Program „Seinfeld” na Twitchu dowodzi, że AI nie powinna pisać komedii

0
59

Po tym, jak widzowie oznaczyli segment pod kątem transfobicznych uwag, Twitch został zbanowany Nic na zawsze przez dwa tygodnie. Hartle, zawstydzony i przepraszający, powiedział, że będzie bardziej ostrożny przy filtrowaniu tematów pod kątem obraźliwości. Ale nie obiecał, że Larry dostanie zabawniejszy materiał.

Nanyun Peng, adiunkt informatyki na UCLA, bada zdolność sztucznej inteligencji do bycia kreatywnym i jest współautorem artykułów „A Unified Framework for Pun Generation with Humor Principles” i „Pun Generation with Surprise”. Mówi, że nieśmieszność sztucznej inteligencji wynika z faktu, że wykorzystuje model probabilistyczny do określenia najbardziej oczekiwanego pomysłu, a humor opiera się na nieoczekiwanych reakcjach.

Wydaje się to kiepskim usprawiedliwieniem. Pracowałem w pokojach scenarzystów sitcomów i pisanie żartów to po prostu matematyka. Teoretycznie w tym celu należy umieć wykorzystać uczenie maszynowe. W rzeczywistości Peng nauczył kiedyś model AI zasad humoru, tak jak próbowali to wyjaśnić pisarze komediowi. Teorie takie jak reguła trzech i teoria niezgodności. „Nasza maszyna była w stanie wygenerować komunikat„ Chart zatrzymał się, by ściąć zająca ”” — powiedziała mi. Było mi źle, że się nie śmiałam, co zdawało się ją osłabiać. „To nie jest takie zabawne. Ale jest trochę. Kiedy zobaczyliśmy ten wynik, byliśmy podekscytowani”.

Wyzwanie, jak mówi Peng, jest ogromne. „Nie sądzę, żeby ludzie naprawdę rozumieli żarty. Nie ma teorii, w których możesz ich użyć, a potem stajesz się komikiem. Po części to naprawdę talent” – mówi.

Komik Whitney Cummings, która zrobiła robota na swoje podobieństwo do swojego specjalnego programu Netflix 2019, nie była zaskoczona, że ​​sztuczna inteligencja opowiadała okropne dowcipy. „Dlaczego ludzie są zszokowani, że roboty nie są zabawne? Większość ludzi nie jest zabawna. Jedynymi śmiesznymi robotami są Roombas, kiedy utkną pod kanapą” – mówi.

Cummings ogólnie opowiada się za robotami; trzyma nawet wersję siebie robota w swoim domu. Nie spodziewa się jednak, że ją to rozśmieszy. „Komedia jest jedną z niewielu rzeczy, które są tak specyficzne dla istoty ludzkiej” — mówi. „Komedia opowiada o traumie wynikającej z przeżyć człowieka io tym, jak sobie z nim radzi. Robotów nie można urazić”.

Kiedy zapytałem Spike’a Ferestena, który pisał dla Seinfelda od 1996 do 1998, dlaczego myślał Nic na zawsze nie było zabawne, zasugerował, aby zapytać AI, dlaczego to nie jest zabawne. Ale kiedy zalogowałem się do ChatGPT, powiedział, że jest niedostępny, ponieważ jest wyczerpany. Co dziwne, lewa strona strony zawierała wyjaśnienie niepowodzenia za pomocą czatu AI, poproszonego przez „Napisz rutynową komedię o statusie ChatGPT”. Najbardziej zbliżone do żartu było:

Komik: „Chyba na razie będę musiał po prostu rozmawiać z moim kotem. Przynajmniej nie ma listy oczekujących”. (śmiech i klaskanie)

Kiedy wysłałem to do Ferestena, odpowiedział: „To tak, jakby pytać, dlaczego Spock nie jest zabawny”.

W rzeczywistości, kiedy mogłem później zalogować się do ChatGPT i zapytałem, dlaczego to nie jest zabawne, bot w zasadzie powiedział to samo, co Feresten, tylko z mniejszym humorem: „Podczas gdy sztuczna inteligencja może rozpoznawać wzorce i generować odpowiedzi na ich podstawie, nie ma poczucia humoru w taki sam sposób jak ludzie. Nie doświadcza emocji, nie rozumie kontekstu ani nie wychwytuje niuansów języka w taki sam sposób, jak robią to ludzie”.

Mimo to był w stanie podsumować ten artykuł w kilka sekund: Powinienem był rzucić więcej żartów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj