Nikt nie ucieknie przed opadem FTX

0
74

Globalny handel Genesis, jedna z najstarszych i najbardziej piętrowych instytucji kryptograficznych jest w poważnych tarapatach. W listopadzie, w następstwie implozji giełdy kryptowalut FTX, jednostka pożyczkowa firmy została zmuszona do zamrożenia wypłat klientów – nigdy nie był to dobry znak. Prawie dwa miesiące później Genesis jest podobno na krawędzi bankructwa.

Chociaż Genesis nie powiedział publicznie, że bankructwo jest nieuchronne (Derar Islim, tymczasowy dyrektor generalny, mówi, że pozostaje „skoncentrowany na znalezieniu rozwiązania”), firma podobno zwolniła w tym tygodniu 30 procent siły roboczej – ostatni znak jej zły stan finansowy.

Założona w 2013 roku firma Genesis stała się centralnym elementem codziennej działalności branży kryptograficznej. Tylko w 2021 roku firma udzieliła pożyczek o wartości 131 miliardów dolarów i otworzyła transakcje o wartości 116,5 miliardów dolarów. Aby sfinansować te pożyczki, Genesis pożycza od osób i instytucji posiadających duże ilości monet, zwanych również wielorybami, które w zamian otrzymują część zysków.

Podczas gdy krypto-hype pociąg toczył się bez kontroli, Genesis miał dobrą passę – ale jego szczęście skończyło się w 2022 roku. Pożyczkodawca ma kłopoty od lipca, kiedy upadł fundusz hedgingowy Three Arrows Capital, zabierając ze sobą 1,2 miliarda dolarów z 2,36 miliarda dolarów pożyczył od firmy. Jesienią Genesis ponownie znalazł się po złej stronie upadku; kiedy FTX ogłosił upadłość 11 listopada, firma straciła 175 milionów dolarów przechowywanych na giełdzie.

Digital Currency Group (DCG), spółka macierzysta Genesis, w obu przypadkach wkroczyła z pomocą ratunkową. Mimo pomocy „bezprecedensowe zawirowania na rynku” stworzony przez sytuację FTX zmusił Genesis do zamrożenia wypłat i rozpoczęcia polowania na finansowanie awaryjne. Ale podobnie jak FTX, pakiet ratunkowy dla Genesis się nie zmaterializował.

Pienistość rynku kryptograficznego w 2021 roku wzbudziła strach przed przegapieniem wśród inwestorów, którzy przyciągnęli ogromne sumy pieniędzy. Ale to FOMO już dawno minęło, zastąpione podejrzeniem zarówno obietnic, jak i praktyk księgowych dużych firm kryptograficznych w świetle zarzutów oszustwa w FTX.

Według niedawnego artykułu opublikowanego przez PitchBook, inwestowanie kapitału podwyższonego ryzyka w kryptowaluty wysycha. Po „przełomowym roku” w 2021 r., w którym do branży napłynęło 21 miliardów dolarów kapitału, apetyt na inwestycje w kryptowaluty gwałtownie spada. Do trzeciego kwartału 2022 r. finansowanie spadło o 34,3 procent rok do roku, a liczba transakcji spadła do najniższego poziomu od dwóch lat.

W przypadku Genesis inwestorów zniechęcił brak jasności co do wielkości zastrzyku gotówki niezbędnego do zatkania dziury, mówi David Bailey, dyrektor generalny w Magazyn Bitcoin, który również przewodzi grupie aktywistów reprezentującej interesy inwestorów Grayscale Bitcoin Trust, spółki zależnej DCG. Opisuje niedobór jako „ogromny i nieznany w zakresie”.

Brad Harrison, który kieruje zespołem stojącym za zdecentralizowanym protokołem pożyczkowym Venus, maluje podobny obraz. Mówi, że bankructwo Genesis nie byłoby zaskoczeniem w następstwie wydarzeń „tektonicznych”, które wstrząsnęły branżą kryptograficzną w ciągu ostatniego roku. Ale jeśli chodzi o szczegóły, „wszyscy tylko zgadujemy, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj