Na tropie Króla Fentanylu

0
64

Zaledwie kilka dni później DEA przeniosła się, by zatrzymać zespół Allawiego podczas równoczesnych obaleń w Dallas, San Antonio i Houston; Uno, Robinson, Al Salihi i Goss zostali aresztowani. Tak samo jak Kalra, facet od bitcoinów Allawi. Valle był z oddziałem SWAT w olbrzymim wynajmowanym domu Allawiego na przedmieściach Houston. Próbowali wyważyć drzwi, ale Allawi wydał fortunę na wzmocniony model za 10 000 dolarów, mówi Valle. Ekipa musiała włamać się przez okno.

W środku znaleźli Allawiego ubranego w czarne spodnie i białą koszulkę polo. Powiedział agentom, że nic na niego nie mają, nawet gdy śledczy przejęli portfel bitcoinów, dwie liczarki pieniędzy, 12 telefonów z palnikiem, cztery małe torebki niebieskiego spoiwa chemicznego i colta .45.

Po tym, jak agenci DEA dali jasno do zrozumienia, że ​​mają wystarczająco dużo dowodów, Allawi się uspokoił. Siedząc na podjeździe, skuty kajdankami, ze skrzyżowanymi nogami i lekko rozczochrany, bardziej przypominał młodego Irakijczyka, który palił fajkę u boku amerykańskich kontrahentów, niż przywódcę szajki narkotykowej. Przekręcił się na lewy bok, zwinął w kłębek na chodniku i zamknął oczy.

w czerwcu 2017 r. wielka ława przysięgłych oskarżyła Allawiego o spiskowanie w celu dystrybucji fentanylu, metamfetaminy i kokainy; posiadanie broni palnej podczas przestępstwa związanego z handlem narkotykami; oraz spisek mający na celu pranie instrumentów pieniężnych, między innymi zarzuty.

Góra dowodów przeciwko Allawiemu była przytłaczająca – tak przytłaczająca, że ​​Anthony Cantrell, jego wyznaczony przez sąd prawnik, powiedział, że proces potrwa miesiące i nadwyręży jego praktykę. Zamiast tego Allawi przyznał się do spisku w celu posiadania z zamiarem rozprowadzenia 400 gramów lub więcej fentanylu, co spowodowało śmierć lub poważne obrażenia ciała, oraz do użycia broni podczas przestępstwa narkotykowego. Śledczy oszacowali, że Allawi zarobił co najmniej 14 milionów dolarów na swojej przestępczej działalności i sprzedał co najmniej 850 000 podrobionych pigułek w 38 stanach. Sorianello mówi, że Allawi dostrzegł rosnący rynek pigułek i wykorzystał go swoją operacją. „Był jednym z pierwszych, których widzieliśmy, jak robi to na dużą skalę” — mówi. „Był pionierem”.

Wydając wyrok, Allawi przyjął skruszony ton. “Zepsułem. To był wielki błąd”. Zakończył, prosząc o litość, aby Stany Zjednoczone dały mu drugą szansę. Ale sąd nie okazał takiej łaski: w ramach ugody Allawi został skazany na 30 lat więzienia federalnego w północnej Luizjanie; od tego czasu został przeniesiony do ośrodka o średnim poziomie bezpieczeństwa w Nowym Jorku. Następnie zostanie deportowany z powrotem do Iraku. Tymczasem Uno, Robinson, Al Salihi i Kalra przyznali się do winy i otrzymali wyroki od 18 miesięcy do 10 lat więzienia. Sędzia był bardziej wyrozumiały dla Gossa, który przyznał się do spisku w celu posiadania z zamiarem dystrybucji kokainy i został skazany na pięć lat w zawieszeniu.

Allawi utrzymywał, że jeśli Stany Zjednoczone były w ferworze niszczycielskiej epidemii opioidów, podczas gdy on prowadził swój gang narkotykowy, nigdy o tym nie słyszał, „nigdy nie słyszał o przedawkowaniu ani szkodach, jakie może wyrządzić”. Ale to właśnie takie operacje jak jego – dilerzy sprzedający podrobione pigułki z nielegalnie wyprodukowanym fentanylem – według władz przyczyniły się do tak wielu zgonów i zniszczeń.

Mniej więcej miesiąc po aresztowaniu Allawiego władze zlikwidowały AlphaBay. Ale niewiele to pomogło w złagodzeniu epidemii opioidów w USA. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób ponad 106 000 osób zmarło z powodu przedawkowania narkotyków w 2021 r. – rekordowo wysoki poziom. Tymczasem rynki ciemnej sieci odnotowały w tym roku 3,1 miliarda dolarów przychodów, według Chainalysis, firmy badawczej, która śledzi aktywność kryptowalut. Przychody spadły w zeszłym roku, w dużej mierze dzięki likwidacji innego dużego ciemnego bazaru o nazwie Hydra, ale nielegalne targowiska nadal zarabiały 1,5 miliarda dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj