Następny wspaniały lek odwracający skutki przedawkowania może już istnieć

0
48

Krytycy twierdzą, że klasyfikacja z Wykazu I jest surowa i opiera się raczej na strachu niż na dowodach. „Omija naukę”, mówi Maritza Perez, dyrektor Drug Policy Alliance, organizacji non-profit zajmującej się reformą polityki narkotykowej. Sfrustrowani tym powszechnym zakazem i chętni do opracowania nowych metod leczenia przedawkowania, rosnąca liczba naukowców, lekarzy i innych badaczy odpycha.

„Ogólnoklasowy zakaz oparty na samej strukturze chemicznej wykluczyłby wiele badań, które mogłyby prowadzić do leków ratujących życie” – mówi Gregory Dudley, profesor chemii Uniwersytetu Zachodniej Wirginii, jeden ze współautorów listu otwartego do Bidena. W tym liście Dudley i inni naukowcy argumentują, że stały status Schedule I może „nieumyślnie kryminalizować” ważne narzędzia do walki z kryzysem związanym z przedawkowaniem.

Dudley popiera projekt ustawy amerykańskiego senatora Cory’ego Bookera (D-New Jersey), wprowadzony w zeszłym tygodniu, ustawę TEST, która ponownie tymczasowo rozszerzyłaby klasyfikację z Wykazu I, ale wymagałaby również od rządu oceny poszczególnych fentalogów, anulowania harmonogramu tych z terapeutycznymi zastosowań lub bez ryzyka nadużyć. Booker ma nadzieję, że uda mu się przedstawić swój rachunek jako zdroworozsądkowe podejście do problemu. „Ta ustawa stanowi kompromis, aby zapewnić, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ratować życie” – powiedział WIRED e-mailem.

Nawet niektórzy eksperci, którzy popierają stałe planowanie, przyznają, że status quo nie działa. „Uważam, że substancje pokrewne fentanylowi należy na stałe umieścić w wykazie I. Ale jestem też bardzo przekonany, że badania nad lekami z wykazu I – a to coś więcej niż tylko substancje pokrewne fentanylowi – powinny być ułatwione” – kryminalistyka mówi patolog i profesor Uniwersytetu George’a Washingtona, Victor Weedn. Oprócz fentalogów, narkotyki takie jak konopie indyjskie i psylocybina są również klasyfikowane jako Wykaz I, co również utrudnia badania nad tymi substancjami.

Odkrycie nowego leku odwracającego przedawkowanie byłoby wielkim zwycięstwem zdrowia publicznego. Nalokson – często nazywany marką Narcan – jest obecnie jedynym szeroko dostępnym lekiem do odwracania przedawkowania opioidów. Molekularnie podobny do oksymorfonu opioidowego, nalokson działa poprzez wiązanie się z receptorami opioidowymi, blokując działanie innych opioidów. To nie jest srebrna kula, ale stała się ważnym narzędziem do utrzymania ludzi przy życiu. Jednak często go brakuje – i może być drogi.

„Wszystko, co możemy zrobić, co zwiększy zmienność produktów na rynku, może potencjalnie pomóc przezwyciężyć problemy z łańcuchem dostaw i miejmy nadzieję obniżyć ceny” – mówi Stacy McKenna, specjalistka od redukcji szkód w libertariańskim think tanku R Street Institute. „I może być coś, co działa lepiej, aby pomóc odwrócić przedawkowanie fentanylu”.

Chociaż nalokson może odwrócić przedawkowanie fentanylu, nie zawsze jest tak skuteczny, jak w przypadku słabszych opioidów. „Jednym z problemów jest ponowne narkotyzacja” — mówi Traynor. Dawka naloksonu, która ożywiłaby osobę, która zażyła zbyt dużo heroiny, może osłabić osobę, która przyjęła fentanyl, powodując powrót objawów przedawkowania. Oznacza to, że do powstrzymania przedawkowania fentanylu może być konieczne podanie wielu dawek naloksonu – zła wiadomość dla osób, które mogą mieć pod ręką pojedynczą dawkę. Jeśli istnieje inna opcja bardziej skuteczna w odwracaniu przedawkowania fentanylu, może ona mieć efekt sejsmiczny ratujący życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj