Rosyjski zabójczy dron na Ukrainie budzi obawy przed sztuczną inteligencją podczas działań wojennych

0
232

Ale drony zwróciły również uwagę na kluczową lukę w inwazji na Rosję, która właśnie wkracza w trzeci tydzień. Siły ukraińskie użyły zdalnie sterowanego drona tureckiego o nazwie TB2 z doskonałym skutkiem przeciwko siłom rosyjskim, strzelając pociskami kierowanymi w rosyjskie wyrzutnie rakiet i pojazdy. Dron wielkości paralotni, który opiera się na niewielkiej załodze na ziemi, jest powolny i nie może się obronić, ale okazał się skuteczny w walce z zaskakująco słabą rosyjską kampanią powietrzną.

W tym tygodniu administracja Bidena zapowiedziała również, że dostarczy Ukrainie małą amunicję krążącą produkcji amerykańskiej o nazwie Switchblade. Ten jednorazowy dron, który jest wyposażony w materiały wybuchowe, kamery i systemy naprowadzania, ma pewne autonomiczne możliwości, ale opiera się na osobie, która podejmuje decyzje o tym, które cele atakować.

Jednak Bendett kwestionuje, czy Rosja wypuściłaby drona napędzanego sztuczną inteligencją z zaawansowaną autonomią w tak chaotycznym środowisku, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak słabo skoordynowana wydaje się być ogólna strategia powietrzna kraju. „Rosyjskie wojsko i jego możliwości są teraz poddawanym surowym testom na Ukrainie” – mówi. „Jeśli [human] siły naziemne z całym swoim wyrafinowanym zbieraniem informacji nie mogą tak naprawdę zrozumieć tego, co dzieje się na ziemi, więc jak mógłby dron?”

Kilku innych ekspertów wojskowych kwestionuje rzekome możliwości KUB-BLA.

„Firmy, które produkują te włóczące się drony, mówią o swoich autonomicznych cechach, ale często autonomia obejmuje korekty lotu i manewrowanie w celu trafienia w cel zidentyfikowany przez operatora, a nie autonomię w sposób, w jaki społeczność międzynarodowa określiłaby autonomiczną broń” – mówi Michael. Horowitz, profesor Uniwersytetu Pensylwanii, który śledzi technologię wojskową.

Pomimo takich niepewności, kwestia sztucznej inteligencji w systemach uzbrojenia stała się ostatnio kontrowersyjna, ponieważ technologia ta szybko trafia do wielu systemów wojskowych, na przykład w celu pomocy w interpretacji danych wejściowych z czujników. Wojsko USA utrzymuje, że człowiek powinien zawsze podejmować śmiertelne decyzje, ale USA sprzeciwiają się również zakazowi rozwoju takich systemów.

Dla niektórych pojawienie się KUB-BLA pokazuje, że jesteśmy na śliskim zboczu w kierunku zwiększenia wykorzystania sztucznej inteligencji w broni, która ostatecznie usunie ludzi z równania.

„Będziemy świadkami jeszcze większego rozprzestrzeniania się takiej śmiercionośnej autonomicznej broni, chyba że więcej krajów zachodnich nie zacznie popierać ich zakazu”, mówi Max Tegmark, profesor na MIT i współzałożyciel Future of Life Institute, organizacji, która prowadzi kampanię przeciwko takiej broni.

Inni uważają jednak, że sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak trudno będzie naprawdę wykorzystać zaawansowaną sztuczną inteligencję i autonomię.

William Alberque, dyrektor ds. strategii, technologii i kontroli zbrojeń w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych mówi, że biorąc pod uwagę sukces, jaki Ukraina odniosła z TB2, Rosjanie nie są gotowi do wdrażania bardziej zaawansowanej technologii. „Widzimy, jak rosyjscy kretyni stają się własnością systemu, na który nie powinni być podatni”.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj