Nie dołączaj do wątków — spraw, by wątki dołączyły do ​​Ciebie

0
102

Jako Twitter Meta konkurent, Threads, zaczął generować szum przed wczorajszą premierą, zaciekawieni internauci zauważyli zastępczą listę aplikacji w Apple App Store. Podobnie jak wszystkie aplikacje na iOS, lista zawierała szczegółowe informacje o danych użytkownika, które aplikacja ma gromadzić i śledzić. Obserwatorzy nie mogli nie zauważyć, że ta zupełnie nowa aplikacja wyświetlała już aż 14 kategorii danych, które „mogą być gromadzone i powiązane z Twoją tożsamością”.

Może to być niepokojące przypomnienie, ale jest to zgodne z kursem z aplikacjami należącymi do Meta, na których firma zarabia, sprzedając ukierunkowane reklamy i spersonalizowany marketing. Aplikacje Facebooka i Instagrama na iOS wyświetlają jeszcze więcej kategorii niż Wątki, aplikacja Messenger wyświetla mniej więcej tyle samo, a nawet bezpieczna aplikacja do przesyłania wiadomości WhatsApp ujawnia dziewięć kategorii „Dane powiązane z Tobą”. Tak więc dla ludzi, którzy mają dość szybko pogarszającej się platformy (i wibracji) Twittera, alternatywa należąca do Meta – z jej przewidywalnością i względną stabilnością – może nawet potencjalnie spodobać się tym, którzy ogólnie martwią się o prywatność danych.

Wczesne dane sugerują tyle: Threads, który jest bezpośrednio powiązany z kontami użytkowników na Instagramie, odnotował 10 milionów rejestracji w ciągu pierwszych siedmiu godzin, według CEO Marka Zuckerberga. Ostatecznie meta dla Threads to po prostu diabeł, którego znasz.

Ale tym razem jedno jest inne: Meta oferuje możliwość bycia w Threads bez rejestracji na platformie. Firma ogłosiła wczoraj, że planuje zapewnić interoperacyjność Threads z innymi sieciami społecznościowymi spoza Meta, które obsługują zdecentralizowany protokół używany już przez WordPress i plakat decentralizacji z 2022 r., Mastodon. Oznacza to, że jeśli Meta przejdzie dalej, będziesz mógł przeglądać i wchodzić w interakcje z treściami Threads z innych platform i usług obsługujących standard, znany jako ActivityPub.

Meta mówi, że Threads „wkrótce” zacznie obsługiwać ActivityPub, deskryptor, który niekoniecznie budzi zaufanie. Firma spędziła już lata, na przykład pracując nad długoletnią obietnicą domyślnego szyfrowania typu end-to-end w Messengerze. Ale włączenie decentralizacji do Threads, a konkretnie wspieranie ActivityPub, było podobno kluczowym aspektem wizji Meta dla aplikacji od samego początku. Meta już naszkicowała szczegóły planu w swojej dodatkowej polityce prywatności dla Threads.

Wszystko to oznacza, że ​​jeśli masz dość sposobów pochłaniania danych przez Meta lub nie masz jeszcze konta na Instagramie i nie chcesz go zakładać, faktycznie masz pewną przewagę: nie dołączaj do Threads. Korzystaj z Mastodona lub innej platformy ActivityPub, dopóki nie pojawi się Threads. Lub spędzaj czas na Bluesky, który nie obsługuje ActivityPuba ale pracuje nad własną wizją zdecentralizowanej, przenośnej sieci społecznościowej.

„Fakt, że duże platformy przyjmują ActivityPub, jest nie tylko potwierdzeniem ruchu w kierunku zdecentralizowanych mediów społecznościowych, ale także ścieżką naprzód dla osób uwięzionych w tych platformach, aby przełączyć się na lepszych dostawców. Co z kolei wywiera presję na takie platformy, aby zapewniały lepsze, mniej eksploatacyjne usługi” – napisał dyrektor generalny Mastodon, Eugen Rochko, w poście na blogu przed wczorajszą premierą Threads.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj