Przestań używać aplikacji społecznościowych. Wersja internetowa jest często lepsza

0
77

mogę scrollować przez wybraną przeze mnie oś czasu, kiedy tylko zechcę, co jest cudem techniki. Wada: robię to często, nawet jeśli chciałbym robić coś innego.

Mając to na uwadze, ostatnio myślałem o tym, jak chciałbym, aby media społecznościowe były trochę gorsze – aby dodać najmniejszego tarcia, żebym nie spędzał tak dużo czasu na przewijaniu zagłady. Znalazłem idealne rozwiązanie: korzystanie z internetowej wersji sieci społecznościowych na moim telefonie zamiast instalowania aplikacji. Każda sieć społecznościowa — Instagram, Twitter, Facebook, a nawet LinkedIn — działa w przeglądarce w telefonie. Używanie tego zamiast aplikacji jest trochę szalone, co dla mnie dodaje wystarczająco dużo tarcia, aby przypomnieć mi, że mógłbym zrobić coś lepszego z moim ograniczonym czasem na tej planecie.

Ale jest coraz lepiej. Mówiłem o tym, jak zawsze powinieneś kwestionować ustawienia domyślne, a pomysł, że musisz zainstalować aplikację, aby korzystać z sieci społecznościowej, jest szczególnie silnym ustawieniem domyślnym. Zamiast tego korzystanie z aplikacji internetowej jest pod pewnymi względami lepsze niż dedykowana aplikacja. Dlatego.

Brak podstępnego dostępu do danych

Aplikacje społecznościowe mają tendencję do proszenia o wiele informacji. Niektóre z nich mają sens — na przykład jeśli chcesz przesyłać zdjęcia, Facebook będzie potrzebował dostępu do Twojej biblioteki zdjęć. Niektóre z nich mają mniej sensu — czy jakakolwiek aplikacja społecznościowa rzeczywiście potrzebuje Twojej bieżącej lokalizacji?

Można dowiedzieć się, które aplikacje mają uprawnienia do robienia czego, ale jeśli korzystasz z internetowej wersji aplikacji społecznościowych, nie musisz tego robić. To dlatego, że strony internetowe nie działają stale w tle Twojego urządzenia — ładują się tylko wtedy, gdy o to poprosisz. To mit, że Facebook słucha twoich rozmów, ale jeśli nie zainstalujesz aplikacji Facebooka, to nawet hipotetycznie nie jest to możliwe.

Brak powiadomień

Ten ma wady i zalety. Dzięki powiadomieniom w telefonie nigdy nie przegapisz niczego, co dzieje się w wybranej przez Ciebie sieci społecznościowej. To świetnie, jeśli chcesz być stale podłączony, ale jest to również duża część tego, co sprawia, że ​​te sieci społecznościowe są tak uzależniające.

Mówiąc prościej, jeśli starasz się bardziej uważać na korzystanie z mediów społecznościowych, powiadomienia stanowią dość duży problem. Internetowa wersja serwisów społecznościowych nie może jednak przesyłać powiadomień na Twoje urządzenie. Dzięki temu możesz być świadomy tego, kiedy chcesz sprawdzić media społecznościowe. Jasne, od czasu do czasu możesz impulsywnie wpisać „Instagram.com” w przeglądarce, ale będzie to spowodowane dokonaniem wyboru, a nie powiadomieniem.

Okropne funkcje są dodawane rzadziej

Instagram staje się coraz gorszy. Tam, gdzie kiedyś przewijałem kolekcję zdjęć od znajomych, teraz dostaję trochę tego, a następnie tanią podróbkę TikTok.

Nie mogę tego dla ciebie naprawić — sieci społecznościowe są zachęcane do przewijania, a nie do upewnienia się, że jesteś szczęśliwy, gdy to robisz. Najwyraźniej problem ze starym Instagramem polegał na tym, że przestałeś przewijać, gdy przestałeś widzieć nowe zdjęcia. Alternatywą jest niekończący się strumień „treści” dobranych algorytmicznie. Nie jestem technologiem ani futurystą, ale wydaje mi się prawdopodobne, że Meta (która jest właścicielem Instagrama i Facebooka) będzie nadal ulepszać swoje produkty, próbując wycisnąć każdą cząstkę potencjalnej uwagi – i przychodów – z z ciebie.

Nie mogę tego za ciebie rozwiązać, ale korzystanie z internetowej wersji danej sieci społecznościowej wydaje się opóźniać najgorsze funkcje przynajmniej na jakiś czas. Na przykład internetowa wersja Instagrama dopiero niedawno dodała wspomniany strumień śmieci po zakończeniu przewijania. Oznacza to, że jeśli korzystałeś z internetowej wersji Instagrama, masz sześć miesięcy dodatkowego spokoju. Oznacza to również, że wersja internetowa prawdopodobnie zostanie oszczędzona, niezależnie od tego, jakie piekło wymyśli zespół Instagrama – przynajmniej na chwilę. Nie jest to dużo, przyznaję, ale zawsze coś.

Jak dodać dowolną witrynę do ekranu głównego

Osobiście lubię wpisywać adresy URL sieci społecznościowych w przeglądarce, aby je otworzyć — to niezła ilość tarcia. Jeśli jednak wolisz tego nie robić, możesz dodać ikony internetowej wersji dowolnej sieci społecznościowej do ekranu głównego, aby móc je otwierać jak aplikacje.

Na iPhonie lub iPadzie otwórz witrynę w Safari i stuknij Dzielić przycisk po prawej stronie paska adresu. Uzyskiwać Dodaj do ekranu głównego a ikona z odpowiednim logo zostanie dodana do ekranu głównego.

W systemie Android otwórz witrynę w przeglądarce Chrome, stuknij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu, a następnie stuknij Dodaj do ekranu głównego. Zauważ, że w niektórych przypadkach to powie Zainstaluj aplikację zamiast tego — Twitter zrobił to za mnie. Jest ku temu techniczny powód, dotyczący czegoś, co nazywa się Progressive Web App, ale nie musisz się tym martwić. Tak czy inaczej, ikona pojawi się na ekranie głównym Androida.

Naprawdę trudno jest świadomie korzystać z mediów społecznościowych. Nie sądzę, aby korzystanie z aplikacji internetowej było magiczną sztuczką, która rozwiąże moje impulsywne sprawdzanie — wymaga to ode mnie pracy. To jednak narzędzie, które mam.

Mogę uczynić to jeszcze skuteczniejszym, wylogowując się po zakończeniu przewijania, co oznacza, że ​​następnym razem, gdy będę chciał przewijać, będę musiał wprowadzić hasło. Każde dodatkowe tarcie, które dodaję, sprawia, że ​​trochę łatwiej jest przełamać moje nawyki, czego chcę dla siebie. Jeśli też tego chcesz, daj mu szansę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj