Prymitywne komórki Asgardu pokazują życie na krawędzi złożoności

0
81

Spang i Schleper powiedzieli, że odkrycie, że Loki ma macki aktynowe, dodaje wiarygodności scenariuszowi eukariogenezy zwanemu modelem wywróconym na lewą stronę. W 2014 roku biolog komórkowy Buzz Baum z University College London i jego kuzyn, biolog ewolucyjny David Baum z University of Wisconsin w Madison, zaproponowali pomysł, który omawiali na imprezach rodzinnych: że pierwsze eukarionty urodziły się po prostym przodku komórki wystają poza ściany komórkowe. Najpierw te ramiona sięgnęły w kierunku symbiotycznej bakterii. W końcu zamknęli się wokół tego partnera, zamieniając go w proto-mitochondrium. Zarówno oryginalna komórka archeologiczna, jak i schwytany symbiont zostały otoczone szkieletem dostarczonym przez ramiona.

Kiedy archeony Asgardu były jeszcze znane tylko ze skrawków środowiskowego DNA, Baum poprosił uczestników konferencji, aby narysowali, jak według nich będą wyglądać te organizmy. Jego własny rysunek oparty na pomysłach wywróconych na lewą stronę, które przewidywały, że będą mieli wystające ramiona, zaskoczył pozostałych zgromadzonych naukowców. W tamtym czasie, jak powiedział Schleper, wydawało się to „tak dziwne, że robi tę zabawną sugestię”.

Atmosfera rywalizacji

Wydarzenia eukariogenezy zostały tak zaciemnione przez interwencję czasu i wymianę genów, że możemy nigdy nie poznać ich z całą pewnością.

Na przykład dwa gatunki Lokiego, które są obecnie w kulturze, to współczesne organizmy, które różnią się od starożytnych archeonów w taki sam sposób, w jaki żyjący, śpiewający kardynał różni się od pradawnego dinozaura, z którego wyewoluował. Grupa Loki nie jest nawet podzbiorem archeonów Asgardu, który według analiz genetycznych jest najbliżej spokrewniony z eukariontami. (Opierając się na znanych genomach Asgardu, przedruk opublikowany przez Ettema i jego współpracowników w marcu dowodził, że przodkiem eukariontów był archeon Heimdalla.)

Mimo to laboratoria na całym świecie stawiają na to, że wprowadzenie bardziej zróżnicowanych przedstawicieli grupy Asgard do uprawy da bonanzę nowych wskazówek na temat ich – i naszego – wspólnego przodka. Schleper próbuje. Podobnie jest z Etemą. Podobnie Baum, który powiedział, że jego laboratorium wkrótce powita nowego kolegę, który przyniesie fiolki archeonów z grup takich jak Heimdall i Odin. Podobnie Imachi, który odmówił rozmowy Kwanty dla tej historii.

„Gdybym miał teraz udzielić wywiadu, najprawdopodobniej rozmawiałbym o nowych danych, które nie zostały jeszcze opublikowane” – wyjaśnił w e-mailu, dodając, że jego grupa pochwaliła wysiłki zespołu Schlepera. „Jest teraz bardzo konkurencyjny (chociaż nie lubię tego rodzaju konkurencji)” – dodał.

Inne źródła również ubolewały nad nadmiernie ciśnieniową atmosferą. „Byłoby miło, gdyby pole było bardziej otwarte na dzielenie się” – powiedział Spang. Presja ciąży najbardziej na młodych naukowcach, którzy mają tendencję do podejmowania projektów kultywacyjnych wysokiego ryzyka i wysokich nagród. Sukces może dodać blasku Natura papier do swojego CV. Ale marnowanie lat na nieudane wysiłki może zniweczyć ich szanse na znalezienie pracy naukowej. „To naprawdę niesprawiedliwa sytuacja” — powiedział Schleper.

Na razie jednak wyścig trwa. Kiedy kuzyni Baum opublikowali swoje pomysły na temat eukariogenezy w 2014 roku, powiedział Buzz Baum, założyli, że prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdy. Potem nagle pojawili się Asgardczycy, oferując nowe przebłyski liminalnych, przejściowych etapów, które ożywiły życie od jednokomórkowej prostoty do nadbiegu.

„Zanim zniszczymy tę piękną planetę, powinniśmy trochę poszukać, ponieważ na planecie Ziemia są fajne rzeczy, o których nic nie wiemy. Może istnieją rzeczy, które są czymś w rodzaju żywych skamielin – stanami pośrednimi” – powiedział. „Może jest na mojej zasłonie prysznicowej”.

Oryginalna historia przedruk za zgodą Magazyn Quanta, niezależną redakcyjnie publikację pt Fundacji Simonsa którego misją jest zwiększanie publicznego zrozumienia nauki poprzez informowanie o rozwoju badań i trendach w matematyce, naukach fizycznych i przyrodniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj