Rok 2022 nie był najcieplejszym w historii. Nie ma co świętować

0
123

Azja miała drugi najcieplejszy rok w historii. 30 kwietnia temperatura osiągnęła 120 stopni Fahrenheita w Jacobabadzie w Pakistanie – nietypowo wcześnie jak na ten region. Kiedy nadeszło lato, fale upałów mogły w samym lipcu w Unii Europejskiej zabić 50 000 ludzi, a gdy roślinność wyschła, w Londynie wybuchły pożary, które strawiły duże połacie Francji, Hiszpanii i innych krajów europejskich. Susze nawiedziły Europę, zachodnie Stany Zjednoczone i Chiny, zagrażając dostawom żywności, gdy plony osiągnęły swoje granice termiczne, ryzykując niedobory podstawowych zbóż i warzyw oraz podnosząc ceny dóbr luksusowych, takich jak wino.

„Wielka Brytania miała najcieplejszy rok w historii, a Europa Zachodnia miała najcieplejsze lato w historii. Nie wszędzie, nie co roku, ale dość konsekwentnie, te rekordy są bijane na całym świecie – mówi Schmidt. „Mieliśmy 40 stopni Celsjusza [104 degrees F] Temperatury na południu Wielkiej Brytanii. To się nigdy nie wydarzyło, a oni są całkowicie nieprzygotowani.

Dzięki uprzejmości Berkeley Earth

Możesz zobaczyć te absurdalne temperatury na powyższej mapie z innego globalnego raportu temperatury 2022 opublikowanego dzisiaj przez grupę badawczą non-profit Berkeley Earth, która zgadza się, że był to piąty najcieplejszy rok w historii. Według ich obliczeń w 2022 roku prawie 90 procent powierzchni planety było znacznie cieplejsze niż średnia temperatura między 1951 a 1980 rokiem.

Zwróć uwagę na pas fajnej La Niña w kolorze niebieskim u wybrzeży Ameryki Południowej, a dla kontrastu, jak czerwony jest Bliski Wschód, Azja i Europa. „Około 380 milionów ludzi żyje na obszarach, gdzie w tym roku odnotowano najwyższą temperaturę bezwzględną” — mówi Zeke Hausfather, naukowiec z Berkeley Earth. „Chociaż można mieć dużą zmienność z roku na rok ze względu na dynamikę oceanów na Pacyfiku, w dłuższej perspektywie sygnał ocieplenia napędzany przez człowieka jest całkiem jasny”.

Mapa pokazuje, że zaczerwienienie rozciąga się na Arktykę, co wskazuje na wyższe temperatury w regionie, który obecnie ociepla się cztery i pół razy szybciej niż średnia światowa, jak ogłosili tego lata naukowcy. Jest to znane jako wzmocnienie arktyczne: w miarę topnienia większej ilości lodu odsłania ciemniejszy ląd pod spodem, który pochłania więcej energii słonecznej, podnosząc w ten sposób temperaturę. Możesz zobaczyć, jak wymknęło się to spod kontroli na poniższym wykresie, który również pochodzi z raportu Berkeley Earth.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj