Posty na Instagramie o XVII-wiecznym królu powodują aresztowania

0
83

Był nim Szafiq Bagwan spędzał czas z kilkoma przyjaciółmi w swojej wiosce Hasnabad, która znajduje się w stanie Maharashtra w zachodnich Indiach, kiedy otworzył Instagram na swoim telefonie i zobaczył, że jego młodszy brat Taufiq opublikował aktualizację. Gdy go kliknął, serce mu zmiękło.

Taufiq, który ma 18 lat, opublikował zdjęcie XVII-wiecznego cesarza Mogołów, Aurangzeba, z opisem go jako „ojca hinduskich nacjonalistów”.

„Natychmiast zadzwoniłem do niego i kazałem usunąć tę historię” — mówi Bagwan. „Przestraszyłem się o niego i miałem nadzieję, że nikt tego nie widział”. Było za późno. Następnego dnia, 20 czerwca, Taufiq został aresztowany i oskarżony o „umyślny i złośliwy zamiar znieważenia uczuć religijnych”.

Taufiq został wciągnięty w internetową krucjatę, zainicjowaną przez hinduskich nacjonalistów w Maharasztrze, którzy podjęli się pilnowania mediów społecznościowych za wszystko, bez względu na to, jak wątłe, mogą być obraźliwe dla Hindusów. Te grupy, które wydają się mieć powiązania z lokalnymi władzami i organami ścigania, zamieniają Instagram i WhatsApp we wrogie przestrzenie dla muzułmanów, którzy są prześladowani i aresztowani za pozornie nieszkodliwe posty. To kolejna demonstracja tego, jak indyjski internet zaczyna odzwierciedlać hinduskie nacjonalistyczne podejście do polityki pod rządami Narendry Modiego.

„To, co wydarzyło się offline, wydarzyło się online” — mówi Osama Manzar, założyciel organizacji pozarządowej Digital Empowerment Foundation. „Nastawienie pozostaje takie samo. Media społecznościowe to tylko kolejne narzędzie do ujarzmienia”.

Aurangzeb zmarł ponad 300 lat temu, ale ostatnio stał się czymś w rodzaju symbolu protestu dla muzułmańskiej młodzieży w Maharasztrze. Podczas swoich rządów, które trwały od 1648 do 1707 roku, rozszerzył imperium Mogołów na większą część subkontynentu indyjskiego. Dla niektórych Hindusów jest tyranem, który nałożył dyskryminujące podatki i zburzył świątynie, i któremu sprzeciwił się Shivaji, inny król-wojownik, który jest czczony w Maharasztrze.

Przy rosnących napięciach między społecznościami Aurangzeb stał się symbolem zarówno dla hinduskiej większości, jak i 13 milionów muzułmanów, którzy stanowią około 12 procent populacji stanu.

„Aurangzeb, muzułmański władca, jest tylko politycznym narzędziem do atakowania dzisiejszych zwykłych muzułmanów” – mówi Surendra Jondhale, profesor na wydziale polityki na Uniwersytecie w Mumbaju. „Grupy prawicowe wykorzystały Shivaji kontra Aurangzeb – bitwę między dwoma królestwami – do propagowania systemu binarnego hinduizmu kontra muzułmanina”.

W lutym 2023 r., kierowany przez Bharatiya Janata Party Modiego, rząd związkowy zmienił nazwę miasta Aurangabad na Maharasztrze – nazwanego na cześć Aurangzeba – na Sambhaji Nagar. Na wiecach, które odbyły się po zmianie nazwy – i w których uczestniczyli członkowie BJP – T Raja Singh, członek partii i (obecnie zawieszony) ustawodawca, powiedział, że każdy muzułmanin niezadowolony ze zmiany nazwiska zostanie uznany za zdrajcę.

BJP była powszechnie oskarżana o podsycanie napięć religijnych w Indiach i promowanie hinduskiej tożsamości w Indiach, która jest sprzeczna z podstawowymi zasadami pluralizmu religijnego tego kraju.

W odpowiedzi na często bezczelną mowę nienawiści i dyskryminację ze strony osób publicznych, młodzi muzułmanie przyjęli Aurangzeba jako symbol sprzeciwu. „Pochodzi z miejsca niepokoju i upokorzenia, gdzie muzułmanie są nieustannie prowokowani” – mówi Imtiaz Jaleel, prawodawca z Aurangabad. „W normalnych okolicznościach nie sądzę, aby muzułmanie nawet myśleli o Aurangzebie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj