Przewodnik WIRED po 5G

0
111

Przyszłość zależy na łączność. Od sztucznej inteligencji i samojezdnych samochodów, przez telemedycynę i rzeczywistość mieszaną, po technologie, o których jeszcze nie śniliśmy, wszystko, co, jak mamy nadzieję, uczyni nasze życie łatwiejszym, bezpieczniejszym i zdrowszym, wymaga szybkich i zawsze dostępnych połączeń internetowych. Aby nadążyć za popytem, ​​branża telefonii komórkowej wprowadziła technologię 5G — nazwaną tak, ponieważ jest to piąta generacja technologii sieci bezprzewodowych.

5G zapewnia szybsze prędkości do 10 gigabitów na sekundę (Gb/s) w telefonie. To wystarczająco szybko, aby pobrać film 4K w 25 sekund. Ale 5G to nie tylko szybsze połączenia. Zapewnia również mniejsze opóźnienia i umożliwia jednoczesne podłączenie większej liczby urządzeń.

Co to jest 5G?

Jako piąta generacja sieci komórkowych, 5G jest światowym standardem bezprzewodowym. Wszystkie sieci komórkowe przesyłają zakodowane dane za pomocą fal radiowych. Fale radiowe mają różne częstotliwości i są podzielone na pasma. Poprzednie generacje, takie jak 4G, działały na niskich i średnich częstotliwościach, ale 5G może działać na niskich, średnich i wysokich częstotliwościach (znanych również jako fale milimetrowe). Niższe częstotliwości mogą przemieszczać się dalej i przenikać przez przeszkody, ale oferują stosunkowo niskie prędkości, podczas gdy wyższe częstotliwości są znacznie szybsze, ale mają ograniczony zasięg i mają trudności z przechodzeniem przez obiekty.

Podczas gdy 5G otwiera pasmo niewykorzystanych częstotliwości radiowych na górnym końcu widma, obejmuje również nowe technologie i techniki łączenia fragmentów widma, które są już w użyciu. Na najniższym poziomie 5G wygląda i działa bardzo podobnie do 4G.

Wdrożenie 5G

Operatorzy budują swoje sieci 5G już od kilku lat, ale przyjęli różne podejścia. Wszyscy przewoźnicy rozpoczęli od zbudowania 5G w oparciu o istniejące sieci, które zapewniały wiele połączeń, ale nie przy dużych prędkościach związanych z 5G. Niedawno zaczęli budować nowe wysokopasmowe sieci 5G, ale są one w dużej mierze ograniczone do miast lub określonych miejsc w miastach. Możesz uzyskać szeroki przegląd, korzystając z mapy 5G firmy Ookla.

Verizon oferuje niskopasmowe 5G w całym kraju, oznaczone jako 5G Nationwide na swojej mapie zasięgu. Verizon oferuje średnie pasmo 5G w wielu obszarach miejskich i wysokie pasmo 5G w wielu miastach, ale zasięg średniego i wysokiego pasma jest połączony razem i oznaczony jako 5G Ultra Wideband lub 5G UW.

AT&T oferuje również zasięg 5G w niskim paśmie w większości kraju i zasięg w średnim paśmie w niektórych miastach, które na mapie zasięgu są oznaczone po prostu jako 5G. Wysokie pasmo 5G AT&T jest obecnie ograniczone do wybranych miejsc, takich jak stadiony, i jest oznaczone jako 5G+. Na początku swoich wysiłków 5G AT&T reklamowało swoją ulepszoną sieć LTE jako „5G E” i zostało skarcone przez National Advertising Review Board za wprowadzanie klientów w błąd.

T-Mobile oferuje niskopasmowe 5G w całym kraju, oznaczone na mapie zasięgu jako 5G Extended Range. Jego średnie i wysokie pasmo 5G jest oznaczone jako 5G Ultra Capacity.

Ostatecznie dostępność i prędkości 5G są zmienne, ponieważ usługa 5G jest oferowana w trzech pasmach. Niskie pasmo, które generalnie działa poniżej 1 GHz, może osiągnąć prędkość 250 Mb/s. Kompromisem za stosunkowo mniejsze prędkości pasma dolnego jest szeroki zasięg, co oznacza, że ​​operatorzy mogą pozostawić większą odległość między wieżami przy użyciu tego rodzaju sprzętu.

Analitycy nazywają środkowe pasmo widma 5G słodkim punktem, ponieważ ma szeroki zasięg geograficzny i jest szybsze niż pasmo niskie. Pasmo środkowe działa w zakresie od 1 do 6 GHz i może osiągnąć prędkość do 1 Gb/s.

Jednak aby osiągnąć najwyższe prędkości związane z 5G, operatorzy potrzebują technologii fal milimetrowych (lub mmWave), która wykorzystuje najwyższy koniec widma bezprzewodowego, działającego z częstotliwością 20 GHz i wyższą. mmWave może zapewnić prędkości wielu gigabajtów, ale sygnały fal milimetrowych są mniej niezawodne na długich dystansach i łatwo zakłócane przez przeszkody, takie jak drzewa, ludzie, a nawet deszcz. Aby uczynić go praktycznym do użytku mobilnego, operatorzy muszą rozmieścić ogromną liczbę małych punktów dostępowych w miastach, zamiast polegać na kilku dużych wieżach komórkowych, jak to ma miejsce obecnie.

Ustalenie, czy 5G jest dla Ciebie dostępne iw jakiej formie, wymaga trochę pracy detektywistycznej, ale będziesz także potrzebować urządzenia zdolnego do obsługi sygnału 5G.

Smartfony 5G

Każdy, kto chce skorzystać z tych nowych sieci 5G, potrzebuje odpowiedniego urządzenia. Większość głównych producentów telefonów oferuje teraz telefony 5G, ale, jak widzieliśmy, 5G to pojęcie ogólne. Wszystkie telefony 5G obsługują pasma niskie i średnie (często oznaczane jako „sub-6”, ponieważ działają na częstotliwościach 6 GHz i niższych), ale nie wszystkie telefony 5G obsługują połączenia wysokopasmowe. Jeśli potrzebujesz smartfona, który może korzystać z sieci szerokopasmowych (mmWave), poszukaj obsługi mmWave.

Obsługę mmWave można znaleźć w telefonach z wyższej półki, takich jak iPhone 14 Pro firmy Apple, Google Pixel 7 Pro i Samsung Galaxy S22 w USA. Warto zauważyć, że te same modele są często sprzedawane bez obsługi mmWave w innych krajach.

Co oznacza dla mnie 5G?

Wiele szumu wokół 5G koncentruje się na jego potencjale. Ponieważ smartfony podłączone do 4G LTE mogą już przesyłać strumieniowo wysokiej jakości wideo, być może zastanawiasz się, co 5G wnosi do stołu dla zwykłych ludzi. Oprócz wyższych prędkości pobierania, mniejsze opóźnienia są korzystne dla gier wieloosobowych i gier w chmurze, zwiększając szybkość reakcji. Większa przepustowość 5G umożliwiająca bezproblemowe łączenie wielu urządzeń pomaga również utrzymać nas wszystkich w trybie online, gdy jesteśmy częścią tłumu, czy to na zatłoczonym koncercie, czy na meczu piłki nożnej.

Stabilność i szybkość 5G obiecują również poprawę w samochodach bez kierowcy, zdalnie sterowanych dronach i wszędzie tam, gdzie czas reakcji ma kluczowe znaczenie. Chociaż wymierne korzyści są dziś ograniczone, istnieje ogromny potencjał dla większej liczby usług przetwarzania w chmurze, doświadczeń rzeczywistości rozszerzonej i wszystkiego, co nastąpi później. Ale prawdziwa zabójcza aplikacja 5G dla konsumentów pozostaje nieuchwytna.

Wyścig o dominację 5G

Stany Zjednoczone chciały przejąć wiodącą rolę we wdrażaniu 5G na całym świecie, ale jak dotąd nie udało im się to w pełni. Huawei z siedzibą w Chinach jest wiodącym na świecie producentem sprzętu sieciowego 5G i chociaż jego sprzęt jest szeroko stosowany, firma spotkała się z kontrolą, a nawet zakazami ze strony krajów zachodnich za rzekome powiązania z chińskim rządem. Inne firmy produkujące sprzęt 5G, takie jak Nokia, Ericsson i Samsung – z których żadna nie ma siedziby w USA – mogły skorzystać z zakazów.

Według brytyjskiej firmy badawczej Opensignal, pod względem szybkości, Stany Zjednoczone nie znajdują się w pierwszej piętnastce krajów, z których wynika, że ​​Korea Południowa ma najwyższą prędkość pobierania 5G na poziomie 432,7 Mb/s, a następnie Malezja, Szwecja, Bułgaria, i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Gdzie USA zrobił wysoki wynik uzyskała dostępność 5G, z wynikiem 25,2 procent, co oznacza, że ​​użytkownicy spędzali ponad jedną czwartą swojego czasu z aktywnym połączeniem 5G – imponujący wynik jak na kraj wielkości USA i znak, że wdrażanie nabiera tempa tempo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj