Mamy kilka wskazówek i wskazówek, o czym warto pomyśleć przed zakupem przenośnej elektrowni.
Pojemność: Ustal, ile mocy potrzebujesz. Pojemność jest podawana w watogodzinach (Wh) lub czasami w kilowatogodzinach (kWh). Jeśli myślisz o urządzeniach, które chcesz z niego uruchomić i jak długo potrzebujesz je uruchomić, możesz zacząć obliczać potrzebną pojemność. Producenci często wyświetlają informacje takie jak 12 godzin oglądania telewizji lub 30 minut korzystania z elektrycznej piły łańcuchowej, ale biorą pod uwagę, że nie wszystkie telewizory pobierają taką samą ilość energii. Musisz obliczyć, ile gadżetów, które posiadasz, faktycznie zużywają.
Ruchliwość: Termin przenośny jest czasami naciągany. Baterie są ciężkie. Elektrownie o większej mocy są zwykle na kółkach i mają teleskopowe uchwyty, a mimo to są trudne do przewożenia. Jeśli szukasz czegoś, co możesz faktycznie nosić pieszo na odległość, być może będziesz musiał złagodzić swoje oczekiwania dotyczące pojemności.
Technologia baterii: Istnieją różne technologie akumulatorów, ale dwie główne stosowane obecnie w przenośnych elektrowniach to litowo-jonowy (Li-ion) i litowo-żelazowo-fosforanowy (LiFePO4 lub LFP). Ta druga jest bezpieczniejsza (mniej podatna na spalanie) i zwykle starcza na dłużej (więcej cykli). Zendure oferuje również akumulatory półprzewodnikowe w najwyższej klasy SuperBase wymienionej powyżej, które obiecuje, że są bardziej stabilne i odporne, a przez to bezpieczniejsze i mają większą gęstość energii.
Porty: Chociaż na całym świecie znajdziesz pewne porty z przenośnymi stacjami zasilającymi, od gniazd prądu przemiennego po USB-A, ważne jest, aby sprawdzić maksymalną szybkość ładowania i obsługiwane standardy ładowania, aby uniknąć rozczarowania. Możesz znaleźć porty USB-C, porty samochodowe, porty beczkowe i może wejścia do energii słonecznej, ale niczego nie zakładaj. Sprawdź specyfikację przed zakupem.
Szybkość ładowania: Ładowanie elektrowni o dużej mocy może zająć dużo czasu. Upewnij się, że rozumiesz, jak szybko wybrana elektrownia może ładować się z sieci iz innych źródeł, jeśli planujesz używać paneli słonecznych, akumulatora samochodowego lub innego źródła zasilania do doładowań. Niektóre elektrownie umożliwiają szybkie ładowanie z dwóch lub więcej wejść.
Ciepło i hałas: Baterie wytwarzają ciepło. Jeśli w pośpiechu ładujesz swoją elektrownię lub masz do niej podłączonych pół tuzina rzeczy, wszystko szybko się nagrzeje. Każda testowana przez nas elektrownia ma wentylatory, które utrzymują niską temperaturę, a te rzeczy mogą być zaskakująco głośne nawet przy stosunkowo niskim obciążeniu, zwłaszcza jeśli masz je ze sobą w zamkniętej przestrzeni. Niestety niewiele można z tym zrobić.
Maksymalna moc wyjściowa: Jeśli chcesz korzystać z elektronarzędzi, klimatyzatora lub w Wielkiej Brytanii czajnika, musisz być w stanie pobierać tysiące watów. Wszystkie elektrownie podają maksymalną moc wyjściową, ale często mają funkcję skokową, która umożliwia im wzrost przez krótki okres czasu. Czasami nadają mu głupią nazwę. Na przykład Zendure nazywa to AmpUp, a EcoFlow nazywa to X-Boost. Upewnij się, że wybrana elektrownia może obsłużyć potrzebną moc.
UPS i EPS: Niektóre elektrownie mogą działać jako zasilacze awaryjne (UPS); inne są klasyfikowane jako zasilacz awaryjny (EPS). Jeśli masz swoją elektrownię podłączoną do sieci, a następnie podłączone do niej urządzenia, będą działać z sieci, ale jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu, UPS natychmiast przełączy się na zasilanie bateryjne (poniżej 10 milisekund). EPS przełącza się również w przypadku awarii zasilania, ale może to potrwać nieco dłużej (około 30 milisekund).