Po wybuchu wojny Ukraina zwróciła się do telegramu

0
317

Codziennie przez w ciągu ostatnich dwóch lat tysiące Ukraińców otworzyło oficjalny kanał Covid-19 Telegram, aby otrzymywać najnowsze informacje o pandemii. Konto @COVID19_Ukraine udostępniało codzienne dane dotyczące przypadków, liczbę zmarłych osób oraz najnowsze porady zdrowotne rządu. Miliony czytają kanał podczas globalnego kryzysu zdrowotnego.

Ale gdy wojska rosyjskie maszerowały w kierunku granic Ukrainy, kanał odpowiedział. Zapytał, czy członkowie chcą aktualizacji najnowszych wiadomości „społeczno-politycznych”? Większość ludzi głosowała za zmianą. Od tego czasu kanał Telegram udostępnia najnowsze wiadomości wojenne 24 godziny na dobę — zmieniając nazwę wyświetlaną na @UkraineNOW — i stał się podstawowym źródłem zweryfikowanych informacji dla obywateli Ukrainy.

W dniach od rozpoczęcia wojny WIRED przejrzał setki postów na Telegramie ze zweryfikowanych kont rządu ukraińskiego i polityków. Ich wiadomości pomagają chronić ludzi, obalać potencjalną rosyjską dezinformację i przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom. Propaganda wojenna miesza się z praktycznymi poradami dotyczącymi bezpieczeństwa. Wśród próśb o wykrycie rosyjskich sabotażystów można znaleźć dezinformację. A rzekome filmy schwytanych Rosjan znajdują się obok zdjęć dzieci urodzonych w schronach przeciwlotniczych. Wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym, a konta publikują setki wiadomości dziennie.

„Jak odróżnić nasz sprzęt od wroga?” UkraineNOW opublikował w piątek, udostępniając zdjęcia ukraińskich i rosyjskich czołgów. W sobotę trzy oddzielne posterunki w ciągu zaledwie sześciu minut ostrzegały przed zbliżającymi się nalotami na całą Ukrainę („alarm lotniczy: Lwów, Równe ❗️❗️❗️”); udostępniono mapy pokazujące lokalizację schronów przeciwlotniczych. W niedzielę kanał informował, jak bezpiecznie przechodzić przez posterunki wojskowe („włącz światło ostrzegawcze, bez nagrywania wideo”) i co zrobić w przypadku ataków na zakłady chemiczne („zamykaj okna i nie otwieraj ich niepotrzebnie” ).

Z prawie 500 000 członków przed rosyjską inwazją, UkraineNOW był już jednym z największych kanałów Telegramu w kraju. Teraz milion ludzi polega na informacjach o wojnie. Jego posty, które są udostępniane przez inne kanały, mają około 8 milionów wyświetleń dziennie. 26 lutego UkraineNOW opublikował 139 postów i przesłał kolejne 54 wiadomości z innych kont Telegrama; przed inwazją wysyłano je od trzech do pięciu razy dziennie. Jej ewolucja i ciągły rozwój dają wgląd w to, jak aplikacja mediów społecznościowych pomogła obywatelom na bieżąco informować obywateli o rosyjskiej inwazji dzięki zweryfikowanym informacjom w czasie, gdy platformy zmagały się z zalewem dezinformacji i dezinformacji.

„Z schronów bombowych, na drogach, w różnych częściach kraju, dzień i noc pracujemy nad tym, aby Ukraina i świat otrzymywały prawdziwe informacje i walczyły z rosyjską propagandą”, mówi WIRED jeden z ukraińskich członków zespołu zaangażowany w działanie kanału. Mówią, że kanał szybko „przekształcił się w potężny ekosystem informacyjny”, aby informować ludzi.

Pierwotny kanał Covid-19 został założony przez ukraińską agencję technologiczną, Institute of Cognitive Modeling. Rząd szybko przyjął go jako oficjalną usługę pandemiczną Telegrama w marcu 2020 r. Agencja nadal obsługuje kanał, a także powiązane konto Viber. „Współpracujemy z rządem, publikujemy tylko zweryfikowane informacje” – mówi osoba zaznajomiona z działaniem kanału, dodając, że istnieją „grupy robocze” zajmujące się postami sprawdzającymi fakty. „Jeśli informacje nie pochodzą z agencji rządowych, na pewno sprawdzimy je równolegle z kilkoma oficjalnymi źródłami przed ich opublikowaniem” – mówi osoba. Osoby pracujące na kanale robią to zgodnie z harmonogramem i istnieje „hierarchia zatwierdzania”, przez którą posty muszą przejść, zanim zostaną opublikowane.

Podczas gdy ukraińscy urzędnicy skutecznie wykorzystywali między innymi Twittera, Facebooka i YouTube do dzielenia się aktualizacjami wojennymi, zwiększania morale i zwracania uwagi międzynarodowej na Ukrainę, korzystanie z Telegramu wyróżnia się. Hybrydowa struktura aplikacji sprawia, że ​​jest to potężne narzędzie do komunikacji masowej. Kanały publiczne lub prywatne, takie jak UkraineNOW, mogą mieć nieograniczoną liczbę członków, podczas gdy grupy publiczne i prywatne dopuszczają do 200 000 członków. Maksymalna wielkość grupy WhatsApp to 256 członków, podczas gdy grupy Signal mają na szczycie 1000 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj