Nowe dane z kamer policyjnych ujawniają prawdziwą skalę przemocy NYPD wobec protestujących

0
95

Pobity, oślepiony gaz pieprzowy, uwięzieni jak zwierzęta i masowo aresztowani za marsze przeciwko policyjnej przemocy i niesprawiedliwości rasowej. Taki los spotkał setki ludzi z rąk funkcjonariuszy Departamentu Policji Nowego Jorku (NYPD) na przełomie maja i czerwca 2020 r., kiedy tysiące ludzi w całych Stanach Zjednoczonych protestowało przeciwko zabójstwu George’a Floyda przez funkcjonariusza policji z Minneapolis.

Trzy lata później pozew zbiorowy doprowadził do tego, że miasto Nowy Jork zgodziło się zapłacić po 9950 dolarów każdemu około 1380 protestującym w ramach ugody. Kosztująca podatników ponad 13 milionów dolarów, to największa kwota zapłacona protestującym w historii Stanów Zjednoczonych, według zespołu prawnego odpowiedzialnego za pozew zbiorowy.

Prawnicy zabezpieczyli ugodę za pomocą mało znanego narzędzia, które pomogło im szybko skategoryzować i przeanalizować terabajty materiału wideo z kamer policyjnych, monitoringu helikoptera i mediów społecznościowych. „Mieliśmy wiele tygodni protestów. Mieliśmy protesty obejmujące całe miasto Nowy Jork. Mieliśmy tysiące aresztowań” – mówi David Rankin, partner w firmie prawniczej Beldock, Levine & Hoffman, który był członkiem zespołu prawników protestujących. „Mieliśmy dziesiątki tysięcy godzin nagrań z kamery ciała, mieliśmy wiadomości tekstowe, mieliśmy e-maile, mieliśmy do przetworzenia absolutną masę danych”.

Ścieżka przez wszystkie te dane została wyrzeźbiona przez Codec, narzędzie do kategoryzacji wideo opracowane przez agencję projektową SITU Research zajmującą się swobodami obywatelskimi. Uruchomione w czerwcu 2022 r. narzędzie okazuje się niezbędne w bitwach prawnych na całym świecie, w których godziny różnych materiałów wideo mogą ujawnić zaaranżowaną, wspieraną przez państwo przemoc wobec protestujących.

Klip po klipie

Dziesiątki filmów udostępnionych WIRED pokazują, jak zespół prawny zbudował swoją sprawę. Korzystając z tych danych, które obejmowały również informacje geoprzestrzenne, znaczniki czasu i kategorię domniemanego wykroczenia, byliśmy w stanie zbudować mapę, która pozwala każdemu obejrzeć incydenty policyjne, które były kluczowe dla pozwu. Każda kropka reprezentuje incydent, który zespół prawny określił jako wykroczenie policji. Spośród 72 filmów, które zespół prawny oznaczył jako najbardziej istotne dla ich sprawy, mapa zawiera 47 filmów zarejestrowanych przez policyjne kamery ciała lub kamery monitorujące. Lokalizacje pozostałych 25 filmów, które wydają się pochodzić z mediów społecznościowych i innych źródeł, są również zaznaczone na mapie. W sumie zespół prawny przeanalizował ponad 6300 filmów.

Niektóre filmy na mapie zawierają graficzną przemoc i zaleca się zachowanie dyskrecji widzów. Filmy będą automatycznie odtwarzane z włączonym dźwiękiem.

Dowody wideo uzyskano z różnych źródeł, w tym policyjnych kamer i helikopterów. Firma SITU Research dokonała geolokalizacji danych i przekazała je firmie WIRED.

Wśród filmów, które przejrzeliśmy, można zobaczyć funkcjonariusza NYPD biegnącego chodnikiem, który rozpyla gaz pieprzowy na osobę stojącą pod budynkiem, całkowicie z dala od funkcjonariusza. W innym filmie funkcjonariusz uderza w protestującego drzwiami samochodu podczas jazdy ulicą. Inny film pokazuje grupę funkcjonariuszy, którzy splatają ręce, gdy jeden z nich mówi: „Tak, jak kurwa ćwiczyliśmy”. Następnie funkcjonariusze szarżują na grupę protestujących, po czym wyróżniają osobę na chodniku i biją ją pałkami. Podsumowując, materiał filmowy pokazuje powszechne, systematyczne niewłaściwe zachowanie policji podczas protestów, które trwały od 28 maja do 4 czerwca 2020 r. w wielu dzielnicach Nowego Jorku, zgodnie z pozwem.

Chociaż podczas protestów w kilku dzielnicach doszło do grabieży i aktów wandalizmu, demonstracje były w dużej mierze pokojowe. Oskarżeni w pozwie nie przyznali się do popełnienia wykroczenia w ramach ugody, a prawnicy miejscy zaprzeczają zorganizowanym próbom naruszenia praw protestujących. Poproszona o komentarz, NYPD skierowała WIRED do miejskiego wydziału prawnego, który jeszcze nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Remy Green, partner w Cohen & Green i członek zespołu prawnego protestujących, mówi, że użycie policyjnych kamer ciała, które reklamowano jako krok we właściwym kierunku dla swobód obywatelskich, stało się „rodzajem plastra na brutalność policji”. Pojedynczy film może ujawnić tylko tyle, mówi Green, a wydziały policji mogą wykorzystać to ograniczenie, aby zaciemnić to, co naprawdę się wydarzyło. Protesty, które spotykają się z ekstremalną reakcją policji, wymagają oddalonego punktu obserwacyjnego, co Codec umożliwił zespołowi prawnemu. „Daje to o wiele pełniejszy wgląd w działania, które miały miejsce” — mówi Green.

Twardy obrót

Pomysł wykorzystania Codec w procesie sądowym zrodził się z powiązanej sprawy rozstrzygniętej na początku tego roku. Tutaj Human Rights Watch współpracowało z SITU Research, aby przeanalizować nagrania wideo z protestów w dzielnicy Mott Haven na Bronksie, jednej z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Ich praca dowiodła, że ​​nowojorska policja zastosowała taktykę anty-protestacyjną zwaną „kettling” – polegającą na uwięzieniu grupy ludzi, aby nie mogli uciec – tuż przed godziną policyjną narzuconą przez rząd, upewniając się w ten sposób, że złamali rozkaz. W marcu pozew przeciwko miastu w związku z używaniem czajnika przez NYPD zakończył się wypłatą 21 500 dolarów dla każdego z ponad 300 protestujących w Mott Haven, co szacuje się, że jest to najwyższa w historii ugoda na osobę za masowe aresztowanie. NYPD powiedział w oświadczeniu wydanym po ugodzie, że od tego czasu „ponownie wyobraził sobie” swoją „politykę i szkolenie w zakresie nadzorowania demonstracji na dużą skalę”.

Po obejrzeniu dochodzenia wideo kryminalistycznego SITU w sprawie protestów w Mott Haven, Rankin poprosił o pomoc w przeprowadzeniu podobnego dochodzenia. Ale tym razem nie skupiałby się na zachowaniu policji podczas pojedynczego protestu w jednej dzielnicy, ale raczej na protestach w całym Nowym Jorku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj