Nadszedł czas, aby zakończyć tyranię ultraprzetworzonej żywności

0
102

Choroba związana z dietą – która obejmuje otyłość, zawał serca, udar, rak i demencja — to główna przyczyna przedwczesnej śmierci w Wielkiej Brytanii. Driving it to zestaw przemysłowo przetworzonych produktów, które są sprzedawane jako żywność, znana formalnie jako żywność ultra przetworzona (UPF).

Ten rodzaj jedzenia jest zwykle owinięty w folię i zawiera dodatki, których nie znajdziesz w typowej kuchni. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii otrzymujemy średnio 60 procent naszych kalorii z produktów UPF, takich jak pizza, chleb, płatki śniadaniowe, herbatniki i napoje odżywcze. Często są sprzedawane jako zdrowe opcje, ale to tylko sposób na zamianę naszego złego stanu zdrowia na pieniądze. UPF jest produktem ubocznym skomplikowanego systemu finansowego, który polega na przetwarzaniu odpadów z żywności dla zwierząt na żywność dla ludzi.

Aby rozwiązać ten problem, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zawrzeć w oficjalnych brytyjskich wytycznych dotyczących żywienia informację, że żywność wysoko przetworzona wiąże się z przyrostem masy ciała i chorobami dietozależnymi oraz że zaleca się unikanie tej żywności . Wiele krajów, takich jak Brazylia i Francja, już to robi.

Ograniczenie marketingu żywności ultraprzetworzonej jest niezbędne. Musimy wyciągnąć wnioski z regulacji przemysłu tytoniowego i powstrzymać drapieżne firmy sprzedające ludziom tę żywność.

Musimy również zmienić ultra przetworzoną żywność instytucjonalną, którą podajemy w szpitalach, szkołach i więzieniach. Istnieją bardzo dobre dowody na to, że karmienie pacjentów i personelu w szpitalach prawdziwym jedzeniem jest niezwykle korzystne.

Istnieją również błędne przekonania, z którymi musimy się uporać. Na przykład ludzie, którzy żyją z chorobami dietozależnymi, zwłaszcza z otyłością, zwykle mają silne poczucie winy, myśląc, że to oni są problemem z powodu własnego braku siły woli. Naukowcy już wiedzą, że to nieprawda. Ta żywność została zaprojektowana tak, aby uzależniała. Musimy zrzucić winę z populacji.

Normalnie obwinialibyśmy firmy spożywcze i żądalibyśmy od nich zmian. Ale kiedy rozmawia się z ludźmi w którejkolwiek z tych firm, jest bardzo jasne, że nie są w stanie się zmienić. Danone jest tego najlepszym przykładem. Jej poprzedni prezes, Emmanuel Faber, próbował przekształcić firmę w przedsiębiorstwo społeczne, powstrzymując sprzedaż ultraprzetworzonej żywności i zwiększając portfel środowiskowy. Cena akcji spadła, inwestorzy-aktywiści wyrzucili go, a Danone nie miał innego wyjścia, jak tylko wrócić do poprzedniego modelu biznesowego. Wszystkie wielkie ponadnarodowe korporacje spożywcze odpowiadają przed swoimi właścicielami. Jeśli nie zrozumiemy tej pętli finansowej, będziemy nadal krzyczeć na firmy, które nie mogą zmienić swojego modelu biznesowego. Musimy zrozumieć, że odpowiedzialność spoczywa na rządach. Potrzebują mandatu od swoich mieszkańców, aby zmienić przepisy.

Inną grupą ludzi, których nie krytykujemy wystarczająco, są lekarze, którzy mają bardzo długą historię współpracy z międzynarodowymi korporacjami spożywczymi i dostawcami suplementów, aby wprowadzać ludzi w błąd. Większość badań żywieniowych jest finansowana przez przemysł spożywczy i jest to oczywiście błędne.

Każdy, kto zmaga się z tym jako jednostka, powinien wziąć swoje poczucie winy i wstydu i przenieść je na zewnątrz na korporacje, które karmią nas tymi uzależniającymi substancjami, na rządy, które nic z tym nie robią, oraz na lekarzy i osobistości z mediów społecznościowych, które wciąż nam mówią że to jest zdrowe. Musimy zakończyć konflikt interesów między przemysłem a politykami, lekarzami i naukowcami. Tylko wtedy możemy naprawdę zająć się problemem.

Ten artykuł ukazał się w wydaniu WIRED UK z lipca/sierpnia 2023 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj