Rozpoczęło się polowanie na złodziei FTX

0
35

Oznacza to, że złodziejom będzie bardzo trudno uciec ze swoimi zyskami w formie, którą można wydać bez ich identyfikacji, mówi Michelle Lai, obrończyni prywatności kryptowalut, inwestor i konsultant, która twierdzi, że śledzi ruchy skradzionych funduszy FTX za pomocą „ chorobliwa fascynacja”. Ale prawdziwym pytaniem, mówi Lai, jest to, czy identyfikacja złodziei zapewni jakiekolwiek środki odwoławcze: w końcu wielu najbardziej płodnych złodziei kryptowalut to Rosjanie lub Koreańczycy z Korei Północnej działający w krajach nieobjętych ekstradycją, poza zasięgiem zachodnich organów ścigania. „Nie chodzi o to, czy będą wiedzieć, kto to zrobił. Chodzi o to, czy będzie to możliwe do zaskarżenia”, mówi Lai. „Niezależnie od tego, czy są na lądzie”.

W międzyczasie Lai i wielu innych krypto-obserwatorów uważnie przyglądało się jednemu adresowi Ethereum, który obecnie posiada fundusze o wartości około 192 milionów dolarów. Konto wysyłało niewielkie sumy tokenów opartych na Ethereum – z których niektóre wydają się mieć niewielką lub żadną wartość – na różne konta giełdowe, a także konta wynalazcy Ethereum Vitalika Buterina i ukraińskich kont zbieraczy funduszy kryptowalutowych. Ale Lai domyśla się, że te transakcje mają prawdopodobnie po prostu skomplikować obraz dla organów ścigania lub innych obserwatorów przed jakąkolwiek prawdziwą próbą prania lub wypłaty pieniędzy.

Kradzież FTX – niezależnie od tego, czy kradzież wynosi 338 milionów dolarów, czy 477 milionów dolarów – nie stanowi bezprecedensowego łupu w świecie przestępczości kryptowalutowej. Podczas włamania pod koniec marca na Ronin Bridge, giełdę kryptowalut do gier, północnokoreańscy złodzieje zabrali 540 milionów dolarów. A na początku tego roku śledzenie kryptowalut doprowadziło do aresztowania nowojorskiej pary oskarżonej o pranie 4,5 USD miliard w krypto.

Ale w przypadku głośnej kradzieży FTX i ogólnego upadku giełdy, śledzenie błędnych funduszy może pomóc w rozwianiu – lub potwierdzeniu – wirujących podejrzeń, że ktoś z FTX był odpowiedzialny za kradzież. Dyrektor generalny firmy z Bahamów, Sam Bankman-Fried, który złożył rezygnację w piątek, stracił praktycznie całą swoją fortunę wartą 16 miliardów dolarów. Według niepotwierdzonego raportu CoinTelegraph, on i dwaj inni dyrektorzy FTX są „pod nadzorem” na Bahamach, co uniemożliwia im opuszczenie kraju. Reuters poinformował również pod koniec zeszłego tygodnia, że ​​Bankman-Fried posiadał „tylne wejście”, które zostało wbudowane w system zgodności FTX, umożliwiając mu wypłacanie środków bez ostrzegania innych w firmie.

Pomimo tych podejrzeń Janczewski z TRM Labs zwraca uwagę, że chaos związany z krachem FTX mógł być dla hakerów okazją do wykorzystania spanikowanych pracowników i nakłonienia ich, powiedzmy, do kliknięcia wiadomości phishingowej. Lub, jak zauważa Michelle Lai, zbankrutowani pracownicy poufnych informacji mogli współpracować z hakerami, aby odzyskać część utraconych aktywów.

W miarę jak narastają pytania o to, czy – lub w jakim stopniu – kierownictwo FTX może być odpowiedzialne za kradzież, sprawa zaczęła przypominać, bardziej niż jakikolwiek niedawny napad na kryptowaluty, bardzo starą: kradzież wartości pół miliarda dolarów bitcoiny, odkryte w 2014 roku na Mt.Gox, pierwszej giełdzie kryptowalut. W tym przypadku analiza łańcucha bloków przeprowadzona przez firmę Chainalysis zajmującą się śledzeniem kryptowalut, wraz z organami ścigania, pomogła przypisać kradzież zewnętrznym hakerom, a nie pracownikom Mt.Gox. Ostatecznie Aleksander Vinnik, Rosjanin, został aresztowany w Grecji w 2017 r., a później skazany za pranie skradzionych funduszy z Góry Gox, uniewinniając zaciekłą kadrę kierowniczą Góry Gox.

Wciąż nie jest jasne, czy historia się powtórzy, a śledzenie kryptowalut udowodni niewinność pracowników FTX. Ale ponieważ więcej oczu niż kiedykolwiek przeczesuje łańcuchy blokowe gospodarki kryptowalutowej, pewniejsze jest założenie, że kryminał stojący za kradzieżą FTX prędzej czy później przedstawi odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj