Najlepsza lornetka do zbliżenia prawdziwego życia

0
283

Z tego powodu sugerujemy, aby nowicjusze trzymali się 6x lub 8x jako pierwszej liczby. Lornetki z tego zakresu mają wystarczającą moc, że zobaczysz rzeczy wyraźnie, ale nie tak bardzo, że będziesz miał trudności ze znalezieniem tego, co chcesz zobaczyć (chociaż wszystkie lornetki wymagają pewnej praktyki). Sugerujemy coś z zakresu 26-50 dla drugiej liczby. Nasz najlepszy wybór znajduje się mniej więcej pośrodku, przy 8×42, ogólnie uważanym za najlepszy wybór dla większości ludzi.

Lornetka Monarch 5 firmy Nikon była moją pierwszą „prawdziwą” lornetką. Wiele lat później ich ulepszony M5 jest moim najlepszym wyborem dla większości ludzi, którzy dopiero zaczynają. Oferują one świetny zwrot z każdej zainwestowanej złotówki, a powiększenie 8×42 jest najbardziej wszechstronne. To nie tylko ja. To jedne z najczęstszych lornetek, które widzę, kiedy jestem na locie.

Monarch M5s zapewnia doskonałą równowagę między mocą optyczną, jakością i ceną. Szkło w nich zapewnia ładne, jasne obrazy z bardzo małą aberracją chromatyczną (zniekształceniami lub frędzlami, które czasami można zobaczyć wokół obiektów w jasnym świetle słonecznym).

Monarch M5 są również na tyle lekkie, że mogą wisieć na szyi przez cały dzień, nie przeszkadzając ci zbytnio, i są dostarczane z najwygodniejszym paskiem ze wszystkich testowanych przeze mnie lornetek.

Nomenklatura serii Monarch jest nieco zagmatwana. Polecam tutaj Monarch M5, która jest nowością na rok 2022, ale posiadana przeze mnie lornetka Monarch 5 jest technicznie wciąż dostępna. Nowe oznaczenie M5 charakteryzuje się nieco szerszym polem widzenia i lepszymi powłokami optycznymi. Jest też droższa seria Monarch M7, dostępna w rozdzielczości 8×42. Nie testowałem tego drugiego, który oferuje jeszcze większe pole widzenia, ale jest znacznie droższy.

Inne świetne lornetki 8×42:

  • Wybór budżetu: Celestron Nature DX ED 8×42 (169 USD). Są to solidne zakupy za mniej niż 200 USD (często są w sprzedaży za około 160 USD). Nie są tak jasne jak Monarchy Nikona i zauważyłem więcej aberracji chromatycznych, szczególnie fioletowe obwódki. Ale za tę cenę są to dobra opcja dla początkujących.
  • ★ Ładna aktualizacja: Lornetka Pentax 8×43 ZD ED (799 USD). 8×43 Pentaxa/Ricoha są tylko odrobinę ostrzejsze, wyraźniejsze i jaśniejsze od Monarchów. To trochę osobista preferencja, ale podobają mi się nieco chłodniejsze kolory w porównaniu do Monarch M5.
  • ★ Naprawdę ładne, ale szalenie drogie: Lornetka Leica Noctivid 8×42 to wszystko, czego można oczekiwać od marki Leica, w tym droga. To zdecydowanie najjaśniejsze i najostrzejsze soczewki, jakie kiedykolwiek włożyłem do mojego oka. Niestety wszędzie ich nie ma. 10x42s są dostępne za 2850 USD. Inne opcje w tej kategorii to Swarovski EL 8,5×42 (2169 USD) i Zeiss Victory HT (2700 USD).

Różnica między 8x a 10x nie wydaje się duża, ale w praktyce jest znacząca. Obiekty są większe, ale pole widzenia węższe. Oznacza to, że trudniej jest podążać za rzeczami, zwłaszcza za małym ptaszkiem w gęstych krzakach. Oznacza to również, że drżenie ręki może spowodować utratę obiektu. To powiedziawszy, jest to moja ulubiona rozdzielczość dla ptaków, o ile nie noszę jej przez cały dzień, ponieważ 10×42 są znacznie cięższe.

Naszym najlepszym wyborem w tym rozmiarze jest lornetka Vortex Viper HD. Zapewniają one doskonałą klarowność, ostre, wyraźne widoki i dobrą dokładność kolorów. Kolory są na moje oko nieco mniej nasycone, ale zauważyłem to dopiero w równoległych porównaniach z powyższymi Nikonami. Pokrętło ostrości jest płynne, choć chciałbym, żeby było nieco szybsze. Na obrzeżach (krawędzie pola widzenia przez soczewki) widać pewne rozmycie, ale należy się tego spodziewać w tej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj