Niedobory leków nie są nowe. Tripledemic właśnie sprawił, że wyglądasz

0
63

Niedobory utrzymują się z powodu złożonych problemów strukturalnych. Weźmy na przykład jeden, który pandemia na krótko uwidoczniła: rzeczywistość, w której wiele amerykańskich leków jest produkowanych gdzie indziej, na końcu długich łańcuchów dostaw. W niektórych przypadkach surowce, znane jako aktywne składniki farmaceutyczne lub API, pochodzą z offshore, głównie z Indii i Chin. W innych cały lek – surowce zmieszane z innymi składnikami w gotowy produkt – jest wytwarzany za granicą przez organizację produkującą na zlecenie. „Możliwe, że chociaż na rynku są trzy produkty z trzema etykietami, wszystkie pochodzą z tej samej placówki” — mówi Michael Ganio, farmaceuta kliniczny i starszy dyrektor ds. praktyki farmaceutycznej i jakości w ASHP. „Może być również trzech producentów, którzy zaopatrują się u tego samego producenta API. Przejrzystości tam nie ma”.

Przejrzystość może zacząć rozwiązywać problem. Więcej informacji to niezbędny pierwszy krok do prognozowania niedoborów i budowania odpornego systemu, który może osłabić ich wpływ. Jest to szczególnie ważne, ponieważ większość niedoborów nie występuje wśród nowych hitów lekowych, ale wśród starszych leków, które sprzedają się z niewielką marżą zysku. Dostawy tych leków najprawdopodobniej zostaną zakłócone przez zanieczyszczenie, awarie mechaniczne lub inne problemy produkcyjne – ponieważ chociaż FDA wymaga od producentów utrzymywania linii produkcyjnych w bezpiecznym stanie, nie wymaga od nich reinwestowania w sprzęt zgodnie z określonym harmonogramem, aby utrzymać te linie biegną. Biznesowe uzasadnienie inwestowania w przestarzały produkt jest o wiele mniej przekonujące niż w przypadku wysokodochodowego, przełomowego produktu.

Ostrzeżenie z wyprzedzeniem, że linia produkcyjna ulegnie awarii z powodu problemów z dostawami materiałów lub produkcją, może pomóc organom regulacyjnym zrównoważyć rynek. Ale tego rodzaju ujawnienie wymagałoby od firm ujawnienia informacji zastrzeżonych. „Trudno jest ustanowić przepisy dotyczące wolnego rynku, a większość problemów, które należy rozwiązać, zawiera elementy wolnego rynku” — mówi Erin Fox, która jest starszym dyrektorem ds. informacji o lekach na University of Utah Health Care i kieruje zespołem badawczym która dostarcza informacje o brakach do ASHP.

Fox jest także członkiem komitetu w National Academies of Science, Engineering and Medicine, który w zeszłym roku zaproponował reformy. Przedstawia szereg zachęt do działań federalnych, takich jak powiększanie Narodowego Zapasu Strategicznego, w którym obecnie znajdują się leki do obrony przed bioterroryzmem, oraz zawieranie międzynarodowych porozumień handlowych w celu zachowania nieprzerwanego przepływu składników. Proponuje również opracowanie federalnego systemu oceny, który ocenia firmy w zakresie planowania i ujawniania odporności. (System oceny jakości został również zatwierdzony przez raport FDA).

W przypadku firm raport National Academies zaleca raczej marchewki niż kije, przyznając, że firm nie można zmusić do ujawniania prywatnych informacji i zalecając zachęty, aby przekonać je do większej otwartości. Na przykład te federalne oceny mogą być wykorzystywane przez organizacje opieki zdrowotnej do uzasadnienia płacenia nieco wyższych cen za leki w nagrodę za przejrzystość.

Adopcja byłaby wyzwaniem. „Nieustannie walczymy z rosnącymi kosztami leków” — mówi Ganio. „Więc nie jest łatwo pójść do dyrektora finansowego szpitala lub dyrektora apteki i powiedzieć:„ Hej, zamierzamy kupić produkt, który kosztuje trochę więcej, ale uważamy, że to dobra inwestycja.‘”

Zaznacza jednak, że niedobory już teraz zmuszają organizacje opieki zdrowotnej do płacenia wyższych kosztów, bezpośrednio w kosztach pracy i pośrednio w uderzeniach w bezpieczeństwo pacjentów. Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez firmę konsultingową Vizient oszacowało, że amerykańskie szpitale wydają dodatkowe 359 milionów dolarów rocznie na czas personelu i nadgodziny, aby poradzić sobie z niedoborami. W tym samym roku australijscy naukowcy zidentyfikowali 38 badań, które wykazały, że niedobory szkodzą pacjentom poprzez dłuższe oczekiwanie na leczenie, dłuższe hospitalizacje, złe reakcje na leki zastępcze, powikłania chirurgiczne, aw niektórych przypadkach możliwe do uniknięcia zgony.

Personel medyczny uważa, że ​​warto podjąć wyzwanie, aby uniknąć chaosu, który ogarnia ich systemy, gdy pojawiają się niedobory. „Za każdym razem musimy wymyślić protokół dotyczący tego, czego będziemy używać zamiast tego”, mówi Melissa Johnson, profesor medycyny na Duke University i prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Chorób Zakaźnych. „Czego nie mamy w tym tygodniu? Czy możemy zidentyfikować alternatywne źródła? Czy musimy tworzyć własne?

Utrzymanie status quo oznacza zaniechanie rozwiązania problemu i zrzucenie ciężaru niedoborów leków na wyczerpanych farmaceutów, chore dzieci i spanikowanych rodziców, którzy nie mogą zrobić nic innego, jak tylko czekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj