Najstarsze DNA Afryki pomaga zwalczać rasowe uprzedzenia naukowe

0
271

Historia ludzkości jest napisane w DNA. Gdzie żyli nasi przodkowie i kogo kochali — historia jest tutaj, jeśli możemy zajrzeć do ich genów. Kłopot polega na tym, że niszczenie klimatu i czasu degraduje DNA, czyniąc jego sekrety coraz trudniejszymi do wykrycia. Stopniowo jednak naukowcy zaczęli cofać się w czasie, sekwencjonując starożytne DNA. W 2016 roku naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka połączyli DNA ze szkieletu znalezionego w jaskini w północnej Hiszpanii. Ludzki przodek, od którego pochodził, żył ponad 430 000 lat temu.

Inne odkrycia starożytnego DNA wypełniły naszą wiedzę o odległej przeszłości ludzkości. W syberyjskiej jaskini znaleziono kość, która, jak wykazała analiza DNA, należała do kobiety sprzed 90 000 lat, która była w połowie neandertalczykiem, a w połowie denisowianką. Inny szkielet z tej samej jaskini dał nam DNA neandertalczyka sprzed 120 000 lat. Ale całe to DNA ma coś wspólnego: prawie wszystko pochodzi z Europy i Azji. Najstarsze DNA z Afryki Subsaharyjskiej — miejsca, w którym zaczęła się cała ludzka historia — pochodzi sprzed niecałych 10 000 lat.

Teraz nowe odkrycie najstarszego afrykańskiego DNA przeciwstawia się temu uprzedzeniu, a w trakcie tego procesu ujawnia, jak nasi przodkowie żyli i poruszali się po kontynencie dziesiątki tysięcy lat temu. Odkrycia stanowią kolejny dowód na to, że około 20 000 lat temu niektórzy ludzie w Afryce zaczęli się łączyć w większe, bardziej osiadłe populacje. Dowody na koraliki i pigmenty z miejsc pochówku sugerują, że coś zmieniło się w Afryce 20 000 lat temu, co sprawiło, że społeczeństwa te bardziej przypominają dzisiejsze. Teraz dowody DNA sugerują, że mogło to mieć związek z tymi starożytnymi wzorcami ruchowymi. „Do tej pory nie mieliśmy na to żadnych dowodów genetycznych, ponieważ nigdy nie mieliśmy żadnych szkieletów” – mówi Jessica Thompson, antropolog z Yale University i współautorka tego nowego badania.

Dużym problemem, przed jakim stoją archeolodzy, jest to, że starożytne DNA nie przetrwa długo w środowiskach tropikalnych. Ciepło i wilgoć rozkładają go, przez co niezwykle trudno jest go wydobyć z kości. To jeden z powodów, dla których najlepiej zachowane starożytne genomy, do których naukowcy mieli dostęp, pochodzą zwykle z zimnych, suchych środowisk — często z jaskiń osłoniętych przed warunkami atmosferycznymi. W tym badaniu Thompson i jej koledzy musieli pracować z bardzo małymi fragmentami kości — w jednym przypadku DNA pochodziło z jednej kości palca niemowlęcia. Najstarsze DNA, jakie udało im się odzyskać z kości afrykańskich, datowane jest na 17–20 000 lat temu, chociaż w tym przypadku kości było tak mało, że naukowcy musieli oszacować datę na podstawie artefaktów z jaj strusich znalezionych w miejscu pochówku.

Thompson i jej koledzy przeanalizowali DNA 34 osób — sześciu z nich po raz pierwszy — które żyły w Afryce między 500 a 20 000 lat temu. Analizując określone regiony w tych genomach, byli w stanie wymodelować, w jaki sposób starożytne populacje mogły się przemieszczać między 50 000 a 20 000 lat temu. Te odkrycia pomogą opowiedzieć historię ludzi w południowo-środkowej Afryce, mówi Maggie Katongo, asystentka kierownika archeologii w Livingstone Museum w Zambii, doktorantka na Rice University i jedna ze współautorek badania. „Ten rodzaj badań dostarcza nam informacji, które można wykorzystać do opowiedzenia historii tych dawnych społeczności, które mogły żyć w różnych częściach Zambii”, mówi.

Naukowcy porównali starożytne afrykańskie DNA z próbkami od ludzi żyjących w dzisiejszej Afryce, aby dowiedzieć się, jak duża jest zmienność genetyczna między ludźmi żyjącymi w różnych miejscach i czasach. Starożytne DNA z południowo-środkowej i wschodniej Afryki ujawniło, że ci ludzie mieli przodków pochodzących z trzech różnych części kontynentu: Afryki Środkowej, Afryki Południowej i Afryki Wschodniej. „Pokazuje, że było dużo ruchu i mieszania na duże odległości, a w szczególności Afryka Wschodnia jest naprawdę ważnym ośrodkiem” – mówi Thompson.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj