Rozpoczęły się wojny o kulturę kuchenek gazowych

0
62

Nowy sposób aby pokazać, że Twoja przynależność polityczna może się ujawnić i jest blisko domu. Tak blisko, że znajdziesz go w swojej kuchni.

W tym tygodniu na nowo rozgorzała debata na temat kuchenek gazowych, która w Stanach Zjednoczonych potoczyła się wzdłuż linii ideologicznych: podczas gdy naukowcy, regulatorzy i politycy Demokratów wskazują na problematyczne emisje z urządzeń gazowych, konserwatyści domagają się swoich praw do gotowania, jak chcą. No cóż, sytuacja szybko się nagrzewa, jak na kuchence gazowej: „Jeśli maniacy z Białego Domu przyjdą po mój piec, mogą go wyrwać z moich zimnych, martwych rąk. PRZYJDŹ I ZRÓB TO!!” Powiedział kongresman Ronny Jackson z Teksasu Świergot. Kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku klasnął z powrotem: „Czy wiesz, że ciągła ekspozycja na NO2 z kuchenek gazowych jest związana ze zmniejszoną wydajnością poznawczą[?]”

Podobnie jak w przypadku samochodów elektrycznych – prezydent USA Joe Biden forsował nowe opcje elektryczne, ale niektórzy Republikanie określają je jako kosztowne i niewygodne – piec znajduje się w centrum wojny kulturowej. Ludzie mają bardzo silne uczucia do ryczącego płomienia ich kuchenek gazowych i cieszą się szybkością i precyzją gotowania. Dla Republikanów jest to kolejna kwestia do poruszenia, gdy rozdzierają program klimatyczny Bidena i malują politykę, gdy rząd przesadza.

Niewiele nowych informacji napędza debatę. Naukowcy od dawna wiedzą, że kuchenki gazowe emitują toksyczne emisje, które mogą szkodzić środowisku i zdrowiu ludzi. Ale jedna korzyść ze sparingów polityków na Twitterze; coraz więcej osób dowiaduje się, jak ich potężne kuchenki gazowe, idealne do smażenia steków podgrzewających żeliwne naczynia kuchenne, mogą niekorzystnie wpływać na ich zdrowie.

„Stwierdzamy, że te piece nie są tak czyste, jak myśleliśmy”, mówi Eric Lebel, starszy naukowiec w PSE Healthy Energy, instytucie zajmującym się polityką zajmującą się energią, zdrowiem publicznym i środowiskiem, który badał emisje z kuchenek gazowych . „To nie tylko problem klimatyczny czy zdrowotny. Ale to jedno i drugie w tym samym czasie”.

Badania Lebela wykazały, że kuchenki gazowe emitują metan, istotny gaz cieplarniany. Emisje te występują nawet wtedy, gdy piece nie są używane. Ale przy szalejących palnikach kuchenki gazowe emitują również dwutlenek azotu, który może podrażniać układ oddechowy.

Naukowcy zaczynają również łączyć emisje z kuchenek gazowych bezpośrednio z problemami zdrowotnymi. Badanie przeprowadzone w grudniu 2022 r. przez środowiskowy think tank RMI wykazało, że 12,7 procent przypadków astmy u dzieci w USA można przypisać kuchenkom gazowym. Naukowcy z Australii doszli do podobnych wniosków w badaniu z 2018 roku, stwierdzając, że 12,3 procent przypadków astmy u dzieci można przypisać piecom (liczba ta spadła do 3,4 procent, gdyby kuchnie miały wydajne systemy wentylacyjne). Ale astma to skomplikowana choroba, na którą wpływają genetyka, alergie, infekcje i narażenie na zanieczyszczenia inne niż piece, takie jak zanieczyszczenie powietrza i dym.

Z kuchenek gazowych może również wyciekać benzen, rakotwórczy gaz, pokazuje kolejne badanie, nad którym pracował Lebel. W małych kuchniach ze słabą wentylacją i wysokoemisyjnymi piecami poziomy te mogą być porównywalne z mieszkaniem z palaczem, mówi Lebel.

Wszystko w ogniu

Niedawny dramat związany z piecami został pobudzony przez oświadczenia Richarda Trumki Jr. z amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich, który nazwał piece „ukrytym zagrożeniem” i powiedział Bloombergowi w tym tygodniu, że „każda opcja jest na stole”, w tym potencjalne zakazy. Wyjaśnił, że takie przepisy prawne dotyczyć będzie nowych produktów. Biden nie popiera planów zakazania kuchenek gazowych. Przewodniczący komisji wydał oświadczenie wyjaśniające, że „bada emisje gazów w piecach i odkrywa nowe sposoby radzenia sobie z zagrożeniami dla zdrowia”, a nie zamierza zakazać kuchenek gazowych.

Ale to trend, który już się dzieje. Kilka miast w USA, w tym Los Angeles, San Francisco, Seattle i Nowy Jork, wprowadziło różne zakazy dotyczące urządzeń gazowych w nowych konstrukcjach, a gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul wspiera ambitną misję uczynienia wszystkich nowych budynków w stanie całkowicie elektrycznymi. Ale ludzie są odporni i jest tam wiele kuchenek gazowych. Ponad jedna trzecia Amerykanów ma kuchenki gazowe, podobnie jak ponad 30 procent Europejczyków. Restauracje martwią się o swoją zdolność do gotowania niektórych kuchni bez dokładności, na jaką pozwalają ryczące płomienie, a także o rosnące rachunki za prąd, ponieważ prąd kosztuje więcej niż gaz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj