„Niezawisły” Putin grozi niebezpieczną eskalacją wojny na Ukrainie

0
298

Jednak Putin – którego wojsko na Ukrainie radziło sobie znacznie gorzej, niż ktokolwiek się spodziewał, i borykał się z ciężkimi, kłopotliwymi niepowodzeniami – również nie wydaje się prawdopodobne, aby pogodził się z porażką lub impasem na Ukrainie. „Jesteśmy w naprawdę niebezpiecznym miejscu; wrzucił wszystkie żetony do puli i jak dotąd nie odniósł sukcesu, zwiększa brutalność i atakuje cywilów oraz grozi nuklearnymi konsekwencjami, jeśli wszyscy będziemy nadal pomagać Ukrainie” – mówi Schake. „To naprawdę niebezpieczny moment… Przychodzi mi do głowy kilka sposobów, w jakie może to się nie udać”.

Dmitri Alperovich, weteran cyberbezpieczeństwa, współzałożyciel Crowdstrike i założyciel Silverado Policy Accelerator, mówi, że zakres i szybkość sankcji gospodarczych wobec Rosji z pewnością zaskoczyła Putina. „Będą one miały niszczący wpływ na Rosję i jej gospodarkę”, mówi. „Obawiam się, że stawiamy go w sytuacji, w której nie ma nic do stracenia”.

Wydaje się prawdopodobne, że działania Rosji, zarówno na Ukrainie, jak i potencjalnie w cyberprzestrzeni za granicą, będą tylko rosły w przemocy i intensywności. „Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest eskalacja i eskalacja Putina w celu zapobiegania stratom” – mówi Schake. „Trudno mi zobaczyć, jaka jest opcja zachowania twarzy dla Rosji”.

Wyniki, które tydzień temu, sprzed inwazji, mogły wydawać się możliwym zakończeniem kryzysu zainicjowanego przez Rosję – jak milczące porozumienie, że Ukraina nie wstąpi do UE lub NATO lub postęp porozumień mińskich, które mogą uznawać rosyjską okupację Krymu lub wschodnia Ukraina – wydaje się być poza stołem, biorąc pod uwagę już trwającą wyniszczającą wojnę i jedność Zachodu.

Zamiast tego, Alperowicz mówi, że Rosja może eskalować swoją bardziej zakrojoną na szerszą skalę wojnę gospodarczą z Zachodem, wykorzystując standardowe rosyjskie towary eksportowe, takie jak nawozy, aluminium, nikiel i tytan, aby ukarać zachodnich partnerów handlowych, jeszcze bardziej zaszkodzić globalnym łańcuchom dostaw i podnieść temperaturę. już wysoka inflacja. Podczas gdy własna zależność Rosji od eksportu ropy i gazu sprawia, że ​​energia jest mało prawdopodobną dźwignią, z wyjątkiem ostateczności, Alperovich zauważa na przykład, że Ukraina jest wiodącym światowym eksporterem gazu neonowego używanego do produkcji półprzewodników. Wszelkie rosyjskie wysiłki mające na celu zakłócenie tego eksportu jeszcze bardziej zakłóciłyby produkcję chipów, która już była świadkiem pandemicznych niedoborów, zamrażając branże, takie jak produkcja samochodów. „Są to obszary, w których mogą powodować koszty ekonomiczne, nie odczuwając przy tym ogromnego cierpienia”, mówi Alperovich.

Podczas gdy wydaje się, że Rosja jak dotąd nie wykorzystywała wielu swoich zapowiadanych zdolności cybernetycznych w ramach inwazji na Ukrainę, trwająca kampania Zachodu przeciwko Rosji prawie na pewno przyniesie cybernetyczne konsekwencje w nadchodzących dniach i tygodniach. „Zawsze uważałem, że jeśli odetniemy ich od SWIFT, spotkamy się z odwetem na naszym sektorze finansowym. Myślę, że to prawie pewność” — mówi Clapper.

Alperowicz mówi również, że spodziewa się, że Rosja podejmie cybernetyczne działania mające na celu rozbicie Europy i jedności NATO, ale takie efekty mogą się okazać ograniczone. „Naprawdę trudno jest mieć trwałe uszkodzenia w cyberprzestrzeni”, mówi. „Mogą być w stanie wyłączyć różne rzeczy na kilka godzin lub dni, ale mamy duże możliwości, aby przywrócić je do trybu online. Ale może to spowodować eskalację, która wymaga od nas reakcji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj