Policjanci właśnie ujawnili rekordową ciemną sieć Web Dragnet

0
83

Dekadę temu, Amerykańskie organy ścigania zadowoliły się wyeliminowaniem czarnego rynku narkotyków w ciemnej sieci i wysłaniem jego dilerów i kupujących na kolejny największy anonimowy bazar internetowy na ich liście. Teraz jeden rozległy zestaw globalnych zabójstw ujawnił, w jaki sposób ci śledczy rzucają znacznie szerszą sieć – taką, która nie tylko atakuje administratorów ciemnej sieci, ale także przeszukuje ich bazy danych w poszukiwaniu wskazówek, aby nieustannie śledzić i aresztować setki dilerów z rynków wokół świat.

Dziś Departament Sprawiedliwości USA, Europol oraz lista organów ścigania w co najmniej dziewięciu krajach, od Brazylii po Polskę, ujawniły operację SpecTor, zbiór dochodzeń w ciemnej sieci, które doprowadziły do ​​aresztowania 288 osób na całym świecie — z których 153 w Stanach Zjednoczonych. Urzędnicy ogłosili również przejęcie prawie 1 tony narkotyków, 53 milionów dolarów w gotówce i kryptowalutach oraz 117 sztuk broni palnej. Europol jednocześnie ujawnił, że niemiecka policja zlikwidowała ciemną witrynę internetową Monopoly Market, która została wyłączona pod koniec 2021 r. środków użytkowników.

Wydaje się, że w operacji SpecTor śledczy wykorzystali informacje uzyskane w wyniku zajęcia serwerów Monopoly i danych z innych ciemnych rynków w ostatnich latach, aby znaleźć tropy dotyczące setek dilerów narkotyków w ciemnej sieci – a nawet klientów – na niespotykaną dotąd skalę. „To najwięcej skonfiskowanych funduszy i największa liczba aresztowań w ramach jakiejkolwiek skoordynowanej międzynarodowej akcji prowadzonej przez Departament Sprawiedliwości przeciwko handlarzom narkotyków w ciemnej sieci” – powiedział dziennikarzom prokurator generalny USA Merrick Garland na konferencji prasowej. „Departament Sprawiedliwości rozprawia się z przestępczymi transakcjami kryptowalutowymi i internetowymi platformami przestępczymi, które je umożliwiają”.

Wydaje się, że podobnie jak Monopoly, operacja SpecTor wykorzystywała również informacje uzyskane podczas poprzednich ataków w ciemnej sieci. W swoim oświadczeniu Garland odniósł się zarówno do usunięcia Hydry, rosyjskiego rynku, który służył jako ogromne centrum internetowej sprzedaży narkotyków i prania brudnych pieniędzy, jak i mniejszego ciemnego rynku Genesis, który skupiał się na produktach i usługach związanych z cyberprzestępczością. Ale w szczególności usunięcie Monopoly było trzymane w tajemnicy przez ponad rok, ponieważ organy ścigania na całym świecie podążały za tropami w tej sprawie: Oświadczenie Europolu zauważa, że ​​„pakiety docelowe” zostały „utworzone przez dopasowanie krzyżowe i analizę zebranych danych i dowody” z zajęcia infrastruktury Monopoly.

Wszystko to wskazuje na coraz częstsze wykorzystywanie przez organy ścigania bonanzy dowodów uzyskanych podczas usuwania w ciemnej sieci. To pozwoliło im na przeprowadzenie bardziej dalekosiężnych obław na najbardziej płodnych dilerów ciemnej sieci, którzy często działają na wielu rynkach. Śledzenie kryptowalut również odegrało kluczową rolę w rozszerzeniu celów tych operacji. Bazy danych transakcji uzyskanych w ciemnych sieciach, jeśli można je odszyfrować, stanowią punkt wyjścia dla śledzących kryptowaluty, którzy mogą następnie podążać za pieniędzmi przez łańcuchy bloków do giełd kryptowalut, gdzie zyski z narkotyków zostały wypłacone i które często mogą zostać wezwane do sądu w imieniu użytkowników ‘ informacje indentyfikacyjne.

„Rzeczywiście prawdopodobne jest, że aresztowania są powiązane z danymi pochodzącymi ze wszystkich różnych przypadków usunięcia treści” — mówi jeden z byłych funkcjonariuszy organów ścigania zaangażowany w włamania do ciemnej sieci, który prosi o zachowanie anonimowości. „Organy ścigania łączą wszystkie informacje z różnych skonfiskowanych zestawów danych w celu zidentyfikowania celów o dużej wartości. A jeśli zidentyfikujesz adresy portfeli kryptowalut, często możesz połączyć ze sobą działania na różnych rynkach, a giełdy kryptowalut mogą mieć brakujące informacje o kliencie, którego szukasz”. W poprzednich załamaniach rynków Dark Web w ostatnich latach – w tym AlphaBay, Hansa, Wall Street Market i Dark Market – agenci w każdym przypadku uzyskiwali tego rodzaju historyczne bazy danych, otwierając mnóstwo nowych potencjalnych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj