Senatorowie ostrzegają, że następny run na banki w USA może być sfałszowany

0
87

Senator z Idaho, Jim Risch, czołowy republikanin w Komisji Spraw Zagranicznych, który zasiada również w Komisji Wywiadu, mówi, że byłby zaskoczony, gdyby nie naśladowali kampanii presji cyfrowej, która zdaniem ekspertów spowodowała panikę na banki. „Widzimy wszelkiego rodzaju wkład ze strony zagranicznych aktorów, którzy próbują wyrządzić szkodę krajowi, więc jest to naprawdę oczywista droga dla kogoś, kto spróbuje to zrobić” — mówi Risch.

Niektórzy eksperci uważają, że zagrożenie jest realne. „Strach nie jest przesadzony” – powiedział WIRED Peter Warren Singer, strateg i starszy pracownik New America, waszyngtońskiego think tanku. „Większość podmiotów zajmujących się cyberzagrożeniami, czy to przestępcy, czy państwa, nie tworzy nowych luk w zabezpieczeniach, ale dostrzega istniejące luki i wykorzystuje je. I jasne jest, że można manipulować zarówno giełdami, jak i mediami społecznościowymi. Dodaj je do siebie, a zwielokrotnisz potencjał manipulacji”.

W następstwie rajdu GameStop napędzanego memami – który był częściowo podsycany chęcią wyeliminowania funduszy hedgingowych zbywających akcje – eksperci ostrzegli, że te same techniki mogą być użyte do atakowania banków. W artykule dla Carnegie Endowment, opublikowanym w listopadzie 2021 r., Claudia Biancotti, dyrektor Banku Włoch, oraz Paolo Ciocca, włoski organ nadzoru finansowego, ostrzegli, że instytucje finansowe są podatne na podobne manipulacje na rynku.

„Wirtualne społeczności zorientowane na finanse stają się coraz większe i mają potencjalny wpływ ekonomiczny i społeczny, o czym świadczy rola, jaką odegrały internetowe grupy handlowców detalicznych w sprawie GameStop”, napisali, „Takie społeczności są bardzo narażone na manipulację i mogą reprezentować głównym celem podmiotów państwowych i niepaństwowych prowadzących złośliwe operacje informacyjne”.

Reakcja rządu na upadek Silicon Valley Bank – pieniądze deponentów zostały szybko zabezpieczone – pokazuje, że banki można zahartować na tego rodzaju zdarzenia, mówi Cristián Bravo Roman – ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, bankowości i ryzyka zarażenia na Western Ontario University. „Wszystkie środki podjęte w celu przywrócenia zaufania do systemu bankowego ograniczają możliwości wrogiego napastnika” – mówi.

Roman mówi, że urzędnicy federalni widzą teraz, a przynajmniej powinni widzieć, prawdziwe cyberzagrożenie masowej cyfrowej histerii i mogą wzmocnić przepisy mające na celu ochronę mniejszych banków przed runami. „To całkowicie zależy od tego, co stanie się później” — mówi Roman. „Prawda jest taka, że ​​system bankowy jest tak samo polityczny, jak ekonomiczny”.

Zapobieganie fali paniki w Internecie, zarówno prawdziwej, jak i sfabrykowanej, jest znacznie bardziej skomplikowane. Serwisów społecznościowych w USA nie można łatwo zmusić do usunięcia treści, a są one chronione przez sekcję 230 ustawy Communications Decency Act z 1996 r., która chroni firmy technologiczne przed odpowiedzialnością za to, co inni piszą na ich platformach. Chociaż ten przepis jest obecnie kwestionowany w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, mało prawdopodobne jest, aby prawodawcy chcieli ograniczać to, co wielu uważa za wolność słowa.

„Nie sądzę, aby media społecznościowe mogły być regulowane w celu cenzurowania rozmów na temat kondycji finansowej banku, chyba że istnieje celowa manipulacja lub dezinformacja, tak jak może to mieć miejsce w przypadku każdego innego środka komunikacji” – mówi senator Richard Blumenthal, demokrata z Connecticut.

„Nie sądzę, że powinniśmy oferować systemową odpowiedź na lokalny problem”, mówi republikański senator z Północnej Dakoty, Kevin Cramer, chociaż dodaje, że chce usłyszeć „wszystkie argumenty”.

„Musimy być bardzo ostrożni, aby nie przeszkadzać w mówieniu” — mówi Cramer. „Ale kiedy mowa jest specjalnie zaprojektowana, aby na przykład skrócić rynek lub doprowadzić do niepotrzebnego paniki na bank, musimy podejść do tego rozsądnie”.

Podczas gdy niektórzy członkowie Kongresu wykorzystują run na Silicon Valley Bank, aby ożywić rozmowy na temat regulacji platform mediów społecznościowych, inni prawodawcy po raz kolejny szukają rozwiązań w samych firmach technologicznych. „Musimy być lepsi w wykrywaniu i ujawnianiu botów . Musimy zrozumieć źródło” – mówi senator Angus King, niezależny z Maine.

King, członek Senackiej Komisji ds. Wywiadu, mówi, że Waszyngton nie może rozwiązać wszystkich problemów Doliny Krzemowej, zwłaszcza jeśli chodzi o czyszczenie botów. – To muszą być oni – mówi. „Nie możemy tego zrobić”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj