Modułowy, naprawialny laptop ramowy staje się jeszcze lepszy

0
104

Ramowy laptop 13 to jedna z tych maszyn, które prawie każdy powinien kupić (jeśli potrzebny jest nowy komputer). Jest wydajny, łatwy w obsłudze, aktualizowany, naprawiany i bardziej przyszłościowy niż jakikolwiek inny laptop na rynku. Mogłem wymyślić tylko dwa powody, dla których nie kupiłem tej maszyny. Po pierwsze, jesteś edytorem wideo lub graczem, w takim przypadku potrzebujesz dedykowanej karty graficznej, której ten laptop nie oferuje. Po drugie, nie chcesz wydawać na laptopa więcej niż 1000 USD (podstawowa, gotowa wersja zaczyna się od 1049 USD).

W prawie każdym innym przypadku użycia, jaki przychodzi mi do głowy, Framework Laptop 13 jest tak dobry, jak jego konkurenci, I można go naprawiać, aktualizować i dostosowywać, oszczędzając pieniądze na drodze. Nie jest doskonały, ale ta trzecia wersja Framework Laptop 13 jest cholernie bliska.

Idealne ulepszenie

Aby naprawdę przetestować wersję Framework Laptop 13 z 2023 roku, powinienem był zatrzymać model, który sprawdziłem w zeszłym roku, zamiast odsyłać go do firmy. W ten sposób mogłem przetestować proces aktualizacji, który polega na wymianie płyty głównej na nową. Struktura zrobił wyślij mi ponownie zestaw do majsterkowania z nowym modelem, który jest trochę podobny do pakietu aktualizacyjnego, ponieważ musi być złożony. (Możesz wybrać gotową wersję, która zostanie dla Ciebie całkowicie zmontowana.)

Niezależnie od tego, czy dokonasz aktualizacji, czy kupisz nowy po raz pierwszy, w nowym Framework Laptop 13 są trzy rzeczy, które sprawiają, że jest to opłacalna aktualizacja. Pierwszym z nich jest większa bateria, która wzrosła z 55 watogodzin do 61 watogodzin. Nie wiem, czy to tylko bateria, czy układ Intela 13. generacji (lub kombinacja tych dwóch), ale tym razem żywotność baterii jest znacznie lepsza – nawet w systemie Linux, ale o tym za chwilę.

Drugim powodem do aktualizacji jest matowy ekran, ponieważ są matowe ekrany i bzdurne ekrany, kropka. Nie ma irytujących odblasków ani odbić. Trzecim ulepszeniem jest to, że istnieje teraz platforma oparta na AMD Ryzen. Nie jest jeszcze wysyłany, ale możesz zamówić w przedsprzedaży płyty AMD, które mają zostać wysłane jeszcze w tym roku. Możesz także uaktualnić model Intela do AMD, chociaż będziesz musiał zdobyć nową pamięć RAM i nową kartę Wi-Fi, co czyni ją nieco droższą.

Fotografia: Ramy

W tej recenzji przyjrzę się modelowi Intel i7 (z procesorem i7-1360P 13. generacji) lub zestawowi aktualizacyjnemu, jeśli masz już starszego laptopa Framework. Dostarczona jednostka Framework zawierała 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 1 TB (Western Digital SN770, jeden z naszych ulubionych dysków SSD). Ta konfiguracja kosztuje 1738 USD.

Możesz skonfigurować platformę z maksymalnie 64 GB pamięci RAM i używać niemal dowolnego dysku SSD PCIe Gen4. W pełni zmaksymalizowany Framework Laptop 13 z 64 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 2 TB kosztuje 2018 USD. Możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli masz już dysk SSD, lub możesz zacząć od wolniejszego układu i zaktualizować tylko płytę główną.

W końcu to jest główna zaleta Ram — masz kontrolę. Przynajmniej o wiele więcej niż w przypadku laptopa od czołowego producenta. Każdy komponent Ramy ma na sobie kod QR, który przeniesie Cię do stron internetowych, które pokazują, jak zaktualizować i wymienić dysk SSD, pamięć RAM, głośniki, płytę główną i inne. Doszedłem do wniosku, że istnienie MacBooka sprawiło, że Framework był nieunikniony. Jest to dający się naprawić yin do zablokowanego yang Apple’a.

Tak się składa, że ​​myślę, że nic nie pasuje tak dobrze do naprawianego, konfigurowalnego sprzętu jak Linux, zorientowany na użytkownika, konfigurowalny system operacyjny. Ostatnim razem zainstalowałem Linuksa na Framework, ale tym razem firma dostarczyła mi klucz Windows 11. Posłusznie zainstalowałem system Windows i korzystałem z niego wystarczająco długo, aby przeprowadzić kilka testów porównawczych, przeprowadzić test rozładowania baterii i zapoznać się z codziennym życiem w systemie Windows Framework. A potem wyciągnąłem ten dysk, włożyłem własny i zainstalowałem Arch Linux. Ach, dużo lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj