko tę samą historię, rodzi pytanie: Kto dokładnie jest tutaj oszukany?


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj