Platforma Steam firmy Valve to glitchy, ale obiecujący przenośny komputer do gier

0
130

grałem Gry komputerowe od dziecka — pamiętam, że próbowałem SkiFree na pulpicie mojej mamy, kiedy byłam zbyt chora, żeby iść do szkoły. Od tego czasu zgromadziłem ogromną bibliotekę gier na Steamie, platformie stworzonej przez Valve; tak większość ludzi gra na swoich komputerach. (Valve jest również twórcą takich hitów jak Pół życia oraz Portal.) Byłem zaintrygowany, gdy Valve ogłosiło Steam Deck w zeszłym roku, przenośną przenośną konsolę do gier, która pozwala grać w gry na PC w dowolnym miejscu. To potencjalny kopniak, którego potrzebowałem, aby przebrnąć przez moje stale powiększające się zaległości Steam.

Cóż, używam Steam Decka od kilku tygodni, grając w gry AAA i indie na kanapie, w łóżku, siedząc na krześle biurowym, w samochodzie, w kawiarni i samolocie. Niektóre z moich obaw, gdy po raz pierwszy usłyszałem o gadżecie, zostały potwierdzone — jest nieporęczny, a układ elementów sterujących nie jest zbyt ergonomiczny, atrybuty, których tak naprawdę nie potrzebujesz w przenośnej konsoli.

Wydaje się również, że Valve mogło wykorzystać jeszcze kilka tygodni (miesięcy?) na dopracowanie oprogramowania. (The Deck miał wystartować w grudniu, więc został już raz opóźniony.) Ta konsola była rozwijana przez cztery lata, podczas pandemii, więc nie dziwi fakt, że w ostatniej chwili pojawiają się problemy do naprawienia. Ale odkąd go otrzymałem, Valve codziennie aktualizuje system, co oznacza, że ​​​​musiałem wielokrotnie testować niektóre funkcje. Valve twierdzi, że po premierze będzie nadal publikować częste aktualizacje do usuwania błędów.

To zarówno dobre, jak i złe. Oznacza to, że oprogramowanie wymaga więcej pracy, ale pokazuje również, jak bardzo Valve jest zaangażowane w Steam Deck. Cieszę się, że to widzę, ponieważ ta rzecz ma ogromny potencjał.

Maszyna wielkogabarytowa

Otrzymałem topowy Steam Deck, który kosztuje 649 USD, w tym 512-gigabajtowy dysk SSD. Możesz zapłacić zaledwie 399 USD za Deck, ale dostaniesz tylko marne 64 GB miejsca. Biorąc pod uwagę, że gry AAA mają obecnie od 50 do 70 GB, jeśli nie więcej, prawdopodobnie będziesz chciał zapłacić przynajmniej za wersję 256 GB (529 USD).

To powiedziawszy, gniazdo kart MicroSD to moja ulubiona funkcja. Możesz wymieniać na gorąco karty MicroSD, gdy są one odpowiednio sformatowane, aby wskoczyć i zagrać w inną grę, zasadniczo dając Deck o wiele więcej miejsca. Kupiłem 1 terabajtową kartę SanDisk Ultra MicroSD i zawiera ona wszystkie 41 gier, które chciałem pobrać, w tym Legendarna edycja Mass Effect (110 GB), ARK: Survival Evolved (101 GB), Przeznaczenie 2 (74 GB), Cyberpunk 2077 (67 GB) i Śmierć Stranding (64 GB).

Różnica prędkości ładowania między wewnętrznym dyskiem SSD a MicroSD jest minimalna —Śmierć Stranding zajęło około 19 sekund, aby załadować na dysk SSD i 30 sekund na MicroSD, choć to się zmienia. Jak dotąd nie zauważyłem większych różnic. Próbowałem tego również z kartami SanDisk Extreme MicroSD o pojemności 32 GB i 256 GB, a wyniki nie były inne. Jeśli martwisz się niskimi opcjami pamięci masowej Valve, karty MicroSD będą cię wspierać.

Ten Steam Deck jest nieporęczny, ale nie tak ciężki, jak sobie wyobrażałem, ani tak niewygodny do trzymania. Waży 672 gramy; dla porównania, Nintendo Switch OLED ma 436 gramów, a iPhone 13 174 gramy. Duża część tego ciężaru znajduje się po obu stronach konsoli, która jest zakrzywiona z tyłu, aby wygodniej leżała w dłoniach. Dziwnie jest trzymać tak szeroki ręczny (12 cali w porównaniu do 9-calowego przełącznika), ale przyzwyczaisz się do tego. Dosłownie. Kiedy pierwszy raz grałem przez godzinę z rzędu, moja prawa ręka zdrętwiała. Teraz mieszam kilka przerw i regularnie wyciągam ręce i od tamtej pory tak się nie stało.

Moim największym zmartwieniem był układ przycisków, zwłaszcza że nie można odłączyć kontrolerów, tak jak na Switchu. W przeciwieństwie do większości kontrolerów, w których przyciski i drążki kciuka znajdują się po przekątnej — konstrukcja powtarzana przez dziesięciolecia testów w celu zmniejszenia obciążenia — przyciski D-pad i ABXY Deck znajdują się poziomo obok odpowiedniego drążka. Są dość wysoko, aby zrobić miejsce na dwa gładziki po każdej stronie konsoli. Są też spusty na ramionach konsoli i łopatki z tyłu, które świetnie się czują i przypominają mi kontroler Xbox Elite.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj