Rzeki atmosferyczne w Kalifornii są coraz gorsze

0
114

Ta historia pierwotnie pojawił się na Przemiał i jest częścią Biurko klimatyczne współpraca.

Kalifornia nie jest obca dużym wahaniom między deszczową a suchą pogodą. Atmosferyczne burze rzeczne, które nawiedziły ten stan tej zimy, są częścią systemu, który od dawna przerywa okresy suszy ogromnymi ulewami – w rzeczywistości zapewniają one od 30 do 50 procent wszystkich opadów na Zachodnim Wybrzeżu.

Parada burz, która nawiedziła Kalifornię w ostatnich miesiącach, spowodowała upuszczenie ponad 30 bilionów galonów wody na stan, uzupełniając zbiorniki, które stały puste od lat i zasypując górskie miasta śniegiem.

Ale zmiany klimatu sprawiają, że burze te są znacznie bardziej wilgotne i intensywne, zwiększając ryzyko potencjalnych powodzi w Kalifornii i innych stanach wzdłuż zachodniego wybrzeża. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że powietrze nad Pacyfikiem będzie zatrzymywać więcej wilgoci wraz ze wzrostem temperatury mórz, co doprowadzi do gigantycznych opadów deszczu i śniegu, ale także dlatego, że ocieplające się temperatury na lądzie spowodują, że w przyszłości więcej opadów spadnie w postaci deszczu, co doprowadzi do większej niebezpieczne powodzie.

Rodzina burz, które spadły na ten stan w tym tygodniu, tylko podkreśliła to niebezpieczeństwo, bijąc rekordy śniegu i przekraczając wały przeciwpowodziowe w całym stanie.

„Istnieje kaskadowy łańcuch wpływów” – powiedział Tom Corringham, badacz z Scripps Institution of Oceanography w UC San Diego. „Kiedy mocniej naciskasz na rzeki, gdy coraz mocniej naciskasz na system ochrony przeciwpowodziowej, otrzymujesz wykładniczo rosnące skutki. Zalewasz całą równinę zalewową lub pęka tama i wtedy dochodzi do naprawdę katastrofalnych wydarzeń”.

„Rzeka atmosferyczna” to długa, wąska wstęga wilgoci, która przenosi parę wodną z tropików na ląd na wyższych szerokościach geograficznych. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest „Pineapple Express”, który płynie na wschód od Hawajów przez Ocean Spokojny i ląduje na zachodnim wybrzeżu. Termin rzeka atmosferyczna powstał w latach 90. XX wieku i przyjął się ze względu na dużą objętość wody, jaką mogą zawierać te wstęgi: pojedyncza może przenieść ponad dwa razy więcej wody przez niebo, niż wypływa z ujścia Amazonki , największa rzeka świata pod względem objętości.

Wraz ze wzrostem temperatury mórz i powietrza na Oceanie Spokojnym burze uderzające w zachodnie wybrzeże zatrzymują teraz więcej wilgoci, co prowadzi do dłuższych i bardziej intensywnych napadów deszczu. W tym samym czasie opady z burz o niskiej i średniej intensywności zaczęły się zmniejszać, pozostawiając Kalifornię wahadłową między skrajną suszą a ekstremalnym deszczem. Badania sugerują, że wraz z dalszym ociepleniem atmosferyczne zdarzenia rzeczne będą miały coraz większy udział w całkowitym budżecie wodnym Kalifornii, zrzucając wodę szybciej, niż stan może ją wchłonąć.

„Na całym świecie niektóre miejsca staną się bardziej wilgotne, a inne bardziej suche, a dla Kalifornii wygląda na to, że dostaniemy jedno i drugie” – powiedział Corringham. „Będą dłuższe okresy suszy, a kiedy nadejdą deszcze, te wydarzenia będą bardziej intensywne. Jeśli chodzi o gospodarkę wodną, ​​to nie jest to, czego chcesz”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj