Nowatorska męska kontrola urodzeń może być „wyłącznikiem dla nasienia”

0
62

Z czasem udoskonalili TDI-11861. U myszy lek nie wydawał się zakłócać funkcjonowania seksualnego ani powodować żadnych skutków ubocznych. A co najważniejsze, dzień później plemniki znów były normalne.

Oczywiście istnieje duże zastrzeżenie: myszy to nie ludzie. Ale ludzie mają również enzym sAC, a u mężczyzn jest on również zaangażowany w ruch plemników. Buck i Levin są pewni, że strategia może być bezpieczna u ludzi dzięki raportowi innego zespołu z 2019 r., w którym opisano dwóch niepłodnych mężczyzn z mutacjami w genie odpowiedzialnym za sAC. Poza tym mężczyźni byli zdrowi, z wyjątkiem większego ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych. (Myszy hodowane bez tego genu mają podwyższone ciśnienie w oku, co nie było problemem u mężczyzn bez tego genu).

Aby przetestować bezpieczeństwo swojego związku, zespół Cornell nieustannie podawał go samcom i samicom myszy za pomocą pompy przez sześć tygodni. Nie zauważyli żadnych skutków ubocznych, w tym żadnych problemów z nerkami. Obecnie testują związek na królikach, których narządy rozrodcze są bardziej podobne do ludzkich.

Wiele prób stworzenia męskich środków antykoncepcyjnych wykorzystywało hormony – głównie testosteron – do hamowania produkcji nasienia. Ale podobnie jak hormonalna antykoncepcja dla kobiet, leki te mogą mieć szereg negatywnych skutków ubocznych, w tym wahania nastroju, przyrost masy ciała i zmniejszenie libido. Zarówno hormonalna antykoncepcja dla kobiet, jak i dla mężczyzn wymaga tygodni, aby stać się w pełni skuteczna w zapobieganiu ciąży. Badanie sponsorowane przez National Institutes of Health, które testuje żel hormonalny dla mężczyzn, daje obiecujące wyniki, ale żel musi być nakładany codziennie na ramiona, aby utrzymać poziom plemników na poziomie wystarczającym do skutecznej antykoncepcji.

Niektórzy mężczyźni mogą preferować niehormonalną, tymczasową opcję. „Myślę, że to naprawdę wspaniały pomysł i byłby bardzo doceniany przez wiele osób, które być może nie chciałyby codziennie brać pigułki” — mówi Gunda Georg, profesor chemii medycznej na Uniwersytecie w Minnesocie, która bada mężczyzn i środków antykoncepcyjnych dla kobiet i nie był zaangażowany w nową pracę. „Myślę, że potrzebujemy wielu różnych opcji antykoncepcji dla mężczyzn, a także dla kobiet”.

Laboratorium Georga opracowało niehormonalną pigułkę, nazwaną YCT529, która celuje w białko zwane receptorem kwasu retinowego alfa i bierze udział w tworzeniu plemników. U myszy znacznie zmniejszał liczbę plemników i był w 99 procentach skuteczny w zapobieganiu ciąży po codziennym podawaniu przez cztery tygodnie.

Podczas gdy Buck i Levin również pracują nad pigułką, są one mniej skuteczne w dostarczaniu leków niż zastrzyki. Żołądek ma tendencję do ich degradacji, a Levin mówi, że obecna wersja ich związku musiałaby być dość dużą pigułką. Naukowcy założyli firmę Sacyl Pharmaceuticals, aby dalej udoskonalać swoje inhibitory sAC i wprowadzać je do badań klinicznych na ludziach. “Próbujemy uzyskać związek, który będzie ładną, małą pigułką” – mówi Levin.

Przyznają również, że obecny związek zużywa się zbyt szybko, co może prowadzić do niechcianych ciąż, jeśli nie zostanie podjęte dokładnie we właściwym czasie, więc mają nadzieję wydłużyć okno skuteczności do około 18 godzin. Chociaż przed nami jeszcze wiele testów, jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może odegra rolę w przyszłych walentynkach. „Prawdopodobnie możesz wziąć to podczas kolacji, a następnie w ciągu godziny, podobnie jak Viagra, będziesz gotowy do zaangażowania się w aktywność seksualną” – mówi Lindsey.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj