Najważniejsze nowe funkcje w Apple iOS i iPadOS 16

0
13

Jeśli jesteś fanem dyktowania wiadomości zamiast pisania (mniej „kaczek”, mam rację?), docenisz ulepszenia dyktowania. Teraz klawiatura pozostanie otwarta podczas dyktowania, dzięki czemu możesz łatwo przechodzić między głosem a dotykiem. Możesz stuknąć tekst, aby go zaznaczyć i zastąpić go swoim głosem, a nawet wysłać emotikony bez konieczności szukania go w nieskończoność.

Grupy kart Safari i klucze dostępu

Możesz już tworzyć grupy kart w Safari, takie jak zbiór kart do pracy, ale w iOS 16 możesz udostępniać te grupy innym osobom. Będziesz także mógł zobaczyć, jakie karty przeglądają ludzie w czasie rzeczywistym.

Wszyscy chcą pozbyć się haseł, a Apple jest o krok bliżej dzięki Passkeys. Są to unikalne klucze cyfrowe, które można utworzyć za pomocą Touch ID lub Face ID; nie ma hasła do wygenerowania lub wpisania, a Apple twierdzi, że są praktycznie odporni na phishing lub wyciek danych w wyniku naruszenia danych. Synchronizują się na Twoich urządzeniach Apple za pośrednictwem pęku kluczy iCloud i działają w aplikacjach oraz w Internecie. Apple twierdzi, że współpracuje z FIDO Alliance nad wieloplatformowym rozwiązaniem dla tych, którzy również korzystają z urządzeń innych niż Apple. Przeczytaj więcej o tym, jak działają klucze dostępu.

Aktualizacje wizualnego wyszukiwania aktywnego tekstu

Tłumaczenie wizualne w czasie rzeczywistym.

Foto: Jabłko

Aktywny tekst, funkcja umożliwiająca przechwycenie tekstu na dowolnym zdjęciu (przed lub po zrobieniu go), działa teraz z filmami. Po prostu zatrzymaj dowolny film i dotknij tekstu, aby go skopiować. Istnieje kilka nowych szybkich działań po zaznaczeniu określonych rodzajów tekstu, takich jak przeliczanie waluty i tłumaczenie tekstu.

Visual Look Up to inna funkcja, którą Apple wprowadziło w zeszłym roku, oferując więcej informacji na temat oglądanego zdjęcia, takich jak szczegóły dotyczące punktu orientacyjnego lub podobnych wyników w Internecie. Obsługuje teraz ptaki, owady i posągi, ale można go również użyć do przechwycenia tematu ze zdjęcia (podobnie jak przy użyciu narzędzia Lasso w Photoshopie) i wklejenia go w dowolnym miejscu, na przykład w wątku konwersacji w Wiadomościach.

Śledzenie leków

Firma Apple zaktualizowała aplikację Zdrowie, dodając nową kartę Leki, aby ułatwić śledzenie leków. Możesz go używać do dodawania leków, które musisz wziąć, i ustawiania przypomnień (i odbierania ich na Apple Watch). Możesz ręcznie wpisać te leki lub po prostu zeskanować etykietę butelki za pomocą aparatu w telefonie. Dane obejmują krytyczne, poważne lub umiarkowane interakcje z tabletkami. Możesz również rejestrować, kiedy przyjmujesz leki. Możesz udostępniać te dane zdrowotne członkom rodziny.

Użyj iPhone’a jako kamery internetowej

Zdjęcie: Olivia Bee/Apple

Możesz używać swojego iPhone’a jako kamery internetowej MacBooka (tylne kamery, które są znacznie lepsze niż kamery internetowe) i bez konieczności podłączania czegokolwiek – Twój Mac automatycznie wykryje tylną kamerę i użyje jej do rozmów wideo. (Każdy MacBook obsługujący system macOS Ventura będzie obsługiwał tę funkcję). Możesz korzystać z funkcji, takich jak scena centralna, w której kamera podąża za tobą po pokoju, oraz tryb portretowy, który rozmywa tło, aby ukryć bałagan za tobą. Dostępny jest nawet tryb widoku biurka, który wykorzystuje ultraszeroką kamerę, aby pokazać ludziom, co znajduje się na biurku, chociaż nie chcę, aby ktokolwiek to widział. Belkin ma niestandardowy uchwyt, którego możesz użyć do wyposażenia iPhone’a na MacBooku, a nawet jest wersja dla komputerów Mac.

Apple Maps jedzie do Vegas

Apple powoli przeprojektowuje wybrane miasta w USA, aby pokazać bogatsze dane. Firma dodała do listy Las Vegas, Miami, Seattle, Atlantę i Chicago, a kolejne miasta mają pojawić się w tym roku. Ta funkcja jest również dostępna w Londynie i Kanadzie. Inne aktualizacje Map obejmują możliwość dodania do 15 przystanków przed miejscem docelowym, co jest świetne w przypadku długodystansowych podróży (można to skonfigurować na komputerze Mac i wysłać bezpośrednio do iPhone’a). Jeśli korzystasz z transportu publicznego, możesz teraz wyświetlać opłaty, dodawać karty transportu publicznego, sprawdzać niskie saldo i ponownie doładowywać karty transportu publicznego.

Tryb blokady

Foto: Jabłko

Aby pomóc chronić Twoje urządzenia przed „wysoce wyrafinowanymi cyberatakami”, tryb blokady dodaje ekstremalną warstwę dodatkowej ochrony do Twojego iPhone’a i iPada. Po włączeniu funkcje, aplikacje i strony internetowe będą ograniczone ze względów bezpieczeństwa, aby uniemożliwić złośliwemu oprogramowaniu lub oprogramowaniu szpiegowskiemu dostęp do określonych danych i narażenie na niebezpieczeństwo. Możesz dowiedzieć się więcej o trybie blokady i jak go włączyć tutaj.

Sprawdzenie bezpieczeństwa

To nowe narzędzie pozwala szybko usunąć cały dostęp, który mogłeś przyznać wszystkim osobom z Twoich kręgów, i obejmuje reset awaryjny, który wyloguje Cię z usługi iCloud na wszystkich innych urządzeniach, zresetuje uprawnienia do prywatności i ograniczy wysyłanie wiadomości do urządzenia, które masz w swoim ręka. Pokazuje również, kto ma dostęp do Twoich urządzeń i aplikacji.

Udostępnianie rodziny

Foto: Jabłko

Istnieje teraz prostszy proces konfigurowania urządzeń dla dzieci. Wystarczy zbliżyć iPhone’a do iPada i wybrać konto dla dzieci. Skonfiguruje to ze wszystkimi kontrolami rodzicielskimi, które skonfigurowałeś wcześniej. Możesz nawet przyznać wydłużenie czasu korzystania z urządzenia w aplikacji Wiadomości, zamiast wchodzić w ustawienia urządzenia. Dostępna jest również rodzinna lista kontrolna zawierająca sugestie, takie jak włączanie udostępniania lokalizacji i dostosowywanie ustawień w miarę starzenia się dzieci.

Udostępniona biblioteka zdjęć iCloud

Foto: Jabłko

Możesz teraz skonfigurować udostępnioną bibliotekę zdjęć iCloud, podobnie jak możesz skonfigurować udostępnione biblioteki zdjęć w Zdjęciach Google. Po prostu dodaj maksymalnie pięć innych osób do biblioteki, a każdy będzie mógł dodawać i edytować zdjęcia rodzinne. Możesz wybrać, które zdjęcia chcesz udostępnić, w tym określić, czy mają być oparte na dacie początkowej, czy na podstawie wykrywania twarzy. W aplikacji Aparat dostępny jest również przełącznik, który można włączyć, aby automatycznie wysyłać przechwycone zdjęcie do udostępnionej biblioteki. Jeśli wszyscy jesteście na wakacjach, te zdjęcia mogą nawet automatycznie pojawić się w udostępnionej bibliotece na podstawie odległości od członków rodziny.

Awaryjne SOS przez satelitę

Osoby posiadające dowolny model z linii iPhone 14 mają teraz dostęp do nowego Emergency SOS za pośrednictwem funkcji satelitarnej. Jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować pomocy w odległym miejscu bez usługi komórkowej, iPhone będzie miał możliwość łączenia się z satelitami Globalstar na orbicie. W ten sposób możesz komunikować się z ratownikami lub własnym Centrum Przekaźników Apple, aby uzyskać pomoc.

Zaawansowana ochrona danych dla iCloud

Firma Apple zwiększyła liczbę kategorii danych iCloud chronionych za pomocą kompleksowego szyfrowania. Oprócz danych kart kredytowych i płatności, danych zdrowotnych i haseł, będziesz teraz mieć możliwość rozszerzenia tej ochrony na inne poufne informacje, takie jak Notatki, Zdjęcia i Kopia zapasowa iCloud. Możesz dowiedzieć się więcej o nowej funkcji tutaj.

Foto: Jabłko

Wsparcie Apple ID dla fizycznych kluczy uwierzytelniających

Oprócz kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego (wymaganych dla wszystkich nowych identyfikatorów Apple ID) masz teraz możliwość użycia kluczy sprzętowych w ramach tego procesu. W przeciwieństwie do kodów, tokenów sprzętowych nie można tak łatwo naruszyć ani udostępnić — dodając dodatkową warstwę bezpieczeństwa do swoich urządzeń.

Wsparcie dla HomePod (2. generacji)

Wraz z wprowadzeniem na rynek drugiej generacji HomePoda system iOS 16 odblokowuje szereg nowych funkcji dla nowego inteligentnego głośnika — niektóre z nich są również dostępne w pierwszej generacji HomePod i HomePod Mini. Na wszystkich HomePodach możesz teraz używać Find My, aby pytać Siri o lokalizację rodziny i przyjaciół (jeśli Ci to udostępnili) i konfigurować cykliczną automatyzację domu za pomocą Siri za pomocą głosu (np. w ciągu dnia). Podczas sterowania urządzeniami znajdującymi się w różnych pokojach usłyszysz także nowy dźwięk potwierdzenia Siri, aby potwierdzić, że polecenie zostało wykonane.

Zarówno na HomePod (2. generacji), jak i HomePod Mini będziesz mieć dostęp do wewnętrznego czujnika temperatury i wilgotności. Może mierzyć środowisko wewnętrzne, umożliwiając ustawienie automatyki, takiej jak włączenie klimatyzacji, gdy pomieszczenie osiągnie określoną temperaturę. Oba pełnowymiarowe HomePods są teraz również wyposażone w automatyczną optymalizację optymalizacji pod kątem treści mówionych, takich jak podcasty lub audiobooki, co powinno zapewnić większą przejrzystość.

Awaryjne sterowanie SOS

W wersjach wcześniejszych niż iOS 16.3 można było nawiązać połączenie alarmowe na telefonie iPhone, przytrzymując boczny przycisk, jeden z przycisków głośności i używając suwaka Emergency SOS. Aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu tej funkcji, firma Apple nieco zmodyfikowała elementy sterujące. Nadal musisz przytrzymać boczny przycisk i jeden z przycisków głośności, ale połączenie nie zostanie nawiązane, dopóki odliczanie się nie skończy i fizycznie nie zwolnisz przycisków.

Zapłać później za pomocą Apple Pay

Możesz sobie na to pozwolić. Naprawdę.

Foto: Jabłko

Usługi, które pozwalają kupować teraz, ale płacić później, spotkały się z pewnym sprzeciwem ze strony analityków konsumenckich, ale Apple idzie naprzód z własnym podejściem o nazwie Apple Pay Later. Pozwala podzielić koszt zakupu Apple Pay na cztery równe płatności rozłożone na sześć tygodni bez odsetek i opłat. Będziesz mieć również możliwość ubiegania się o Apple Pay Później, gdy sprawdzasz za pomocą Apple Pay (Apple twierdzi, że przeprowadzi miękką kontrolę kredytową), a będziesz musiał mieć wsparcie kartą debetową. Jest dostępny wszędzie tam, gdzie Apple Pay jest akceptowane online lub w aplikacji. Możesz także zobaczyć śledzenie zamówienia bezpośrednio w Apple Pay, chociaż jest to dostępne tylko u uczestniczących sprzedawców. A jeśli jesteś właścicielem małej firmy, będziesz mógł akceptować płatności Apple Pay za pośrednictwem iPhone’a zamiast konieczności korzystania z oddzielnego terminala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj